Trojúhelník smutku (2022)

Dve hodiny sa celé kino dobre smialo a zabávalo. Bolo tám niekoľko scén, v mojom ponímaní cez čiaru, pár slabších pasáží a zopár momentov, kedy som sa pýtal, či ich tam režisér naozaj musel zakomponovať (aj keď poukazovali na aktuálne problémy spoločnosti, neboli dobre zapracované do deja a vytŕčali). No v porovnaní s modernými komédiami z Hollywoodu? Tam sa zasmejem 2-3 krát za celý film, aj to len nasilu a nie tak od srdca ako pri tomto majstrovkom diele od Östlunda. Neviem síce akú výpovednú hodnotu bude mať Trojuhoľník smútku o 10-20 rokov, či sa stane nestarnúcou legendou ako komédie zo 70.-80. tych rokov. V súčasnej dobe sa film oplatí pozrieť. Z môjho pohľadu zaslúžená Zlatá palma.

Bullet Train (2022)

Akčný film z japonského prostredia? Ak by som zhmotnil moje predstavy na túto otázku, vzniklo by presne dielo ako Bullet Trait. Totálne šialené, plné neočakávaných náhod a akcie v rýchlom tempe. Neviem či jednotlivé postavy boli naisané presne pre daných hercov alebo mal len režisér "šťastnú ruku" pri výbere. Partička zabijákov vo vlaku bola geniálna.

Americká fabrika (2019)

Nová doba. V polovici 19. storočia, keď ázijskí migranti prichádzali do Ameriky sa z nich "miestni" snažil spraviť "američanov". Teraz číňania prichádzajú do USA so snahou transformovať američanov na číňanov, oddaných a verných pracovníkov vo svojej fabrike na výrobu skla. Tak ako predtým domáci američania nechápali kultúrne zvykolosti a tradície prichádzajúcich čínskych migrantov, teraz číňaňia nechápu kulturu a pracovné nároky američanov. Ako sa podarí tento gordický uzol rozseknúť? Riešenie na koci dokumentu je prozaické. Netýka sa len osudu Fuyao Glas. Podobný osud čaká aj ostatné produkčné linky po celom svete.

Nene (2022)

Kaluuya stelesnil vo filme tradičného - tvrdohlavého a svojrázneho cowboya, Palmer vniesla do filmu energiu, ale za mňa  najlepšou postavou bol Wincott, kameraman pokúšajúci sa zachytiť nemožný snímok. Odhodlanie a profesionálne, priam posadnuté nasadenie aj za cenu riskovanie svojho života sú výbornou povahovou črtou vedľajšej postavy v každom horore. Aj keď v to to prípade ide skôr o triler ako horor. Na plátne bolo dňa dnešné pomery málo brutálnych vrážd a strieľajúce krvi.

Junk Head (2017)

Zauimavý umelecký počin kombinujúci českú tradičnú stop-motion techniku a totálne šialené japonske dark sci-fi fantasy.  Človek pri hodnotení nemá moc na výber. Buď siahne po jasnej 5* alebo sa musí uskromniť s 3*, ako v mojom prípade.

Rok, který změnil Zemi (2021)

Teraz, keď máme jasné dôkazy ako naša prehnaná aktivita ovplyvňuje prírodu je len na nás aké kroky ďalej podnikneme; ak to s jej ochranou a záchranou myslíme vážne.

Prehistorická planeta (2022) (seriál)

Dinosaury sú vďačnou témou na tvorbu dokumentu. Tvorcom poskytujú toľko voľného priestoru pre ich fantáziu koľko len chcú. Režisérovi spätne už do toho kecať nemôžu, ani korigovať milné hypotézy, ktoré peleontológia stanovia na základe milióny rokov starých skamenelín. Seriál po grafickej stránke posunul žaner zas o úrveň vyššie. Ako divák sa pýtam, či je možné vytvoriť niečo ešte bližsie fotorealistickému vizuálu. Animácie však trochu pokulhávaju v oblasti fizykálnych zákonov. Stotonové živočíchy častokrát pri pohybe doslova ladne plávajú vzduchom, ako keby sa vznášali na mesiaci. Nedá mi neporovnať s legendou žanru - Putovanie s dinosaurami. Putovanie s dinosaurami malo výrazne lepšie zvládnuté rozprávanie príbehu. Každá epizóda si vybrala svojho jedinca alebo rodinku, ktorej životnú púť prerozprávala divákom. Mali tak šancu vytvoriť si k nej pevné puto, rozprávanie bolo omnoho osobnejšie. Prehistorická planéta skáče od jedného dinosaura k druhému. Epizódy sú síce tematicky rozdelené, no chýba mi tam prvok prerzonalizácie, ktorý je schopný uloviť srdce diváka. Dve-tri roztomilé scénky sa autorom síce podarilo vykúzliť, no v piatich epizodách je však priestor na lepšíe výkony.

Star Wars: Vize (2021) (seriál)

Japonský štýl vniesol do sveta Star Wars nový vietor. Každá epizóda má svojho špecifického ducha. Odlišujú sa vyuálom, spôsobom rozprávania príbehu aj hudbou. Za mňa najlepšie epizódy E01 - The Duel,  E04 - The Village Bride a E07 - The Elder.

Průzkumník: Poslední tepui (2022)

Úbohý Bruce, koho to bol nápad ťahať ho tak ďaleko džungľou? Keby mal o 10 rokov menej, nepoviem. Viem, sny si treba plniť, ešte lepšie ak vám ich plní niekto iný. Ale niekedy je prínosné poznať svoje limity a hranice rozumného úsudku. Všetky jeho pády, zafúľané, dotrhané oblečenie. Po pohľade na Bruca predtým, ako sa zriekol výstupu som si musel položiť otázku o spochybnení významu tejto expedície a jej prínose pre svet biológie. Áno, Alex, Fico a Mark sa na skale predvádzali v najlepšom svetle. Výsledok výpravy by bol rovnaký s alebo bez potreby ťahať starého Bruca do srdca amazonskej džungle, pod úpätie Tepui.

Obžalovaný (1964)

Výpoveď o fungovaní systému, ktorý nefungoval. Najsmutnejšie na tom je, koľko životných ciest a osudov pochoval, kým spoločnosť uznala, jeho nedostatky. Riaditeľ Kudrna slúži ako prípad jedného z mnohých.