Smrtonosná zbraň 2 (1989)

Dvojka mi príde ešte o niečo šťavnatejšia. Viac srandy, hlášok, akcii skrátka ide sa do toho všetkého na plný plyn, no jednotka mi príde aj tak o chlp lepšia. Jediné čo mi tu vadí je mierne otravný Joe Pesci, ktorý niekedy otravuje inokedy baví, ale inak Mel Gibson a hlavne Danny Glover sú oveľa lepší ako v prvom diely. 95% - 5*

Smrtonosná zbraň (1987)

V dueli Pasca vs Zbraň vyhráva Pasca, ale to je len taká menší duel, ktorý nieje podstatný, je dosť od veci a moc sa tie filmy ani nedajú porovnávať, pretože sú odlišné. Smrtonosná zbraň je ale rovnaký kult respektíve klasika ako pasca a obsahuje vyváženú kombináciu humoru a akcie. Na takú kadenciu hlášok (Potkal jsi někdy někoho, koho jsi nezabil? To víš, že jo. Tebe.), štýlovej akcie a brilantných hercov je radosť pozerať. V rámci žánru sa jedná snáď o najlepšiu krimi - akčnú - komédiu 80 rokov, kde Mel Gibson a Danny Glover sa perfektne dopĺňajú a špikujú. Vyzdvihnúť treba aj mena za kamerou, ktorý majú nemalý podiel na kvalite tohto skvostu - režiséra (Donner), scenáristu (Shane Black), či hudobného skladateľa (Kamen). Jingle bell, jingle bell, jingle bell rock, Jingle bells swing and jingle bells ring, Snowing and blowing up bushels of fun, Now the jingle hop has begun. 100% - 5*

Smrtonosná past 3 (1995)

McClane sa vrátil a spolu sním aj McTiernan. Smrtonosná pasca 3 podla mňa nie je až tak slabá. Mňa osobne baví ako predošlý diel, opäť skvelý McClane v podaní Willisa, super začiatok a priebeh deja, až na to finále. Skrátka tretia napumpovaná pasca s fajn akciami, klasickým hlaškujúcim Willisom, dobre sekundujúcim Jacksonom, dobrou hudbou, strhujúcim tempom, príbehom a záporakom, ktorý ma v rukáve plno bômb a prefíkaných hádaniek. Obľúbený soundtrack: Bank Invasion. 100% - 5*

Smrtonosná past 2 (1990)

Die Hard 2 moc nestratila zo svojho kúzla - opäť je to teroristická záležitosť, tento krát zo snežnou vianočnou atmosférou a znova skvelým Willisom a hláškujúcim McClaneom . Takáto kombinácia sa hľadá len ťažko a práve preto aj tento diel si odo mňa odnesie plných päť vianočných hviezdičiek. Začiatok filmu alebo prvá polovica filmu ma baví snáď ešte viac ako predošlý diel, ale čo sa týka finále, tak prvý diel je na tom jednoznačne lepšie, aj keď tu sa pridalo viac na akcii. Záver opäť luxusný. 95% - 5*

Smrtonosná past (1988)

Klasika. Skvelo hlaškujúci John McClane ešte lepší Willis, ktorý celý film beha bosý. To sa len tak nevidí. Prvá pasca je podla mňa najlepšia a to hlavne kvôli prostrediu. Ľúbi sa mi ako tam beha v tej budove cez všelijaké šachty (bosý!) a keď už príde na akciu, príde aj na hlášky - na svete je 9 miliónov teroristov a ja zabijem akurát toho čo ma menšiu nohu ako moja segra. Pre mňa je to film skoro do Topky, ale koniec mi už príde moc naťahovaný a tak stráca na svižnom tempe. Inak celý film je nabitý akciou tak, aby ste sa skrátka nenudili. Btw. tiež ste už rozmýšľali nad tým, že si tu pozriete na Vianoce? let it snow, let it snow, let it snow. :-) 100% - 5*

Nikdy to nevzdávej 2: The Beatdown (2011)

Klasický video film, ktorý sa na jednotku nehrabe ani náhodou. Ale ak máte radi aj béčkú akčnú tvorbu, tak odporúčam. Jednotka bol štýlová a cool, dvojka je síce tiež dobra aj keď nenadväzuje priamo na prvý diel. Celý film sa inak nesie v ľahko nadpriemernej atmosfére a tempe. Sem tam nejaký tréning a nejaké tie vysvetľovačky, ktoré síce nič moc neponúknu, ale ani nenudia. Michael Jai White sa predvedie za celý film iba raz (keďže tu hrá učiteľa) ale stojí to za to. Záverečná cca 20-minutovka je už konečne zaujímavá a je sa aj na čo pozerať, ale moc sa nemá čím vytiahnuť, pretože akcie nie sú zas tak úchvatne ako v Undisputedt od Isaaca Florentinea. Pokiaľ vám stačí parta mladíkov, ktorá vie ukázať pár kopancov, tak je to akurát pre vás. 60% - 3*

Kiss Kiss Bang Bang (2005)

Shane Black je scenáristicky boh to sme vedeli už dávno, ale réžiu si vyskúšal až teraz. A nedopadlo to vôbec zle, však prečo by aj malo keď si tak skvelý scenár plný hlášok napísal sám. Kvôli tomu som si aj pozrel tento film. Robert Downey Jr. a Val Kilmer sú skvelý herci na tých som si zvykol už dávno, ale čo sa týka Michelle Monaghan, tak musím povedať, že mal som trošku obavy, pretože mne moc do filmov poslednú dobu napasuje, ale teraz sa ukázala nie len ako sexi kosť (vidíte tie nohy), ale aj ako dobrá herečka. Čo sa týka filmu, tak ma fakt skvelú dejovú kostru na ktorú je nabalený celý arzenál krimi akcii, skvelého humoru a hereckého talentu. Už od začiatku je to veľmi zaujímavé sledovať, pretože takým štýlom aký má tento film, sa veľa filmov v tomto žánri pochváliť nemôže. Jediné čo ma sklamalo je trošku záver. Nie že by bol zlý (pán prsteňov potešil), ale trošku sa ubralo na tempe čo je škoda. Ale inak rozhodne fajn zábava. Pokiaľ hľadáte krimi komédiu, tak toto je skvelá voľba. 90% - 5*

Rio (2011)

Rio je konečne animák na ktorý som čakal. Poskytuje zábavu, ktorú tvorcovia pred tým servírovali do Ice Age. John Powell sa poslednú dobu s tými animákmi nejak rozšupol a aj keď jeho hudba nieje extra výrazná vždy sa nájdu nejaké prvky, ktoré sa nedajú nepočuť. Animácia a prostredie filmu pekne ladia, hlavné postavy sú zábavné, sympatické a modré. Tie vedľajšie sú asi rovnako dobre a líšia sa asi len farbou. Ale nie, každý s tých zvierat má čo ponúknuť, či už sú to hlášky (pri ktorých som sa minimálne 5x zasmial), dobrodružstvo alebo psie sliny všetko to dokopy ladí ako kopčeky na zmrzline. Slovenský dabing opäť super. 80% - 4*

Máma mezi Marťany (2011)

Po niektorých tých recenziách a hodnoteniach ma to s časti aj odradilo, ale aj tak som si to pozrel a nemôžem súhlasiť s tým že je to zlý animák. Dej je jednoduchý ale pri nízkej stopáži je stále dosť zaujímavý na to aby ste sa nenudili. Akcii sa tu nájde dosť, stále sa tu niečo deje a stále to má nejaké nápady. Za tie prachy mohla byť animácia trošku aj lepšia ale čo už. Je to viac pre deti ako pre dospelých, ale ja som si to fajn užíval ako hudbu Johna Powella. 70% - 3*