Gravitace (2013)

Dvaja ľudia, nekonečný priestor a úžasná kamera. Nie som fanúšik 3D ale ak to pasuje k nejakému filmu tak je to tento. Taký sugestívny a zároveň realisticky natočený príbeh na obežnej dráhe zeme sa len tak nevidí...

Od Fica do Fica (2012)

V podstate sa človek nič nové nedozvie ak aspoň trochu sleduje správy a dianie v politike... O zákulisí gorila protestov som nemal veľké ilúzie ale kedže na malom slovensku chce byť každý šéf tak to úspešne dopadnúť ani nemohlo :)... O nestrannosti dokumentu som si nerobil veľké nádeje, ale to že obdobie medzi dvoma Fico-vládami tu bola koalícia, ktorá sa rozbila sama na sebe a svojej ješitnosti a pani autorka to odbije jedným strihom, tak to už bolo trošku moc. Aspoň že ten protest song od živých kvetov stál zato.

Plivu na váš hrob 2 (2013)

Slabší odvar predošlého dielu v ktorom režisérska invencia končí pri hľadaní orginálnejšieho spôsobu mučenia.... Ked skrížite pani pomstu a saw 3 v zlom pomere tak sa dostanete k niečomu podobnému ako bol tento film :)

Hannibal (2013) (seriál)

Kulinársky hannibal :)... Hannibal je stále výživná téma a po filmoch, ktoré ani zďaleka nedosiahli kvality Mlčania Jahniat tu máme seriál, ktorý by mohol napraviť reputáciu. Obsadenie Mikkelsena do hlavnej úlohy bol dobrý ťah pretože tento týpek má charizmu ako remeň... Zaujímavá vizuálna stránka a hororové prvky posúvajú celú sériu do inej roviny ktorá si nájde fanúšikov aj odporcov. Mne tu chýbala trochu väčšia seriálovosť kedže jednotlivé časti na seba nenadväzujú až takým štýlom, že by som mal potrebu pozrieť si pokračovanie kvôli "šokujúcej" pointe...

Mistr (2012)

Asi sa nezaradím medzi miestnu intelektualnu elitu ktorá v tom vidí niečo úžasné, ale podobne ako pri Magnólii aj tento film šiel akosi mimo mňa... Ale na druhej strane tie herecké nominácie na oscarov sú určite zaslúžené (najmä tá pre Phoenixa :D)

Muž z oceli (2013)

Megalomanský reštart. Keby ku konci nemali potrebu pováľať skoro všetky paneláky na okolí tak dám možno aj plný počet :).... Zack Snyder je vizionársky režisér súčasnosti a vedel som, že keď túto tému chytí do rúk on tak to nemôže byť prúser. Muž z ocele ma bližšie ku katastrofickým filmom typu vojna svetov alebo prometheus ako štandardným komiksovým adaptáciám. Dobrý výber hercov, prostredie kryptonu a neoprénový oblek preniesli supermana do tretieho tisícročia v nadupanom štýle že v ničom nezaostáva za súčasnou produkciu typu iron-man alebo thor. Temný rytier zostane zrejme ešte dlho neprekonaný ale muž z ocele v žiadnom prípade nepodlieza latku.

Precious (2009)

Zlatíčko má nesympatických hercov, ktorých si ku koncu aj obľubite. Tej matke som mal chuť odstreliť palicu už po desiatich minutach :)... To že cudzí ľudia sa zvyknú postarať o niekoho lepšie ako vlastná rodina je už pomerne obohraná kostra ale mohlo to byť lepšie nebyť tých "umeleckých" úletov.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Po dlhšej dobe som si vybral niečo z americkej seriálovej produkcie a vždy ma pritom zamrzí, že kolko vody ešte utečie na slovensku kým sa vymotáme z tých Panelákov a podobných kokocín... Breaking bad má sebe asi všetky klišé (od rakoviny až po drsných bosov) ktoré môže seriál mať, ale vie s nimi veľmi slušne narábať. Ústredná dvojica začínajúcich dílerov - chemik a feťák k sebe pasuje a vidíme ich vývoj od blbých hlášok až po premyslené stratégie ovládnutia trhu. Máloktorá séria si udrží svoj štandard tak dlho ale Breaking bad k nim rozhodne nepatrí a vie prekvapiť v momente kedy to divák už absolútne nečaká.... 1 séria - 90%, 2 séria - 100%, 3 séria - 75%, 4 séria 85%.5 seria 100% - koniec ako z velkej knihy :)

Řidič slečny Daisy (1989)

Skromný úsmevný film zo srdcom a bez zbytočného klišé v ktorom dominujú najmä dobre vybratý herci a citlivá réžia... Pohodovosť snímku dotvára hudobný doprovod od Hansa Zimmera :).

Hon (2012)

Atmosferické... Som rád že som vydržal a počkal si na kino resp. filmový klub, ktorý mi umožnil vidieť túto severskú drámu. Aj keď hneď na začiatok to chcel pokaziť jeden iniciatívny študentík, ktorý si svoj predhovor k fimu očividne užíval ale akosi nevedel kedy skončiť ... Síce aspoň som nemal reklamu na Orange pred filmom, takže by som mal byť spokojný:) Od Vinterberba autora Dogmy95 (ako som sa dozvedel od študentíka) som dostal v podstate to čo som aj čakal. Záujem o problém zneuživania prejavil už vo filme Festen, kde sa venoval hlavne jednej rodine. Tu to preniesol do širšej komunity malého mesta. Mrazivosť a hustá atmosféra sa od určitého momentu nesie celým príbehom. To čo dokáže s ľudmi urobiť jedna lož mi trochu pripomenula iný iný severský film, ktorý bol ale podstatne viac hardcore. Jagten je dobre urobené dielo v ktorom každá postava vie čo má robiť. O výkone najcharizmatickejšieho európskeho Hanibala je zbytočné aj hovoriť. Mikkelsen zahrá viac pohľadom ako väčšina hercov dokopy...