Projekt minulost (2015)

Veľmi prijemné tínedžerské sci-fi o cestovaní v čase. Niekto tu písal, že film si ani nezaslúži prirovnanie k Butterfly Effect - čo je prosím pekne absolútna kravina. Butterfly Effect je moja srdcovka, ale nebudem popierať, že sa tieto filmy dosť podobajú, a toto je jeho plnohodnotná tínedžerská found-footage verzia, ktorá hrá viac na humor a pekné zábery, ako na city. Nápad, ale aj niektoré konkrétne scény boli tým filmom silno inšpirované ("skok" v sklade telocvične na poslednú chvíľu, keď ho naháňala polícia, a pod.). Niekto ďalší tu prirovnával film k Project X? Ako vážne? To je prosím pekne názor za všetky drobné. Toto všetko kvôli zopár scénam z Lollapaloozy? Tak to už hej. Práveže to tam krásne sedelo. Prvá polovička super, zaujímavé, pútavé, na niektorých scénach sa dalo aj slušne zasmiať (skúšanie z chémie alebo fotenie s výherným šekom), druhá polovica mala niekoľko hluchých miest a debilného správania postáv (hlavne tej hlavnej), ale prekvapil ma veľmi originálny a skutočne dobre vymyslený záver. Čakal som buď klasický happy-end, alebo potom klišé v podobe loop-smyčky. Nakoniec ale prijemné prekvapenie. 75%

Bojíte se tmy? (1990) (seriál)

Dnes už je to smiešne, ale keď som bol decko, tak som kvôli tejto srande dosť dlho nespával. Hodnotím kladne hlavne z nostalgie, inak len priemer. 55%

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

V roku 2015 sa konala redefinícia akčného žánru. Svojim spôsobom dokonalosť. Ani jedna minúta stopáže nenudí. Nečakajte psychologickú drámu a ani dychberúce zvraty, no na to sa ani sústrediť môcť nebudete, pretože od filmu dostanete facku už v prvých minútach a spamätáte sa až po titulkách. Kto film ešte nevidel, môže to napraviť iba tak, že do toho kina pôjde, čo najskôr, ideálne dnes. Inde ako v kine to skoro ani nemá zmysel pozerať, pokiaľ teda doma nemáte 130+ cm TV a fakt veľmi tolerantných susedov. 100%

Ex Machina (2014)

Jedno z prekvapení tohto roka. Komorné sci-fi, ktoré síce neprinieslo takmer nič nové, ale aj tak je to taký malý unikát. Trojica hlavných postáv hrá parádne, Ava je parádna, dej sa tvári predvídateľne, ale vôbec taký nie je. Nečakajte žiadne veľké sci-fi, robotie vyvražďovačky a ani umelé "kecy" ako v Transcendence. Je to proste jednoduchý, priamočiary film, ale to, ako je podaný, to si podľa mňa zaslúži aj plný počet hviezd. Vizuál je úchvatný, a to nehovorím len o robotke, ale aj celú výpravu. 90%

Chappie (2015)

Po sklamaní v podobe Elysium konečne po šiestich rokoch (skoro) plnohodnotný nástupca Districtu 9. Atmosféru to má rovnakú, nápad to má veľmi dobrý, dokonca ani amatérsky casting mi nevadil a típci z Die Antwoord sa tam hodili, rovnako ako trochu narcistické použitie ich mien a hudby ako soundtrack. Čo mi ale vadilo, bol fakt, že sa film snažil tváriť ako District až príliš, a ťažil z jeho úspechu. Je to cítiť najmä v závere. Po dlhom čase film, kde som po dopozeraní s istotou vedel, že hodnotenia budú strašne rozporuplné, a keď som si to skontroloval na ČSFD, tak som zistil, že mám pravdu. Pre niekoho plebs, pre iného svojská pecka. 80%

The Science of Interstellar (2014)

Čakal som buď nejaké rozšírenejšie a serióznejšie info o teóriách využitých vo filme, alebo zábery z natáčania a ako to celé vznikalo. Nedostal som bohužiaľ ani jedno. Dokument neprezrádza nič, čo by neprezradil film. 60%

Dřív než půjdu spát (2014)

Nadpriemerná dráma s celkom slušnými mystery prvkami, ale chýbajú tam nejaké serióznejšie zvraty, ktoré by mi zhodili sánku, pretože tie, čo tam boli, na mňa nejako nezafungovali. Námet bol výborný, aj hlavné osadenstvo, ale vývoj príbehu už bol niekoľkonásobne zrecyklovaný, a finále strašne umelé a predvídateľné. Škoda, lebo potenciál to malo 10 krát väčší. 60%

Zombieland (2009)

Po rokoch mením na 5 hviezd, pretože sa z toho stala oddychovka, ktorú som si dnes pustil už asi šiesty krát, a stále ma baví. Spolu s Shaun of the Dead je to vrchol svojho žánru, a za mňa jedna z najlepších amerických komédií minulého desaťročia. Kvalitatívne síce žiadny zázrak, ale pocitovo to proste s odstupom času vidím s kľudným svedomím na tých päť. 90%

Velká šestka (2014)

Keby nebolo druhých drakov, tak by sa to ťahalo na animáč roka. Zopár hlúpych scén, ale inak parádne. Baymax je očarujúca kreatúra, podobne ako Groot v Strážcoch Galaxie, a celé je to fajn - len toho humoru tam asi bolo trochu málo. Vizuál parádny, ale to je v roku 2014 už asi samozrejmosť, ak sa jedná o štúdia ako Walt Disney, Pixar, a pod. 80%

Interview (2014)

Film, robiaci si srandu zo Severo-kórejskej propagandy, a sám obsahuje neskutočnú dávku propagandy Americkej. Je to ale jeden z mála filmov, kde mi to vôbec nevadí, pretože je to očividne brané s obrovským nadhľadom a cítiť z toho veľkú dávku sarkazmu. Je to neskutočne dementné, ako všetky ostatné filmy od partičky Rogen a spol., ale z nejakého dôvodu tie ich filmy žeriem. Seth (ne)hrá v každom filme rovnako, Franco je celkom dobrý herec, ktorý si zo seba v každom filme dokáže spraviť idiota, a celé to funguje parádne. Kim bol výborný, vtipné to určite bolo, nechutné tiež dosť, ...takže tak, ako to máme radi. Žiadna revolúcia sa ale nekoná, no i tak je to parádna komédia. Kvôli známej kauze sa ale film dostal do nebezpečne veľkého povedomia a bolo jasné, že ak film niekedy uzrie svetlo sveta, ľudia od neho budú očakávať zázraky - čo sa samozrejme nestalo, zas tak dobré to nie je. Hodnotenie bude teda vo výsledku trošku nižšie, ako by malo byť. Za mňa jedna z najlepších komédií tento rok. 75%