Lorna (1964)

Zhrzelá ceckatá Lorna ("I’m a woman, not just a tool") má na víc, než jen dřepět v úplně zapadlý díře u mokřad a věčně neukojená, do manželský postele si dotáhne uprchlýho gaunera, načež ji za trest čeká solný sloup... Meyer se přesunuje od "nudie cutie" k tvrdšímu tzv. roughie subžánru, podivně zakomponuje moralismy od kazatele, místy je to hodně jalový, ale téměř jsem se nenudil a je znát potenciál.

11. září: Ten den v Americe (2021) (seriál)

Nejlepší ze všech 9/11 titulů, žádný jiný nepřenesl srovnatelnou vlnu emocí. Mrazivý, hluboce dojemný, intimně pojatý a výborně zpracovaný soubor vzpomínek a příběhů primárně ze zóny WTC; hasičů, záchranářů, zaměstnanců a dalších přeživších a hrdinů. Žasnul jsem nad sbírkou archivních záběrů (mnohé jsem doposud neviděl), doplněnou o úryvky z letového provozu a hovorů. Náraz letadel, Pentagon a United 93, kolaps obou věží, search & rescue. Výsledek je surrealistická, vtahující a když nad tím tak přemýšlím, ultimátní katastrofická podívaná, kde vyniká lidský rozměr — pomníček obětí. / Série vznikla přímo ve spolupráci s 9/11 Memorial & Museum (návštěvu vřele doporučuji) k výročí 20 let od tragédie, kterou stále vnímám za ten nejsilnější breaking news moment u mě v životě. (x)

Motor Psycho (1965)

Trojice otravných vyvrhelských pseudo-motorkářů, primitivní flirty a hrdina věrný veterinář, znásilněná sexy manželka ("za týden se z toho oklepe, nic na co by nebyla ženská stavěná"), spanilá cajunská čarodějka Haji, vtipně vypjatá suck-it! scéna jedu chřestýše a vražedný hon kamenitou pouštní krajinou. Směrem k finále ztrácí dech a hraničí až s nudou, Meyera stále ještě brzdí uprděný puritánský Hays Code a nemůže ty kozy náležitě vyvalit, přesto vidím náběh na Faster Pussycat a značka 1960’s drive-in ideál. Zajímavost, film je částečnou inspirací pro Zombieho "Thunder Kiss '65" ♪♫

11. září: Prezidentův válečný kabinet (2021)

Vzpomínky na šokující den od jeho hlavních politických aktérů, což je zde ta hlavní deviza - obsahuje exkluzivní rozhovory s řadou velmi prominentních postav. Sám George W., Condoleezza Rice, mrtvolný Cheney a poradenský spol. Cenná časová osa bezprecedentní situace; strach, nejistota a jednotlivá rozhodnutí mezi Bílým domem a Air Force 1. Přistání všech letadel, informační ruch, "sestřelte United 93", spor o návrat do DC, projev a okamžitě zvolený bojovný tón. Říkej si o Bushovi co chceš, ať byla následující válka proti terorismu sebevětší fail, takhle má vypadat pevný krizový leadership. 20 let poté, po Netflix (x) i Apple s dobrým příspěvkem.

Supervixens (1975)

Vítej do růžový reality Russe Meyera - nadržený kozatý kundy všude. Žánrový mix bych popsal jako ujetá chlípná veselka, kde zaujme alpská dojička, hluchoněmá černá dcerka, nebo podnikavá pumpařka a jejich impozantní obdařený výstřihy, ale také Charles "Murdock" Napier a jeho strážník sadista. Před tím vším utíká hlavní hrdina, roztomilý chudák, no a to je sympaticky jednoduchá zápletka :) Správný sedmdesátkový odvaz, přes dost brutální vraždu je to překvapivě feel-good pohodovka, extra vděčná v dnešní svázaný a podivný woke době.

Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu (2021) (seriál)

Máme tu výročí dvou dekád od osudového útoku na WTC, k tomu alespoň zdánlivý konec války v Afghánistánu, spolu s tím čekejte řadu k této příležitosti vysílaných titulů (x). Netflix boduje s nadstandardní rekapitulací, která přispívá lépe se zorientovat a projde následující: 1) Sám den 11.9.01 jako drsný budíček ze snu o "New World Order" idylce, traumata účastněných a co předcházelo (fail mezi CIA a FBI), 2) Touha po razantní odvetě a bushovský kroužek jestřábů (x), vysoce sporná autorizace k užití sil, Guantanamo praktiky a policejní stát pod záštitou národní bezpečnosti a boje proti terorismu, na úkor vlastních národních hodnot, 3) Invaze na Střední Východ a důraz na Afghánistán (Irák jednoznačně račte zde x), tristní absence jasné strategie, příklad nesmyslných investic a korupce, kontroverze s drony, celkově patová situace až po finální odsun z nejednotné země plné nebožáků a radikálů. Jak pravil Trump: "It’s a mess." / Logicky vás položit si otázku k čemu to sakra celý bylo, zda přineslo víc ztrát a sraček, nebo užitek? Kdo by jste měl náladu dále se zamýšlet a lovit souvislosti, odkazuji na starší sérii The Power Of Nightmares od Adama Curtise. "As we act, let us not become the evil who we deplore." ♪♫

Eruption (1977)

Havajská erupce je slabý porno, nemá cenu dívat - pojišťovací zápletka nudná, šukací scény bez zápalu a herečky level E55 bych nezval ani na rande. Jinými slovy se přiznám, že jsem výjimečně přetáčel. Ale ač vysoce klamavý, má to hodně super poster, co sám stojí za dvě hvězdy! Stejný případ jako před pár týdny Gator Bait.

Going Attractions: The Definitive Story of the American Drive-in Movie (2013)

Nostalgická boomerská kronika na téma autokino jako kulturní fenomén a stará americká volnočasová zábava (v jeden čas dokonce návštěvnost předčila klasická kina). Projde dějinný kontext, všechny možné aspekty a specifika a je to v součtu překvapivě hezká podívaná. Poválečný boom, laciná zemědělská půda a expanze na předměstí, drive-in jako rodinná idylka, nádhera neonových poutačů, otravný hmyz a závislost na počasí, později ideální místo pro randíčka, úsvit teenager ekonomiky a různých low-budget exploitation žánrů, až pak věk hippies a společenské destabilizace, X-rated a drsnější produkce, velký soumrak, chátrání a zavíračky... a možná (byl bych zvědav co teď při Covidu), že by dneska menší obrození? Dobrý nadšenecký počin, cením snahu zaznamenat, než jen nechat zmizet z povědomí.

Waterloo (1970)

Impozantní bitevní rekonstrukce od nadšenců, o tom žádná, ale jako svébytný film tolik neobstojí - výstavba před střetem se vleče, nejste-li předem v obraze a chcete se zorientovat v konfliktu, charakteru a motivaci jednotlivých postav vojevůdců, nahlédnout do mocenských poměrů, velká spokojenost vás tu nečeká. Jinak solidně obsazená a pěkná cesta do doby, než staré romantické představy o válce nadobro smetl tvrdý efekt průmyslové revoluce.

Den kobylek (1975)

Nezřízená divňácká komedie (jak z pera Lynche / Johna Waterse) se škálou ubohých postav. Viva morální dno, žárlivost a hollywoodský sen, co se rozsype. Chvíli mi to trvalo, postrádal jsem děj a čert aby se vyznal, ale bavilo mě prostředí L.A. třicátých let, pár scén se zaryje a finále je zajímavý hell.