Symptom Pandorum (2009)

Mysteriózně hororový snímek, který rozhodně není prost negativ. Mezi ně počítám dialogy, které nejsou špatné, ale místy působí upjatě, uměle a nevhodně pro danou situaci; scénář samotný je často dost potrhlý - Bower neustále lítá, padá, chudák Foster musel být dost omlácený :), jako na potvoru se příšerky usídlily přesně na místě, kam směřuje parta okolo Bowera, ten závěr, kdy se Bower plazí v jakémsi převleku mezi spícími těly obludek, je spíše k popukání. Moc povedená není ani akce a především superrychlý střih, který asi máskrýt jistou míru neumětelství v tomot ohledu. Na druhou stranu ale docela zajímavé obsazení, od mého oblíbence Dennise Quaida, přes Fostera, po Antje Trae, a nezmínit nesmím 2 herce vedlejších postav - Cameron Gigandet a Eddie Rouse. Ti si své role evidentně užili. Jo, a taky tam hraje Norman Reedus - to bylo ještě v dobách, kdy nebyl slavný. Kromě herců jsou ale samozřejmě i další pozitiva - scénář si místy vede naopak velice dobře, například úvodní scéna, setkání Paytona s Gallem a veškerá jejich interakce, u které divák dlouho neví, na čem je, nakonec ani ty zvraty v ději nejsou někdy vůbec špatné (např úplný závěr či pravda o Gallovi). A samozřejmě atmosféra, zajímavý nápad (jeho provedení mohlo být lepší, ale ok), a v neposlední řadě interiér lodi samotné. A zřejmým pozitivem je jistě i fakt, že první mluvené slovo, které ve filmu uslyšíte, je .. podržte se.. v češtině (to jste nečekali, že ne?). Je tu zřejmá jasná inspirace z dalších popkulurních děl (Aldissův Nonstop především). Celkově tedy, i přes nemalé množství chyb či nedostatků, musím hodnotit jednoznačně pozitivně.

Stvořitel (2023)

Tak víte co.. Je to taková klasická pohádka pro odrosteljší, v níž dobro zvítězí nad zlem, při čemž tvůrci vědí, že u toho pár dobrých postav umřít musí, aby ukápla nějaká ta slzička. Hlavní hrdina nám tu ukáže klasický filmový přechod od zla k dobru, kdy mu k prozření stačí takřka lusknout prstem. Nicméně líbí se mi Edwardsův přístup, jeho kamera, režie, nápady, vizualizace. Je to klasická popcornovka, od které žádné filozofické dialogy nečekáte. Tenhle typ filmů Edwardsovi evidentně jde, a jsem docela zvědav na jeho ztvárnění ještěrek. Ještě by si někdo šikovný mohl vzít pod křídla opičky, protože těm se poslední dobou taky nijak zvlášť nedařilo.

Proroctví z temnot (2002)

Ehm, prej podle skutečný události. My, co víme, že papír snese všechno, si myslíme svoje, žejo. Tohle je totiž stejná pohádka, jako mluvící keř, těhotná panna, nebo zmrtvýchvstání. Reálně se to skutečně mohlo stát, ale jedině v nějaký alternativní realitě. Jediný, v čem to je podle skutečný události, je možná to, že se někde něco stalo. Nikdo sice neví, kde a co, ale to už si filmaři domysleli :) Scénář je divnej, rozhodně není bez děr. Například - proč se ty bytosti vůbec zjevujou? A zjevujou se všude a každýmu, kdo má umřít? Jaký to má ale účel? A proč se zjevují Žeremu a zjevovaly spisovateli? Ti přece umřít neměli, evidentně. A proč vůbec komunikovaly s lidmi a vykecávaly jim, co se kdy stane? Aby si z nich udělaly dobrej den? A proč se Žere z ničehonic objevil v tom zapadákově, když on s ním nic společnýho neměl, a se samotnými úmrtími by taky jinak nic psolečnýho neměl, he? Spousta otázek, na který neznají odpovědi ani sami tvůrci. Jiank ale musím uznat, po většinu doby to docela funguje, tajemná atmosféra místy s hororovým nádechem je opravdu povedená a drží film nad vodou. A taky nápaditá režie a kamera. Za tohle a taky za povednou hudbu ty slaboučký 4* dám, i dkyž ten scénář je prostě přitaženej za vlasy a  často jenom vaří z vody. No a upřímně, ani z Žereho nejsem nijak nadšenej, ale nad to se osvícenej člověk dokáže povznýst

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Neskutečná stopáž, kterou se filmu podařilo trumfnout i Scottovo JFK. Hořký příběh o černém zlatu, nenasytnosti, zlu a rasismu. Kromě zmíněné stopáže, které by slušelo půl hodinu ubrat - byly chvíle, kdy jsem se i přes nespornou kvlaitu snímku přistihl, že se u některých pasáží mírně nudím - je podivné také chování některých postav. Vroucně milující manžel neváhá vypomoci rodině své manželky do věčných lovišť; jí samotné píchá něco, o čem je skálopevně přesvědčen, že je to inzulín, ale po tom něčem jí je stále hůř, a ani jemu, ani jí to není ani trochu divné (dobře, jí trochu ano, ale zase ne tak moc, aby se tím trápila). Opravdu bych nechtěl být v kůži Di Capriovy postavy, protože takováhle dilemata by ani podprůměrně morální člověk nemohl ustát. Scéna, kdy je hlavní postava, válečný veterán, který už není žádný mladý zajíc, fyzicky trestána svým strýcem, už působí hodně podivně. Kadžopdáně další zajímavý kousek do mozaiky "Jak byl dobyt západ".

Mosul (2019)

Upřímně vůbec nechápu, proč tohle má oproti sračkám typu Expendables 1/2 tak nízký hodnocení. Dávám 4*, ale některý zdejší recenzenti mě tak na**ali, že jsem přemýšlel o přidání tý pátý. Ono by to ale stejně nic nezměnilo :) Skvělá akce, zasazení, skleslá a hutná atmosféra. Příběh jednoduchý, ale s úderným koncem. Že to vypadá levně? To byste jako chtěli zase další šunt přepatlanej milionem CGI? Naopak, tohle bylo velice autentický a já nemám žádný větší výtky. PS a komentáře typu "Arabáči si kosí Mosul" jsou naprosto ubohý. ISIS neboli Daesh byla jendoduše banda prachsprostých kriminálníků, kteří si hráli na něco většího. A že se i u nás našlo pár případů, kdy to lidi lákalo natolik, aby se tam snažili vydat - to je na doživotí, když už ne na trest smrti. PPS a neřekl bych ani, že to je "silný proirácky působící film". Ne, je to silně lidsky působící film. Ne všcihni iráčani (nebo íránci a další) jsou vymaštěný hlavy.. A podobný věci se nedějou jenom v Iráku, viz např Afghánistán nebo téměř jakákoliv libovolná země v Africe

Vigil - Season 2 (2023) (série)

Rozohdně horší než první série, víceméně to jede na efekt. Podobný mustr, jako v rpvní sérii - postupně se podezření stočí na všechny možné i nemožné osoby v okolí. Některé věci tam byly hodně přehnané (únos a vše okolo něho, závěr), ale přes toto všechno se mi to stejně líbilo. Když budu hodně shovívavý, vytasím i tu čtvrtou hvězdu.

Manhunt - Unabomber (2017) (série)

Skvělá věc s úžasnou atmosférou, důrazem na napínavě podané vykreselní vyšetřování, vkalitními herci. Pravda, Bettanyho jsem tam nějka nemohl poznat, tak dobrý herec to je.. Jeho postava je orpavdu velký podivín, který se schovává za svůj manifest k obhajobě svých hrozných činů. Jeden by řekl, že tak inteligentní jedinec přece musí vědět, že něčím takovým ničeho nedosáhne. Ale každý správný psychiatr-teoretik Vám řekne, že nějaký jeho manifest a schovávání se za boj za ekologii a kdovícoještě, nesjou skutečným důvodem jeho činů. Těmi je prostě a ejndoduše pomsta lidstvu. Za to, že mu nidko nerozumí, za to, že je sám, za všechno příkoří.. To jenom někteří uživatelé tady si asi myslí, že posílat vražedné balíčky (někdy) nevinným lidem pomůže spravedlivému boji za .. kdovíco vlastně. To už je lepší to přilepování se na silnice, které nezmůže vůbec nic, akorát to nasere lidi a popudí je proti demonstratnům, ale jinka to nikomu zase tak moc neublíží. Možná, že Teddy se uchýlil k takovému extrému jenom proto, že jej ani nenapdalo vyzkoušet něco tak geniálního, jako přilepit se k siolnci na odlehlém americkém zapadákově, a přispět tak k boji za mír, spravedlnost, proti globálnímu oteplování, za rovnoprávnost všech pohlaví, náboženství a ras, proti buržoazii, kapitalismu a diktátu Evropské Unie.. Nebo mohl k tomuto bohulibému boji přsipět zapálením pár aut, vyrabováním několika obchodů, znásilněním blíže neurečeného množství osob všech pohlaví, náboženství a ras, prostě mohl nejprve zkusit všechny ty věci, které na pokojných demonstracích za mír všichni máme tak rádi.. Jo, a taky ho k tomu všemu přimělo to, že to byl jednoduše magor. Což někteří místní znalci oboru dosud nezjistili.

Ještěr (2023)

Pár kriminálek podobného ražení už jsem měl tu čest shlédnout, takže i když se o to film hodně snažil, zase tak moc překvapný jsem z těch jeho dějových zvratů nebyl. Každopádně ale velmi povedená krimi temnějšího ražení s příjemnou atmosférou, kvalitním scénářem (s menšími výhradami) a solidními herci. Mezi solidní samozřejmě nepočítám Benicia, který je úplně jiná liga :) Btw celou dobu jsem si říkal, že ta Beniciova manželka je sice starší a mírně při těle, ale i tak kočka. A ejhle, ona to dle závěrečných titulků byla Alicia Silverstone.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Byly by to u mě jasné 4*, nebýt toho zpackaného konce. Takhle jsem musel přemýšlet, jestli tam tu čtvrtou hvězdu dát. Spoilery: Vera se rozhodla, že vrahem musí být jediný další přeživší ze skupiny, shodou okolností její nový milenec. Netuším ale, jestli u ní proběhlo nějkaé zatmění mysli - vždyť kdyby ji chtěl zabít, mohl to udělat kdykoliv - měl u sebe revolver, nikdo jiný ze skupiny už nezbyl, takže nbeměl sebemenší důvod otálet. Na to, že většinu stopáže byla Vera logicky - ke konci i chladnokrevně - uvažující osoba, jí to tady ale vůbec nepálilo. A fakt, že přijde do svého pokoje, tam uvidí připravenou smyčku a řekne si "Tak jo, všechno se má někdy vyzkoušet" jenom malý momoent poté, co zabila svého domnělého vraha, tomu také nepomohl. Ale jo, zaslouží si to tu čtvrtou hvězdu i přes tu nelogičnost, která je v menší či větší míře vlastní všem dílům A. Christie. Pomalejší tempo je dobře využito k budování atmosféry a napětí, kvalitní obsazení, solidní scénář (sem tam s trhlinami), skvělá hudba.

Mr. Monk's Last Case: A Monk Movie (2023)

Zbytečnost. Jinak se to hodnotit nedá. Film není o vyšetřování případu, to je tady jenom jako vedlejší dějová linka. Tady se řeší hlavně vztahy, smrt, život a podobné filozofično, které k Monkovi jendoduše nesedí. Bylo tedy příjmené vidět všechny staré známé (až na (asi) jednu postavu se vrátili všichni, kteří mohli), ale např Randyho mohli tvůrci nechat trochu dospět. Film se snažil být komediální, ale Monkovy trapasy jsou více trapné, než vtipné, a Radnyho trapasy jsou více dětisnké, než vtipné. Než takovéto návraty, to raději žádné návraty. Mimochodem, je docela vtipné, že ve filmu má jednu z větších (ale zase ne hlavních) rolí pouze jeden černoch (snad to není moc nekorektní označení amerického občana tmavší pleti s částečným afro-americkým původem) - a hraje postavu, která je relativně záhy nemilosrdně ukončena. Asi černá ovce.. :)