Veřejný nepřítel č. 1: Epilog (2008)

Zběsilé tempo, loupež stíhá loupež a to s jakou drzostí Mesrine uniká před zákonem a doslova vyjebává s policijí je chvílemi až úsměvné. Herecký koncert Vincenta Cassela, možná nejlepšího francouzského herce současnosti, je ještě podtržen řadou proměn, které jeho postavě předepisuje scénář, přesto si ale neodpustím jednu poznámku. Opravdu nechápu, proč se tady všichni snažíme ve svých komentářích nespopilerovat, když tvůrci hned na začátku filmu prozradí, že hlavní postava bude zastřelena a to dokonce jak a kde. Zřejmě nějaký nový mnou jen nepochopený filmový přesah.....

Veřejný nepřítel č. 1 (2008)

Život Jacquese Mesrina, zřejmě nejznámějšího gangstera francouzské historie, byl natolik pestrý, že byli tvůrci nuceni, přestože měli k dispozici hned dva celovečerní filmy, sáhnout k poměrně skokovitému stylu vyprávění, což mě zpočátku moc nevyhovovalo. Ve druhé polovině se ale děj naštěstí poměrně ustálil a chytnul hlavní příběhovou nit, aniž by ubral na tempu a intenzitě. Moje spokojenost tak okamžitě vystřelila strmě vzhůru a já se v očekávání věcí příštích nadšeně vrhnul na Epilog.....

Svatá hora (1973)

Pro mě naprosto nerozšifrovatelná směs bizarních symbolů, metafor a jinotajů, bez jakéhokoliv souvislého děje. Sice jsem zpočátku hleděl s vyvalenýma očima, co že se to vlastně přede mnou vůbec odehrává, po čase však údiv začaly střídat rozpaky, na které už Jodorowsky bohužel recept nenalezl. Jediným, co na téhle podivnosti dokážu ocenit, tak zůstává opravdu vymazlená výtvarná stránka a fakt, že řadu výjevů už asi víckrát nikde jinde neuvidím. Ale jinak peklo.

Los ojos de Julia (2010)

Hororová pecka ze Španělska! Zpočátku mysteriózně laděný thriller vás bude, ať chcete nebo nechcete, postupně pohlcovat až si vás úplně podmaní. Závěrečných 20 minut pak prožijete konsternováni hrůzou a ani na moment si už nevzpomenete, že možná stačilo jen vyčkat v nemocnici do úplného zotavení a vše mohlo být jinak. Filmařsky bravurní, nápadité a napínavé jak malé trenky.

Nic než pravda (2008)

No to byla kráva, že to ani nemá obdoby. Zásadová, to jo. Ale soucítit s novinářkou, která přišla o všechno, jen proto, aby prosadila svou a podle novinářské etiky udržela v tajnosti zdroj svého článku, snad ani nejde. Proč, to se dozvíte v závěrečné scéně, která přinutí každého soudného člověka poklepat si na čelo.

Ochránce (2012)

Ani špičková brutální akce a nekompromisní surové bojové scény to na čtyři hvězdy nevytáhnou. Scénáristicky mi totiž SAFE silně evokuje ty nejtrapnější seagalovky. Rusáci, Číňani, zkorumpovaní policajti, prostě grázl kam se podíváš a mezi nimi hrdina, zachraňující geniální čínské děcko, jež má v hlavě kombinaci čísel k sejfu s 30 miliony dolarů. Statham se s tím naštěstí vůbec nesere, kosí jednoho hajzla za druhým a běda náhodným kolemjdoucím. Materiální škody jsou nevyčíslitelné, řinčí sklo, výlohy, rozbíjejí se auta, je zkrátka na co se dívat. Někdy to už ale tvůrci s tou hloupostí docela přehánějí a ani Statham nezachrání všechno.

Jako štvaná zvěř (1975)

Pro mě málo adrenalinové. Taková pěší honba, během které zjistíme, s jakýma hajzlama vlastně máme tu čest, vyplavou napovrch pokřivené charaktery, hříchy minulosti a pochopíme, že není cesty zpět. Akce si divák ale moc neužije. Chápu ale, že tohle není zábavný film, jen smutné vylíčení jednoho krutého osudu, jehož sugestivnost v závěru zřejmě vzbudila v době uvedení do kin u nás v Československu pěkné pozdvižení. V přímé konfrontaci s podobně laděnými snímky STRAW DOGS a třeba DELIVERANCE u mě přesto trochu zaostává.

Temný rytíř povstal (2012)

Nolan má na ty záporáky zřejmě patent. Bane je fantastický, neuvěřitelný, hvězdou celého filmu. Filmu, který ale předchozí díl, jež považuji za vrchol celé série nepřekonal, byť je natočen famózně. Problémem je podle mě především délka a s ní spojená obsáhlost celého snímku. Všechno to pobrat dá opravdu fušku a udržet v hlavě pak ještě větší. Další projekce je proto nutností, nejsem si ale jist, kolik lidí vyjma skalních obdivovatelů, bude ochotných celé to znovu absolvovat. Já tedy ne.

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Na to, jak složitě se případ tvářil a kolik vlivných lidí se ocitlo v ohrožení, mělo soudní líčení až nečekaně jednoznačný průběh. To není výtka, spíš velký kompliment vítězné straně. Jinak samozřejmě děj navazuje na události předchozí a pomalinku spěje k důstojnému zakončení trilogie, z které se možná dělá víc než ve skutečnosti je, která si ale přesto dokázala jak to tak vypadá získat spoustu obdivovatelů. Knihu číst nebudu, americké remaky asi také nedám, ale špatné to rozhodně není.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Televizní zevnějšek může ty, kteří byli nadšeni z prvního dílu trochu zaskočit, řeči o nějakém kvalitativním sešupu však považuji za nepatřičné. Zejména fakt, že se řeší současnost vnímám velmi pozitivně. Nemám nic proti dávným tajemstvím, zločinům spáchaným před mnoha lety, vyšetřování aktuálních událostí, jež se dějí "právě teď" a dotýkají se navíc přímo našich hrdinů, mi ale přeci jen přijde přitažlivější. Jinak odkazy a provázanost s předcházejícím dílem v pořádku, s důležitými postavami jsme už dostatečně seznámeni a film tak působí o poznání přístupněji, myslím, že prospěla i o dvacet minut kratší stopáž, takže za mě ano, laťku se určitě podařilo udržet.