• Romantický

Ďábel nosí Pradu (2006)

Mnoho lidí se na film nepodívá jen z toho, že jim příjde "americký". On taky je, ael rozhodně nepatří do kolonky "blbé", která se s kolonkou "americké" velmi často zaměňuje. Jedná se totiž o příběh, ve kterém se vidíte. Anne Hathaway je dívka, která aby mohla dělat to, co chce, tak musí vytrpět stáž ve snobáckém časopisu o módě. Ona však není nikdo, kdo by módu kdovíjak žral, spíš ji odsuzuje. Když se její negující přístup však potká s ďábelskou šéfovou Meryl Streep, stává se z ní dříč - a její odplata? Šikana, která je druhé jméno módy.....Film je neuvěřitelně svižný, dialogy nenudí, herecky je zvládnutý na jedničku od všech čtyřech hlavních představitelů - snaživá Anne Hathaway hraje klasicky dobře, ďábelská Meryl Streep je ten nejlépe zahraný záporák ve filmu vůbec, Stanley Tucci je bůh a pro Emily Blunt mám ohromnou slabost, protože je bravurní! K tomu se film obouvá do dnešních dívek, které přes samou práci nevidí ostatní. A navíc - je to vtipné! Ne trapné, ale vtipné - a i přesto si to dokáže udržet uvěřitelnost a velmi neočekávaný konec. HODNOTÍM 5/5 (POSTUP DO TOP)

21 gramů (2003)

Pokaždé, když jsem slyšel o někom, kdo se rozbrečel uprostřed filmu, říkal jsem si, že je to sakra měkkoň, když je to "jenom" film. Ale tady jsem to nevydržel ani já - opravdu jeden z nejemotivnějších filmů vůbec. Alejandro González Iñárritu vytvořil něco neuvěřitelného - příběh tří lidí, které se spojí v jeden: (POZOR NA SPOLIERY) Matka, která přišla o všechno, Kriminálník, který se snaží najít smysl života tím, že se obrátí na Boha, Muž, který čeká na srdce - nemůžu rozhodnout, který byl nejdojemnější. Propletení všech tří příběhů je tak geniální, to, že případ není vyprávěn v časové souvislosti - to z tohoto filmu dělá hodně neobvyklou záležitost. Geniálním se film stává až po připočtení hereckých výkonů - Naomi Watts je jedna z nejlepších hereček vůbec, tady to jen dokazuje. Sean Penn je vždy famozní a Del Torovi věříte každé slovo, z vedlejších rolí zaujala především Charlotte Gainsbourg, ale ta je taky vždy skvělá. HODNOTÍM: 5/5 (POSTUP DO TOP)

Na sv. Valentýna (2010)

Velmi, velmi očekávaná věc a velmi, velmi slabá podívaná. Velice nezáživné, nevtipné a trapné. Nedokážu pochopit, jak se podařilo získat takovou plejádu hereckých osobností do "tohohle"? Tři čtvrtiny z nich měly opravdu strašné úlohy (viz. štěk Jessicy Alby), navíc je to vše propletené Ashtonem Kutcherem, který když není polonahý ani přízeň u dam nezíská, navíc tady je dřevnatější a opuchlejší než kdy jindy. K tomu středoškolačka Emma Roberts - nechápu, proč každému říkala, jak se chystá na první sex? To mělo být vtipné? A mimoto, pokud jste zrovna nemrkli, zahlédli jste ve filmu i Julii Roberts, která je všude protěžovaná jako hlavní hvězda, přitom je tam podtrženo-sečteno 7 minut. Ale nebudeme to vidět zase tak černě - Anne Hathaway skvělá jako vždy - ta pobaví výtečně stejně tak Jessica Biel a Queen Latifah a role Erica Danea, zřejmě jediná vážná role, byla zahrána opravdu s citem, decetně a uvěřitelně. Takže tam přeci jenom nějaké dobré momenty byly, hlášek, sic minimum, ale přeci, soundtrack taky nebyl nejhorší a když přihlédneme k americké mentalitě, tak jsme chtě-nechtě na průměru. Shrňme to, těm hodně, ale opravdu hodně romantickým zamilovaným by se to mohlo i líbit. HODNOCENÍ: 2,5/5

Pokušení (2009)

Znám původní francouzský film - Žena mého muže s E. Béart, mám ho i docela rád. Proto, když jsem se doslechnul o remaku, zatmělo se mi před očima. Stejně jsem se ale na něj podíval a nelituji! Chloe se díkybohu dostává do malého procenta remaků, které jsou lepší/stejně dobré než původní film. Dějová linka je u remaku mnohem propracovanější, děsivější, atmosféra, hudba, stylizace do jemných barev - bravurní!Herecká plejáda je úžasná. Julienne Moore je skvělá, na svůj věk i velice krásná, do role se typově moc hodí. Stejně tak Liam Neeson je velmi dobrý, i když nepatří mezi mé oblíbence, tak jsem mu tady všechno uvěřil. A Amanda Seyfried je to, co tomu filmu dává náboj - to nejlepší v něm! Je neuvěřitelně uvěřitelná, charismatická, do role typologicky vhodná - ještě jeden takový výkon a poslední místo v mé TOPce je vyplněno. Tady už záleží jen na vás, jestli dáte přednost této více šokující americké verzi nebo jestli té naší, evropské, které je přeci jen trochu decentnější. HODNOTÍM: 5/5

Princ z Persie: Písky času (2010)

Film s opravdu trefným názvem. Přes všechen ten písek v něm si málem ani nevšimnete dějové linky. Moment, ale je tam vůbec nějaká? Je. Ale je tak strašně jednoduchá a předvídatelná, že děj jako takový za chvíli přestane vnímat. Hlavním tahákem je akce - trikově je zvládnutá na jedničku, ale pro diváka je trochu nepřehledná. Celý film je odpočinkový - divák nemusí vůbec přemýšlet, dýchá na něj Disneyovská exotika a čeká na něj happy-end jak hrom.Šedý průměr, který by se dal vydržet. Ale, jsou tu dvě věci, jež film z dějin zapomnění vytrhávají: Gemma Arterton a Jake Gyllenhaal. Konkrétně Gemma mě uchvátila víc než jsem čekal - dokazuje to, žeje nejenom krásná, ale že i skvěle hraje (na její postavě je krásně vidět vývoj) a k tomu vás nenuceně baví. Jake je můj velký oblíbenec už ze Zkrocené hory a blockbusterka mu docela sluší - hlavně dámy jistě jeho přítomnost potěší a dohromady s Gemmou tvoří skvělou dvojku, kvůli které vám film uteče, jako kdyby vám mezi prsty protékaly ony bájné písky času. HODNOTÍM: 4/5 (ale s hodně odřenýma ušima)