Šéfové na zabití (2011)

Vedľajšie postavy ma potešili omnoho viac, ako trio, ktoré to malo celé potiahnuť. Títo traja popatlanci produkujú hefty, s ktorými sa ako divák nastavený na to, že prijmem niekoľko kíl zábavy, mám problém uspokojiť. Na druhej strane je tu skvelý a nezameniteľný Kevin Spacey, sexi Jennifer (ktorá sa mi pozdáva viac, ako kedykoľvek predtým) a coolový Jamie Foxx, ktorých koreniny mi v tejto kombinácii chutia. Možno to tam malo byť celé naopak.... :-)

Kung Fu Panda 2 (2011)

Práve moment, že z toho plynie trojka, ma zložil. Vyšperkovaná akčno-tanečná nakladačka, silený dôraz na "vnútorný pokoj" a v protiklade s ním Po s horúcim zadkom a nervičkami hravými ako blchy v kožuchu, ďalej jeho družina, ktorá svojou zohranosťou začína nudiť, majster typu Zen Nebeský Pokoj, Páv ako zloduch, vynálezca pušného prachu a Koza vševidiaca, niť spájajúca dobro a zlo. Všetko to môže byť ouvkej, no už je to len holoprdivý priemer a to ma na Pande mrzí.

Ďáblův dvojník (2011)

Ten mladý Husajn, nedotknuteľný večný zasran sa nemal nikdy narodiť. Stelesnené zlo, hýčkané a márnotratné, egocentrické a vyosené... - povedzme, že ZLO bez adjektív bude nakoniec najpresnejšie pomenovanie. Film skvelý bez debaty! Dominic Cooper *****

Lidice (2011)

Správny výber hercov. Zuzana Bydžovská a jej postava si však zaslúžila viac priestoru, pretože tá bola minimálne tak dôležitá ako Rodenova postava. Rozhodne by som Lidice nenazval výpravným veľkofilmom. Zostrih atentátu na Haydricha je nulový a celkovému dojmu iba škodí. Tragédia Lidíc je ale naopak veľmi skutočná, zakráda sa, približuje každou ďalšou scénou a napriek tomu, že téma a súvislosti sú mi známe, možnosť pozrieť sa tam očami tejto kamery na mňa silno doľahla. Komentáre niektorých užívateľov mi prídu nevhodné, nevkusné a so silno prejavenou potrebou ukázať čo najcynickejšie "ako zle tie Lidice natočili!". S trochou piety by to zvládli dôstojnejšie.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010) odpad!

Ach! :-(( Musím priznať, že som nebol schopný dopozerať do konca. Stupídne a nudné a ešte - STUPÍDNE!!! Nelogické chovanie protagonistov ma skoro rozplakalo. Kámoš sa mi napichne na drevený drúk rovno pred očami, tak ja riešim, ako pôjdem peši 40míl, keď mám vysoké štekle - no a čo, nie? Z drtičky trčia chalanove nohy, idem vytiahnuť, čo z neho zostalo a keď ťahám za nohy, akoby som držal igelitové vrecko, ruky voľné, svaly nenapnuté - no a čo, veď asi vylezú po svojich? Napadnú ma včely, keď držím zapnutú motorovú pílu, tak utekám kade ľahšie, ale samozrejme so zapnutou motorovou pílou v rukách - no a čo, hlavne nech si ten, čo beží okolo, myslí, že ho idem rozpíliť a nevšíma si trčiace konáre... Mladí študenti prišli na náš pozemok v lese, aby tu páchali samovraždy. Takto to pochopím a vysvetlím to aj policajtovi, ktorý po nehode, ktorá nasleduje, poskakuje okolo s 15timi klincami v hlave, dokonca kým otrčí kopytá, ešte nájde vysielačku a chce zavolať posily. Po tomto a mnohom inom, čo som videl, som to vzdal a vzdávam to aj v tejto chvíli pri pohľade na hodnotenie tohto maglajzu, ktoré je k dnešnému dňu 75 percent.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Je to nářez! Predošlé časti tejto rozpínajúcej sa série sa mi medzičasom zliali do jedného hučiaceho tuning-gulášu a pamätám si z nich iba Dieslove bicepsy. Už som si istý, že v 2013-tom, keď dostaneme na plátno šestku, budem si myslieť niečo veľmi podobné ako dnes: FAST je značka, čo zostane v medziach, ktoré sú už dané. Môže viac kričať a vytáčať motory, môže rozdávať tvrdšie rany, búrať viac múrov, môže zabiť viac zlých nevýrazných primitívov... - a všetko to môže byť dychvyrážajúco zabalené do moderného a páčiaceho sa dizajnu, no mňa to nepresvedčí. Tak predvídateľný dej sa len tak nenájde.

Hanna (2011)

Scenár primitívny, tuctový, no to spracovanie stojí za to. Hudobná lízanica, zvláštne a príjemné kúzlo Saoirse Ronan a prvoligoví herci; zvlášť Tom Hollander ma potešil. Je to cool, i keď nerealistické, to ma však vôbec neruší. Snáď len že pre Cate Blanchett sa mi negatívna rola nezdá vhodná, keď tak radšej komplikovaná a rozorvaná osobnosť, nie takáto jednoliata krysa.

Doktor Živago (1965)

Akoby sa svet rútil v rýchlom, veľmi rýchlom a ozrutnom vlaku vpred. A Rusko je nekonečné. Naoko ho pohltila revolúcia, toľká bolesť! Večnosť je tu všadeprítomná: V Živagovi básnikovi, v Živagovi lekárovi, vo vojne, v Larinom neopísateľnom pohľade. Nechcem a nemôžem porozumieť všetkému, čo jatrí naše zraniteľné bytosti.

Virtuální historie: Plán atentátu na Hitlera (2004) (TV film)

Napriek tomu, že dokument trvá dve hodiny, príde mi to málo a po zodpovedaní hlavných otázok sa vynárala viac a viac ďalších, na zodpovedanie ktorých už nezostal priestor. Jedno je však isté: Človek búcha päsťou do stola, keď si uvedomí, ako sú nasledujúce dni, mesiace a roky ovplyvnené maličkosťami, z ktorých sa skladá každý deň. Je jasné, že drvivá väčšina z nás sa nezapisuje do histórie takou hrubou ceruzkou ako Hitler. Tu priam bolí vedomie, že ak (1, by Hitler neposunul schôdzku o polhodinu skôr..., 2, by Stauffenberg nespanikáril a dal do aktovky obe bomby... 3, by na schôdzke jeho kufrík úplnou náhodou neodsunuli nabok..., 4, by sa Hitler práve vo chvíli výbuchu neskláňal priamo nad silným dubovým stolom k mape..., ak.. ak... ak.....), tak by vojna mohla skončiť oveľa rýchlejšie, možno hneď a nestalo by sa to, čo sa stalo a síce, že za posledný rok vojny zahynulo viac ľudí ako za prvých päť rokov dokopy.

Rango (2011)

Perfektné, Gringo!!! :-) Nemá to chybu! Bezchybne zaranžované situácie nasledujú po sebe ako keď lúskaš prstami. Hlášky sa sypú na kilá a treba povedať, že sú domyslené stopercentne a každý divák podľa veku a osobných dispozícií ich dostane za poriadny balík. Grafické spracovanie bez chyby. Každá postavička je vymakaná tak, že už po niekoľkých sekundách má divák jasno, aký vzťah si k nej chce vytvoriť, čo sa ale nebije s tým, že je schopná očarúvať do konca niečim ďalším a novým. Rango vzdáva hold a odkazuje na veľa klasických diel dávnej či nedávnej minulosti. A nie je len veselým prdom vo vetre, seriózne sa zaoberá skutočnými témami.