• Pohádka
  • Rodinný

Ledový teror (2011) (TV film) odpad!

Slušně a mírně řečeno: hodně stupidní sci-fi horor, výsměch diváckému vkusu. Jakoby tvůrci a priori točili film pro duševně zaostalé...

Konečně sami (1940)

Příjemná, nenáročná komedie o novomanželském páru a jejich komplikované svatební cestě vlakem do Itálie. Tchyně Růžena Nasková (maminka nevěsty Nataši Gollové) svou přehnanou starostlivostí působí samé zmatky a mnohdy ne zrovna příjemná překvapení, takže bezmála zapříčiní (ač nechtěně) rozchod novomanželů...

Dorian Gray (2009)

Film Dorian Gray je oproti knižní předloze ochuzen o některé motivy (a nemám teď na mysli poněkud pozměněný závěr filmu). Dekadentní román Oscara Wildea Obraz Doriana Graye (1891) je více zaměřen na faustovské téma, na eticko - filosofické otázky morálky a "vedení špatného života", je plný fantaskní atmosféry, pohrává si s prvky hororu jako gotický román. Film se zaměřil především na "špatný život" po jeho nezřízené sexuální stránce, ne toliko na onu touhu po trvalé kráse a stálém mládí (se všemi důsledky) jako Wildův román. Když nebudu důsledně porovnávat film s literární předlohou, jde o docela zdařilý snímek, který si zachovává tajemné ovzduší i napětí. Ben Barnes a Colin Firth odvedli velmi dobré výkony.

Tichá radosť (1985)

Soňa (v brilantním podání Magdy Vášáryové) ráda a pečlivě vykonává svou profesi zdravotní sestry, při práci dále studuje, ale v soukromí šťastná není. Žije v bezdětném manželství s hrubým mužem (typický "pracant", který sedí v kuchyni a pije pivo z lahve, manželce dává svou přítomnost najevo leda svými ponižujcími proslovy), a k tomu nesnesitelná tchýně, která ji chodí špehovat i do práce. Chvilkový únik najde Soňa v krátkém románku s mladým lékařem (Jiří Bartoška), ale ani to není řešení do budoucna...Opravdu skvělý společensko - psychologický snímek, zachycující šedou realitu poloviny osmdesátých let, natočil Dušan Hanák.

Alois Nebel (2011)

Úžasná animace, vynikající hudba, skvěle navozená normalizační atmosféra (ať již ospalé horské nádraží, blázinec, estébáci, hlavák na zlomu totality...) Škoda, že příběh, především jeho závěr, připomíná spíš telenovelu.

První krok (2009) (seriál) odpad!

Předchozí Vejdělkova "Óda na nevěru", nazvaná Muži v naději, byla slabomyslná, ale člověk si řekne, že ne vždy se musí dařit. To jsem ještě nevěděl, co je První krok. Už na záčátku je přinejmenším zajímavá samotná škola, ve které se vyučuje (kdyby jeden ročník) jen jedna třída, N.B. ještě taková, že její žáky chodí hlídat školník i přes noc. Tedy pokud ho zrovna ti "mladí rozpustové" nezavřou na střeše, což je fakt natolik vtipné a zábavné, že jen nevěřícně zíráte, jestli se vám to jen nezdá. Nebo postava učitelky, kterou hraje Klára Issová, je také hodně "moderní" - ve dne učí balet "mladé talenty" a v noci se točí u tyče v bordelu... No prostě je to zas unikát! Něco takového vymyslit, a pak dokonce natočit je vážně patologické... 12.4. doplnění: Před necelým měsícem jsem neměl úplně pravdu v tom, že jde o školu pro jednu třídu. Včera jsem totiž viděl část dalšího pokračování, z něhož bylo patrné, že v průběhu školního roku na akademii přibyli k prvákům také druháci a třeťáci - tak sláva! :D

Poslední muž (1934)

Rodinný "tyran" Hugo Haas je pedant, sice vážený, ale o to méně oblíbený středoškolský profesor aspirující na místo ředitele. Až se objeví nápadník jeho dcery a stárnoucí "poslední muž" má možnost podívat se pravdě do očí... Skvělá komedie, navíc hvězdně obsazená.

Eva tropí hlouposti (1939)

"Děti, polibte se!" pronese několikrát Ella Nolová s klamnou nadějí, že je ruka v rukávě, v crazy komedii podle románu Fan Vavřincové. Mezi dalšími postavami je Zdeňka Baldová - teta Pa, klidná a stále pletoucí punčochy, a především duo "sourozenců" Nataša Gollová a Oldřich Nový. Výtečný snímek M. Friče jistě právem patří ke zlatému fondu naší kinematografie.

Mordová rokle (1950)

Příběh se odehrává v době druhé světové války ve vesničce Sluky, vyzdvižena je soudržnost jejích obyvatel proti nacistům i jejich přisluhovačům, zde zastoupených ambicózním, nedostudovaným Karlem Prokešem, který chce mít postavení a moc rozhodovat nad ostatními, a tak podlézá a donáší obrstovi. V dramatickém závěru ukradne zbraň svému otci a obrátí ji proti němu....

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Dnes již legendární snímek Miloše Formana je zvěčnělým pomníkem zdravotnické Zrůdy s velkým Z - sestra Mildred Ratchedová (v brilantním podání Louise Fletcher), která sama je duševně patologickým případem, využívá své převahy nad pacienty, aby je mohla psychicky trýznit, ponižovat a deptat. Vynikající filmová adaptace knihy K. E. Keseyho Vyhoďme ho z kola ven.