Nevědomí (2013)

V mnoha komentářích to tady už bylo napsáno a i já musím konstatovat, že na tom něco bude. NEVĚDOMÍ je čistokrevné sci-fi, jakoby vypadlé z pera sira Arthura Charlese Clarka, s překrásným vizuálem, bohužel pod touto oku lahodící slupkou je zoufale pusto a prázdno. Obávám se, že za pár měsíců si nebudu schopen vzpomenout, o čem to vlastně bylo. Ano, svoje fanoušky a zdejší hodnocení o tom ostatně jasně vypovídá, si snímek určitě najde, já však tentokrát s respektem k jejich názoru zdrženlivě říkám tři hvězdy jen za design.

Point de fuite (1987)

Úsměvné, leč v praxi absolutně nerealizovatelné.

The Orphan Killer (2011)

Sadistická killovačka natočená s fanouškovským nadšením bez větších ambicí, s řadou technických nedostatků a viditelně omezeným rozpočtem, přesto se tvůrcům podařilo přenést na diváka poměrně značnou nálož nepříjemných pocitů a proměnit snímek v docela efektivní gore karneval. Víc z toho s prostředky, které měl Matt Farnsworth k dispozici už asi ani vytřískat nešlo. Za zmínku stojí hvězdně obsazený soundtrack, na kterém můžeme slyšet např. Walls Of Jericho, First Blood, Deception Of The Ghost a řadu dalších kapel extrémní metalové scény. Zkrátka filmový underground se vším všudy a žhavý tip pro pořadatele hudebního festivalu Brutal Assault a jejich Horror Cinema House!

Nelítostný Parker (2013)

Nastane-li v životě nesmrtelného Jasona Stathama chaos, je to pro jeho nepřátele pořádný malér. Šéf místního podsvětí Melander a jeho gang šli přesně takovému maléru naproti a tak by vám mohli vyprávět. Svižná žánrovka vybočující ze zavedených standardů především díky velmi atraktivnímu prostředí honosného Palm Beach i přes svoji délku v pohodě zabaví, na čtyři hvězdy u mě ale rozhodně nedosáhne. Přeci jen je to až moc rutinérské, naivní, s poměrně rozporuplnou myšlenkou, že krást se vlastně vyplatí. A to se prosím jedná o docela komerční snímek!

Pavouci z vesmíru (2010)

Totální mozkový výplach!!! Ještě, že se to alespoň jakž takž povedlo trikově, ale stejně.....dovedu si sám sebe představit, jak někdy před lety na základce o SKYLINE nadšeně vyprávím kamarádům, dnes mám však pro ty dvě hvězdičky jen jedno jediné vysvětlení. Že jsem se musel dočista zbláznit!

Mama (2013)

Do tří čtvrtin poměrně sugestivně natočená báchorka o staršidle, která ale krom toho příjemného domácího bubání nic dalšího smysluplného nenabízí a navždy tak obyčejnou báchorkou i zůstane. Je ale pravdou, že některé sekvence jsou fakt k posrání, nedíváte-li se teda při čtení denního tisku někdy ve tři odpoledne. Závěrečný animák pak nechám raději bez komentáře.

Světová válka Z (2013)

Nejnebezpečnější zombie jaké jsem kdy viděl v tom nejmainstreamovějším filmu jaký kdy byl v tomto subžánru natočen. Paradox, který SVĚTOVOU VÁLKU Z dá se říct zachránil.Tvůrci totiž zřejmě kvůli komerci úplně rezignovali na jakékoliv gore efekty, což je pro fanoušky dané tématiky zkrátka neodpustitelné. Naštěstí se ale díky extrémě rychlým zombie povedlo přišpendlit diváky do sedaček a naservírovat jim nesmírně dramatickou, efektní a napínavou jízdu, která prostě baví. Útok na Jeruzalém byl luxusní!!! Podle mě stačilo snímek trochu začervenat a bylo to za pět jak vyšije... Edit: Tak jsem tu pátou hvězdu nakonec přeci přihodil...

Drive (2011)

Tak nám Nicolas Winding Refn ty svoje uhrančivé obrazy oproti předchozímu snímku VALHALLA RISING přeci jen malinko rozpohyboval a výsledek je fantastický. Okouzlující scenérie skandinávských hor vyměnil za potemnělé ulice velkoměsta, kde se samotářský a zamlklý filmový kaskadér nechává po nocích najímat jako řidič zločineckých gangů. Z tohoto pochmurného života ho vytrhne setkání s mladou sympatickou sousedkou, leč osud není jeho štěstí nakloněn a vše trvá jen krátce. Velkým pozitivem filmu je výborný soundtrack, jež udržuje napětí i v těch zdánlivě klidnějších pasážích, a dále pak obdivuhodný Ryan Gosling, který si svoji životní roli neskonale užívá a vězte, ža po tomto představení nebude stačit další castingové nabídky odmítat. Mějte ale na paměti, že je to pořád Refn. Že i přes žánrové zařazení není DRIVE žádnou zběsilou střílečkou uhánějící v šíleném tempu, spíš taková nevšední artová gangsterka se snivou atmosférou kontrastující s místy až extrémně brutálním násilím, pomalu plynoucí k dramatickému konci, což ne každý dokáže ocenit. Pro mě každopádně pecka natočená s noblesou a šarmem, kterou nelze jinak než doporučit.

Únos Moravanky (1982)

Trampoty jedné pochybné kapely, jejíž členové chtěli být slavní........no, jako Moravanka! To si ale ukrojili, jak se sami přesvědčí, příliš veliký krajíc. Ne moc známou vesnickou komedii v mých očích částečně zachraňuje velmi originální námět a sem tam nějaký ten povedený vtípek, jinak se totiž jedná o naprostý filmový šrot plný scénáristických bludů a hereckého pitvoření, což při pohledu na řadu známých jmen překvapí obzvlášť. Ti z vás, kteří běžně dostávají z dechovky kopřivku, pak raději jednu hvězdu ještě uberte.

Cesta (2009)

Všudypřítomná zkáza a zmar. Úzkost, která vás pohltí, když si uvědomíte, že i tato vize může jednou nabýt reálných kontur. Tohle není film, který vás má pobavit, neskuhrejte proto nad vlekoucím se dějem, nad nedostatkem akčních scén. Od toho tu přeci máme Šíleného Maxe! Tahle CESTA je pouze bezútěšným obrazem té nejhorší noční můry, kde není radosti, jen zoufalství, smutek a bolest. A přeci se tam někde v dáli to světýlko na konci tunelu objeví. Buďme za něj rádi, protože kde není naděje, není nic...