Dokonalá loupež (2018)

Najzábavnejší a najnapínavejší heist movie za veľlmi, veľmi dlhú dobu. Film má dobré tempo, napätie, presvedčivých hercov, a najmä nepredstiera, že je niečím, čím nie je. Do takéhoto filmu nemôžete vstúpiť s očakávaním nejakého filmového majstrovského diela. Ak tak urobíte, budete očividne sklamaní. V podstate je to celé len zábavná akčná jazda, ktorá ponúka aj niektoré prekvapivo zložité postavy, či nečakane zložitú a zamotanú hru na mačku a myš. Vyskytlo sa niekoľko prirovnaní tohto filmu k filmu Heat a myslím si, že môžu byť do istej miery opodstatnené. Očividne to nenesie hutnosť a silu súboja DeNiro/Pacino z polovice 90. rokov, ale štruktúra deja, tempo, vývoj postavy a pozadie Los Angeles boli veľmi povedomé. Hlavný rozdiel v charakteroch postáv je asi ten, že v tomto snímku sú hlavní predstavitelia na opačnej strane zákona totálni anti-hrdinovia, v spomínanom Heat si neviete vybrať, s ktorou postavou viac sympatizujete. Navyše Berard Butler predvádza najlepší výkon za posledných desať rokov. 140 minútov ubehne ako voda, tempo filmu je brutálne a ani raz som sa nedostal dosituácie, kedy by som sa pozrel na hodinky. Pre niekoho to bude možno stereotypný film o drsných chlapcoch, ktorí sa snažia jeden druhého prešťať, ale z môjho pohľadu je to naozaj zábavná jazda a stojí za to ju pochváliť. Btw, v ktorom filme už dnes vidí divák hlavnú postavu s cigaretou v ústach? Palec hore, fanúšikovia akčnej kinematografie s drsnými chlapmi tento film jednoducho neobídu. Tento film nakrútili muži pre mužov a ja som zaň vďačný. 90%

Finch (2021)

Najväčšou slabinou filmu je, že nemá cieľové publikum. Tvorcovia ako keby od začiatku nevedeli, či sa zamerať na teenagerskú časť publika a ísť cestou ľahšieho filmu s myšlienkou na štýl animákov, alebo ísť viac do hĺbky, viac sa zamerať na postavy a citovú stránku príbehu. V oboch sa zasekli niekde v polovici a je to škoda, pretože potenciál to malo neskutočný. Či už herecký alebo za kamerou. Nádherný vizuál nestačil. To by si to musel vziať pod krídla Cameron. 60%.

Most Dangerous Game (2020) (seriál)

Pätnásť krátkych seriálových epizód bolo zostrihaných do celovečerného filmu a tak je moje hodnoteni patrí filmu. Aj keď podľa mňa tam veľa odlišností nebude. Snáď len s tým rozielom, že je veľká šanca, že seriál by som po jednej, či dvoch častiach asi nedopozeral. Takto som dal tomu šancu, ale mne teda ani v najmenšom nepríde film niečím originálny a podstatu, či hlavnú pointu som odhalil už na začiatku. Herecky fádne, dokonca ani Waltz mi neprišiel presvedčivý, a to sú jeho záporáci učebnicoví. Mám pocit, že už nevie prísť v tomto smere s ničím novým. Pre mňa totálne zabudnuteľný thriller s pár svetlými momentami a svižným tempom. 55%.

Prokletí žlutozeleného škorpióna (2001)

Napriek Woodyho prehláseniu, že sa jedná o jeho najhorší film, som si ho veľmi užil a dovolím si s ním nesúhlasiť. Od posledného jeho snímku uplynul nejaký ten rok a musím povedať, že tento rukopis mi veľmi chýbal. Po mnohých komédiách dnešných dní si takýmito snímkami divák spomenie na pravé čaro vypointovaných scén s dokonalým načasovaním humoru. Tak príjemne naladenú komédiu so záhadným scenárom som naozaj nečakal a práve o to viac som prekvapený a spokojný. Je škoda, že Woody je v novom tisícročí nahradzovaný vo svojich filmoch v hlavných úlohách inými hercami, aj keď je pravda, že do jeho romantických línií už predsa len nepasuje tak ako kedysi. Napriek tomu si to užíva, inteligentnými hláškami vyplnil každú konverzáciu, režisérsky to zvláda bravúrne, svižne a s prehľadom. To všetko dopĺňa podmanivá hudba a skvelý výber hercov. 85%.

Předávkování (2022)

Amazon veľmi potreboval do svojho repertoára nejakú obstojnú policajnú gangsterku zo zaoceánskeho prostredia, kde sa toľko nehrá na slušnosť a uhladenosť, ako v podobe amerických mainstreamoviek. A Marchal bol na tento úkol priam ako stvorený. Síce to celé pôsobí ako taký zlepenec viacerých filmov, žánrov, príbehov, motívov, či scenárov, nakoniec je z toho solídna žánrovka, ktorá vie ponúknuť veľmi zapamätateľné scény. Samozrejme na plné štyri to nieje, ale dávno mi dve hodiny neubehli tak rýchlo, takže s prižmúreným okom 75%.

Vidím vás (2022) (seriál)

Pokiaľ máte ženu, ktorá sa bojí zostať na noc sama v dome, tak odporúčam pozrieť si tento seriál bez nej. Ja si viem živo predstaviť ako by moja polovička v polovici seriálu začala googliť dodatočné zabezpečenie domu a montáž ďalších desiatich kamier. Každopádne veľmi zručne natočená miniséria, dostatok vypätých scén, ale nečakajte prvoplánové ľakačky. Prím tu hrá najmä atmosféra, perfektná kamera a hudba. Nemôžem opomenúť ani veľmi dobrý casting a výber lokácie. Ja som to zhltol za jeden večer, a aj keď so záverom sa mohli popasovať lepšie, stále vysoký nadpiemer. 85%.

Je muž, který je vysoký, šťastný? (2013)

V podstate som týmto dokumentom prišiel na to, ako ďaleko mám od filozofických tém. Sledovať a pochopiť myšlienkové pochody týchto dvoch pánov mi prišlo miestami až nemožné. Intelektuálna debata najvyššieho stupňa, ktorú sprevádza naopak jednoduchá, až primitívna animácia bola skvelou voľbou, pretože to jediné mi niekedy pomohlo sa aspoň vzdialene priblížiť mentálnej úrovni týchto debát. Naozaj som väčšinu času nemal poňatia, aký zmysel a posolstvo mal tento film priniesť bežnému divákovi, čo však musím vyzdvihnúť je nesmierne chytľavé a priam až hypnotizujúce prednášanie pána Chomskeho. Byť to viac súrodé a možno viac o témach, ktoré by ma zaujímali, tak by som nemal problém počúvať to na dennej báze ako nejaký podcast. 65%.

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

Byť toto epizódový bonus, tak tomu naparím plné hodnotenie bez mihnutia oka. Bohužial veľmi bolo z toho cítiť, že sa malo jednať len o kraťas a nie o plnohodnotný celovečerák. Ak ste nevideli Breaking Bad, tak si spravte láskavosť a napravte túto osudovú chybu. Ani nie tak kvôli tomuto filmu, ktorý vám inak nebude dávať zmysel, ale kvôli sebe. Ukrátili ste sa totiž o seriálový zážitok svojho života. Keďže ja som megafanúšik pôvodného seriálu, tak som hltal každú scénu, aj tie, ktoré boli len vatou a mali za úlohu len vyplniť hluché miesta. Konieckoncov, vôbec nič by sa nestalo, ak by film nevznikol, ale keď už ho tu máme, tak som zaň vďačný. Stará partia, totožná atmosféra, kamerové filtre, feeling, jednoducho nostalgia ako sviňa. Asi si idem celý pustiť do tretice znova. 80%.

Ad Astra (2019)

Po technickej stránke nie je filmu snáď čo vytknúť. Úžasné zábery temných galaxií, hlboká čierna vesmírna farba, obrázky z Mesiaca, či Marsu, vízia blízkej budúcnosti a cestovania naprieč galaxiami, to je niečo, čo ma nikdy neprestane baviť, pokiaľ sa filmu ujme precízny tím na podobné vizionárske práce. Myslím si však, že film bol zničený jeho scenárom, ktorý nemá takmer žiadnu súdržnosť. Príbeh je skutočne slabý a nerozvinutý, až som mal pocit, že scenár bol napísaný tak, aby len zaplnil miesto pre tie úžasné audio-vizuálne sci-fi orgie. Herci miestami nemajú čo hrať, príbeh odsýpa pomaly a záver to tiež nijak nezachránil. Za mňa sklamanie. 55%.

Loli paradička (2019)

Milé prekvapenie tuzemskej filmovej scény, najmä ak zoberieme do úvahy obsadenie nehercami. A možno práve tento faktor pridal filmu najviac autentickosti. Je to neohrabané, kostrbaté a miestami totálne disfunkčné, jednoducho také, aký je miestami obyčajný život obyčajného jarmočného predavača. Je vskutku príjemné a prekvapivé pomaly si zamilovať titulné postavy, ku ktorým som zo začiatku zastával nie príliš pozitívny postoj. V úvode filmu naozaj divák netuší, čo ho čaká, a tak je tomu až do konca. Tento fakt vás buď totálne odradí alebo si nepredvídateľnosť a priam by som povedal až improvizáciu celého príbehu zamilujete. Je škoda, že sa tvorcovia viac nezamerali na hĺbku postáv a viac nepopracovali na scenári, z ktorého sa dalo vyžmýkať oveľa viac. Reálie východoslovenského malomeštianskeho života však vykreslili podľa môjho názoru na výbornú. 70%