Gravitace (2013)

Tak fyzické! Tak čisté. Láska ke Kubrickovu dílu z tohoto filmu sálá, rozhodně není tak filosofický jako odysea, ale povrchní a prvoplánový také ne. Vesmírné dítě najdeme i zde, jen v jiné, emocionálnější formě. A zatraceně, tohle je FILM. Snad jen videohry mohou nabídnout takový vizuální zážitek. Cuarón, alespoň pro mě, upevňuje svou pozici mága stříbrného plátna, velikána patřícího snad spíše do minulosti.

Veřejní nepřátelé (2009)

Díky Mannově tvrdošíjné volbě používat digitál jsem poprvé v životě viděl třicátá léta tak jako lidé, kteří je zažili. Mozek se sice první hodinu vzpíral, ale pak jsem pochopil, tohle není romantika, tohle není film, i když si to Dilliger myslí, je to realita ve které nežijě a do které nenáleží, v níž tedy zákonitě nemůže přežít. Štěkavé ohlušující zvuky zbraní, obraz připomínající spíš materiál z "filmu o filmu" najednou jsme nikoliv diváky, ale svědky událostí, je to odvážný přístup k filmu, kterého si cením. Stejně zajímavý je i scénář zabývající se manipulací masou, opuštěním "férovějších" časů, vzestupem slídění a policejního fašismu otírající se o emancipaci, psychopatismus .. je tu toho tolik a přitom tak subtilně a nenásilně podaného...

Na Hromnice o den více (1993)

nejlepší film na světě. nesmrtelné na způsob prázdnin v římě. budu ho milovat navždy.

Nevědomí (2013)

Jako vypadá to hezky, ale nic v tomhle filmu nedává smysl, asi aby překvapivé zvraty mohly být náležitě překvapivé. Jestli se tu hodnotící toliko čilili nad Prometheem, tak proč tohle zůstává jejich kritiky ušetřeno, je mi záhadou. Pokud ale nestojíte o víc než space operu, může to být film vašeho srdce.

Lost Highway (1997)

Lynch vždy dokáže zvnějšit vnitřní. Když se dívám na jeho filmy, mám pocit, že na tom Jungově společném nevědomí bude něco pravdy. Lynch je mnou a já jsem jím.

Můj soused Totoro (1988)

Je to skoro jako Zerkalo. Esence dětství se všemi mániemi i úzkostmi. Nejdospělejší z filmů, symbol pojímající téměř všechny aspekty lidského života, opravdová báseň o světě.

Hanna (2011)

Nepochopená Grimmovská pohádka tohoto století.

Domov (2011)

Pro ty, co to nepochopopili. Ten dům je současné Rusko a jeho obyvatelé. Je smutné, že prakticky stejně tak dobře, by tento film mohl být o současném stavu v Čechách.

Cosmopolis (2012)

Nekompromisní film, který si až trochu drze klade za cíl postihnout všechna témata doby vymknuté z kloubů. Zde toliko typické pseudointelektuální komentáře mě nepřekvapují.