Život na naší planetě (2023) (seriál)

Aj keď sú to už vyše dve dekády, stále sa pri prírodovedných historických dokumentoch nemôžem ubrániť porovnaniu s legendou žánru, seriálom "Putovanie s dinosaurami". V čom "Putovanie s dinosaurami" exceluje? V rozprávaní príbehu. Každá epizóda je tam zameraná na jednotlivca, rodinu alebo špecifický druh. Poskytuje tak dostatok času vybudovať si s divákom bližší vzťah a získať si jeho srdce. "Život na našej planéte" je taký hŕŕŕ-fŕŕŕ všehomix. Nepopieram jeho dokumentárne kvality. Ale obsah ktorý mi sprostredkoval mi už na druhý deň vyfičí z hlavy preč. A tým celý pokus o šírenie vedomostí a informácií stráca na význame.

Vražedné stíny (2022) (TV film)

Poriadne zamotaný detektívny príbeh. Jeho rozprávanie a osudy jednotlivých aktérov som sledoval z napätím očakávania rozuzlenia zápletky. Podľa môjho názoru jedna z lepších detektívok domácej produkcie posledného desaťročia.

Microsoft Windows 95 Video Guide (1995)

90. roky a USA, to boli časy. dnes by podobne ladený návod na oblushu operačného systému vznikal len velmi ťažko.

Kjó kara ore wa!! (2018) (seriál)

Tak to bola ale poriadna rebelská jazda! Atmoféra seriálu doslova vtiahne do stredoškolského prostredia 80-tych rokov. Aj keď bol celý seriál úplne postavedný na hlavu, to je presne to, čím je "špecifická" japonská kultúra pre "ganjinov". Priebeh jednotlivých epizód bol pomerne repetitívny, no aj napriek tomu som na pri každej časti dobre pobavil.

One Piece (2023) (seriál)

Z nostalgie mi neostáva nič iné ako ohodnotiť 5*. Lepšie hrané spracovanie anime seriálu a mangy, ktoré sú navyše tak bláznivé si nedokážem ani predstaviť. Rozprávanie príbehu bolo konzistentné, pekne rozdelené na jednotlivé epizódy. Divák sa tak v príbehu nestratí a pomerne ľahko zorientuje. Posledná časť nádherne uzatvorila prvú sériu a mne neostáva nič iné ako sa tešiť na pokračovanie.

Pátrání za devatero horami (2023)

Japonci majú očividne veľmi radi detektívne príbehy. Takéto spracovanie klasiky od bratov Grimmovcov som si ani nevedel predstaviť, že niekedy uvidím. Holt, Japonsko je krajina ktorá búra všetky očakávania západného sveta. No im to príde v celku normálne. Drvivá väčšina divákov s najväčšou pravdepodobnosťou nepochopí na čo sa práve pozerala a len neveriacky pokrútia hlavami. No pre mňa to bolo ako keď malé dieťa nájde "magicky" trblietajúci sa gombík v zaprášenej truhlici "pokladov" na pôjde.

Nejhlubší nádech (2023)

Dokumenty sú málokedy také napínavé, že ich sledujete celý čas so zatajeným dychom. Toto bol jeden z nich. Výborná práca. Film sa podaril tak kvalitne zostrihať aj vďaka samotnému freedivingu, kde je pri pokusoch o rekord stále prítomná audiovizuálna technika. Stačilo len materiál pozbierať a umne postrihať. Ale späť k športu samotnému a k aktérom, ktorí rozprávajú celý príbeh. Klobúk dole, ako ľudská motivácia dokáže posúvať limity. A klobúk dole pred tými, ktorí obetujú všetko za úspech svojích priateľov.

Absťák (2021) (seriál)

Je skutočne ťažké sa vyznať vo farmaceutickom priemysle. Jednak človek v "moderných" medikamentoch vidí ľahkú cestu ako sa zbaviť problémov, no čo všetko sa za magickou tabletkou skrýva sa častokrát dozvieme až s odstupom času. Ak sa navyše jedná o produkt tak veľkej spoločnosti ako Purdue Pharma ktorá má dokonalé zvládnutý marketing, je ťažké ich lákavej ponuke odolať, najmä keď je tak ľahko dostupná. Je smutné, akú vysokú cenu musela spoločnosť zaplatiť za zbohatnutie jedného rodinného klanu.

Mezi živly (2023)

Pixar ako zvyčajne nesklamal. Svojské a unikátne spracovanie známeho príbehu o Rómeovi a Júlii, kreatívne nápady a pôsobivý vizuál. Toto sú príbehy, ktoré majú sledovať dnešné deti ak chceme podporiť globalizáciu a zmieriť homofóbne názory verejnej mienky. Neviem ako to u Pixaru robia, no ich príbehy vždy trafia do čierneho.

Přízraky v Benátkách (2023)

Podľa upútaviek som čakal niečo viac mystické a temné. Tento efekt sa vytratil hneď v úvode filmu a ďalej film pokračoval ako klasický Poirot. Aj keď to sa mi na ňom páči najviac. Poodhaloval všetky tajomstvá. Aj tie, ktoré nemusel.