Bourneovo ultimátum (2007)

První dvě bourneovky si vybavuji jen matně a mám pocit, že mě nijak zvlášť nenadchly. Ten svěží "evropský" vánek, o kterém většina básní, mě tolik neobčerstvil. Ultimátum pokračuje ve stejném stylu, ale jakoby mělo všechno větší spád. Všechny ty honičky po londýnském nádraží, v madridských ulicích či po marockých střechách jsou zábavné. Zápletka je taky celkem slušně utkána, ale srdcovka to pro mě asi nikdy nebude. Přesto jde podle mého o Damonovu nejcharismatičtější roli - víc takových! 80%

Drive Angry (2011)

Tři hvězdy náleží pouze a výhradně Williamu Fichtnerovi. Jemu samotnému by vlastně slušelo i víc, ale Drive Angry jako celek by bez něj byl jen další z řady satanských/pekelných/démonických/záhrobních/ výplodů s Nickem Cagem a na 3* by asi nedosáhl. Doufám, že se někdy dočkám Fichtnerovy velké role v solidním filmu podle dobrého scénáře. Ačkoli tady mu role taky sedla...

Červená Karkulka (2011)

Takové zpracování klasické pohádky mohlo být zajímavé, ale bohužel sklouzlo do průměru a zařadilo se po bok otřepaných "vlkodlačích" pseudohororů. Zaujme několik výtvarně povedených scén, ale jinak kde nic, tu nic. 40%

Cesta do středu Země (2008)

Z počátku to vypadalo na slušný dobrodružný film. Postupně se však na plátně počalo vršit takové množství hloupostí a nevkusností, že bylo obtížné tu slátaninu vůbec dokoukat...

Super 8 (2011)

Čekal jsem sci-fi průšvih. Nečekal jsem, že se budu tolik smát. Nikoli však přehmatům (ačkoli by se také našly), ale povedeným hláškám a pohotovým, ač místy otřepaným vtipům. V tom ovšem tkví i největší problém Super 8: obšas mi přišlo, že pár umístěných vtípků pro odlehčení pak vedlo k rozpadu v beztvarou ptákovinu... Jde o rodinné sci-fi, které se autorům rozpadlo pod rukama ve frašku, nebo o nadsázku s parodickými prvky, kterou měl Abrams v plánu od samého počátku? Opakuji znovu, že jsem se sice nad očekávání dobře bavil, ale žánrová nevyhraněnost mi vadila. Závěrečný bonus je ale geniální. 65%

Zrození Planety opic (2011)

Jakoby si tvůrci řekli: Pojďme si vyhrát s tlupou digitálních opic a příběh pak nějak domyslíme... To první se povedlo beze zbytku. A povedlo se to tak, že to možná i přebije nedostatky scénáře. Výrazně bych zkrátil vše, co spělo k opičí vzpouře, a té bych naopak dal více prostoru na plátně. Nicméně se na to i tak dobře koukalo. Většina lidí zřejmě neočekávala příliš a je nadšená - já naopak čekal hodně a jsem zklamán. Přesto 4*, ačkoli slabé. 70%

Vybíjená (2004)

Klasický produkt bandy kolem Bena Stillera, tentokrát s Vincem Vaughnem, se všemi svými klady i zápory. Vtipy občas balancují na hraně vkusu, ale to k těmto filmům patří. Kvalitní kousek z dílny Frat Pack.

Let číslo 93 (2006)

Oceňuji autenticitu a syrovost, závěr byl skutečně strhující. Hlava mi říká, že by tohle měl být pětihvězdičkový majstrštyk. Přesto mě to z nějakého důvodu zcela neoslovilo.

Strom života (2011)

Nedokážu říct, o čem tenhle film byl, snad lze jen vytušit některá témata, kterými se zabýval – vztah k otci, k Bohu, k člověku obecně, k přírodě... Celkově bylo však pro mě Malickovo podobenství nesrozumitelné. Dostal jsem sice pestrou paletu barev, ta však nepředstavovala žádný konkrétní obraz… Z celého toho kaleidoskopu obrazů a vizí šlo jen obtížně vypreparovat nějaký děj. Ty zlomky příběhu byly přitom zajímavé, Pitt zahrál dobře, Penn v podstatě neměl prostor. Převládajícím pocitem, který ve mě ze Stromu života zůstal, je zmatenost, částečně i rozladění. Přesto z respektu k autorovi za jeho osobitý styl dávám 2*, i když jeho tvůrčí záměr jsem nepochopil. Možná by měl Malick točit spíš umělecké dokumenty, tam by jeho zvláštní náhled na svět nalezl větší uplatnění...

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Nedotčen knižní předlohou jsem se na poslední díl upřímně těšil a byl zvědav, jak "vše skončí". Z téhož důvodu jsem ani nemohl být rozčarován nepřesnostmi či nedostatky, kterými se autoři filmu oproti knize provinili. Proto jsem se mohl skvěle bavit, finále potterovské série bylo důstojné - děj napínavý, scény působivé, rozuzlení zajímavé. U některých dějových linií jsem si sice představoval jiné zakončení a potenciál některých postav nebyl možná zcela využit - jejich rozehrané osudy slibovaly více. Jiné postavy zase měly dostat více prostoru obecně. Jako celek jsou však Relikvie smrti II. jednoznačně nejlepším dílem ságy a zakončují kvalitativní vzestup započatý někde ve Fénixově řádu. Výhrady mám jen k několika dějovým zkratkám, které jsou zřejmě vinou filmového zpracování poněkud nejasné, a zejména pak k posledním několika minutám, které byly k smíchu. Závěry jsou však tak nějak slabší u všech dílů HP. Celkově 89%