Spider-Man: Napříč paralelními světy (2023)

Úvod filmu pôsobil na mňa nezáživne a chaoticky, ale keď sa konečne rozbehla akcia, tak tá jazda stála za to. Miles Morales je postava, ktorá búra všetky stereotypy a očakávania. Autori tak tvoria hrdinu, ktorý si vďaka svojmu spider-versu získava srdcia fanúšikov po celom svete. Každý nájde svoj idol v jednej z podôb Spidermena. Brilantný ťah. Škoda, že sa autori rozsahom príbehu snažili prekročiť časové možnosti celovečerného filmu a nevytvorili samonosný príbeh ako v prvej časti.

Divoké ostrovy (2023) (seriál)

S prírodovednými dokumentami podobného kalibru sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Je to aj vďaka vysokokvalitnej kamerovej technike dostupnej za "normálnu" cenu. Zábery, prevaždne z územia Británie boli aj tentorach dychberúce. Najviac ma nadchli nočné zabery života v lesoch zachytené v infračervenom spektre (epizóda 2). Avšak informácie, ktoré dokument prináša divákovi moje obzory rozšírili len nepatrne.

Želvy Ninja: Mutantí chaos (2023)

Jedinečný vizuálny štýl, vtipné dialógy a na ninja korytnačky neopozeraný príbeh. Škoda len že to nebolo cielené na dospolejšie publikum, podobne ako Spiderverse. TNMT už dnešnej mládeži skoro nič nehovoria.

Lèvres collées (1907)

Toľko humoru schovaných do 2 minút videa, resp. zachytených na 50 metroch 35mm filmu. Záver nemal chybu.

Le Chaudron infernal (1903)

Nádherné dobové špeciálne efekty, horiaci oheň, miznúci ľudia, dokonca aj lietajúci duchovia. Bežní ľudia, ktorí filmy sledovali v putovných bioskopoch museli naozaj uveriť, že kdesi v Afrike žijú zelení mužíčkovia upalujúci ľudí zaživa. Veď je to predsa všeko zdokumentované na filme.

Himaláj - Karavana (1999)

Nádherný pohlad na "bežný" život, jeho nástrahy a nevyspytateľnosť v pokojnej no zároveň nebezpečnej divokej krajine Hinalájskych veľhôr. Celý čas som sa pýtal či je to natočený film podľa scenáru alebo je to len zostrih dokumentárneho filmu mapajuci pravidelnú púť karavány. Tak dobre a zároveň prirodzene bolo dielo nielen napísané, ale aj sfilmované a zahrané. V podstate dielo ničím špeciálne nevynikalo, ničím sa diváka nesnažili ohúriť, prekvapiť alebo zaskočiť. No aj tak som nevedel svoju pozornosť odthnúť od filmového plátna. V závere mi moje myšlienky vraveli: ,,S radosťou by som s karavánou putoval ďalej."

Čmuchalové (2023) (seriál)

Na pár miestach, hlavne v epizóde 6, dej pekne zakolísal na kvalite keď sa tvorcovia rozhodli vložiť do deja zvrat deja ale veľmi lacným prevedením. Inak sa séria veľmi dobre a ľahko sledovala. Z môjho pohľadu vydarená kórejská "bro-drama".

Arnold (2023) (seriál)

Ako futbal mal Zlatana, tak kulturistika mala Arnolda, Hollywood mal Arnolda a aj politika mala Arnolda. Pozoruhodný životný príbeh plný energie, sily a motivácie. Len málo osobností sa dočkalo podobného spracovania ich cesty ešte za ich života. Teraz podobný dokument potrebuje ešte Sly a budú si zas rovní:)

Still: Příběh Michaela J. Foxe (2023)

Ak je niekto ťažko chorý, zvyčajne nie je taký optimista ako M. J. Fox. Nie je vôbec optimistom. Fox je výnimočný človek, ktorý sa dokázal zmieriť so svojím osudom a žiť naďalej vyrovnaný život v rámci svojich možností.

Chen qing ling (2019) (seriál)

Ako ľahkú fantasy baladu môžem seriál hodnotiť veľmi dobre. Neubránim sa však porovnaniu s jeho priamou konkurenciu z dielní juhokórejských filmových štúdií. Po vizuálnej a zvukovej stránke je seriál na svetovej úrovni. Horšie je to už z hereckými výkonmi ako z béčkového folklórneho súboru, kamerou (osobný názor) a nelogickým správaním sa postáv v určitých situáciách, kedy som sa pýtal sám seba: "Prečo?! -_-".