96 hodin (2008)

Akční 5 krïmi 2 thriller 2 drama 1 - tak mě zas jednou vytočil druh filmu (obdobně asi jako u Císařův pekař - fantasy) kdybych to zprůměroval, tak lepší dvojka, ve skutečnosti bych řekl solidní čtverka když nechcete večer moc přemýšlet. Doporučuju.

Mrtvé duše (2005)

Nepřekvapující, dopředu čitelné. Občas pěkné záběry, bohužel povětšinou klišé se závěrem, co to pohřbí definitivně. Jako já třetí hvězdu.

Malevil (1981)

Za těch třicet let co uběhlo od vzniku Malevil se styl natáčení post-apokalyptických filmů razantně změnil. Jestli k lepšímu nebo k horšímu ať si rozhodne každý podle sebe. Klidné tempo filmu (to, co zřejmě irituje většinu mladých recenzentů) mne nijak netrápí, to podle mne není anachronismus... co ale z hlediska současné kinematografie beru jako přežitek je celkový náhled (film je spíš než realistický naivní) asi jako když srovnáte Dva roky prázdnin a Pána much. Dnes film musí ždímat z diváka emoce za každou cenu, ať už je to strach, napětí, dojetí, slzy... a smích. Prvoplánovitě. Šablonovitě. U Malevil to tak není. Tak si to užijte... a nebo ne.

Cecilie (2007)

Na začátku přijíždí do města dvojice a my od prvních záběrů víme, že žena (Cecilie) je vyjetá jak strojní olej. Buď chroupe prášky po kilech nebo se jí kolečka v hlavě už dávno rozkutálela. I díky tomuto faktu jsem ji nebyl schopen přijmout po celý film jako hlavní kladnou hrdinku a její osud mi byl povětšinou lhostejný. Ti kdo (pro mne) táhnou celý film jsou vedlejší postavy manžela(?), psychiatra a hypnotizéra. Jakmile se objeví v záběru, je to mnohem lepší a poutavější. Celkově chybí filmu hloubka (plastičnost) díky nevyužití výše zmíněných postav. Hlavně přehlížení postavy manžela mě přišlo místy až trapné. Celkově slabší 3 a promrhaný potenciál.

Temná polovina (1993)

Průměrné zpracování - průměrný film, Timothy Hutton byla dobrá volba pro Baumonta, ale ne ideální pro Machina, nad postavou spolupracovnice jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Zajímalo by mě, proč z Alana Pangborna udělal režisér Alana Borna (kdyby měl někdo tucha, rád se dozvím). Co říct k celkovému vyznění... přijde mi, že Romero pochopil, že celý děj knihy se mu do filmu nevleze ani když tomu dá dvě hoďky, a tak se pokusil udělat standardní dějové zkratky... no podle mne ne zrovna šťastně - z alexe machina udělal rutinérského mafián(k)a, tajemno/fantaskno přiblížil víc realitě a realitu zbavil logiky, takže smazal kontrasty a bez nich to prostě skvěle udělat nejde.

Smrt miluje přesnost (1987)

Americký thriller ve stylu televizní kriminálky... na Jessicu Fletcherovou si vzpomenete nejen kvůli šerifovi.... jednoznačnou jedničkou je tu Kiefer Sutherland - vlastně jediná postava, které se dá fandit, všichni ostatní jsou prospěchářští hajzlíci (nebo pořádní hajzlové). Film, který nám "civilistům" ukazuje, že pokud jsi v USA policajtem (nedej bůh šerifem nebo rangerem), zákony pro tebe přestávají platit a vlastně můžeš dělat co chceš. z tohoto filmu jsem tak znechucený, že už ho opravdu nikdy nepotřebuju vidět

Souboj Titánů (2010)

Pozor, pozor! Po úžasných seriálech Xena a Herkules tu máme třetího do party, Persea! I když je na světě zatím jenom pilot s podtitulem Souboj Titánů, už teď se můžeme těšit na stejně skvělý děj, dialogy, myšlenkové pochody i akce, které ctily předchozí dva seriály. Díky pokroku v technice se můžeme navíc těšit i na vylepšené audiovizuání efekty..........Jelikož jsou Spojené Státy baštou pokřivené americké křesťanké morálky, nemůžeme očekávat od zpracování řeckých bájí jakékoliv pozitivum co se týče bohů (jsou to pohani a v základu popírají ideu amerického snu o nezávislosti a bohatství), stejně tak jako logiku postav

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Výborný švédský krimi/thriller zaujme hlavně prostředím, nestandardními postavami, jejich chováním a ne- klišé (neplést s negližé) jednáním. Velmi dobře vybraní herci, poutavé exteriéry. (Tady musím pochválit, že to nejsou "dlouhé snímání krajiny, aby si divák uvědomil, že to je krásné" - taky vás takové záběry naprosto nesouvisející se smyslem daného filmu znechucují?) O příbězích "za obzorem" se dozvíme díky hereckým výkonům (tady si asi herci museli přečíst nejem scénář, ale i předlohu / i když tuto knihu od Larssona jsem kupodivu nečetl -takže jen odhad) více než ve většině celosvětové produkce, výborná motivace - divák nemusí hledět do obličeje vyšetřovatele až se mu tak objeví to spásné AHA, mám nápad a pak čekat dalších dvacet minut na to, než nám to objasní. S hlediska kvality příběhu a scénáře se nestydím říci, že to drama, které díky bohu není v kolonce typ filmu, je skutečné gró filmu, nikoliv vyšetřování (krimi) samotné... Viditelně si to myslel i režisér, neboť posledními (podle mne zcela zbytečnými) scénami zcela pohřbil pátou chystanou hvězdičku. Takže čtyři plus.

Znamení (2002)

Mýtus o Melovi, kterak mu bůh dal lekci a stálo to milióny životů... (2.varianta: Mel a šílený bůh chaosu) Další žánrový slepenec, který má zářné momenty, ale dohromady moc nepřesvědčí. herecké kvality Mela Gibsona asi někde dosáhly vrcholu a tak tu nevidíme postavu, ale jen herce. Naopak Joaquin Phoenix vypadá, jako by hrál ve filmu poprvé a tak nejlepší postava a herec byl asi režisér. Jinak kvalitní kamera, občas velice dobrá atmosféra a zajímavé drobnosti.

Symptom Pandorum (2009)

Pandorum má docela solidní spád - což je dobře... alespoň divák nestíhá přemýšlet nad tím, co že je to za nesmysl. To začne v hlavě šrotovat v okamžiku, kdy naskočí finální titulky. Jednoznačným plus filmu jsou: prostředí (vypadá pěkně a účelně - do doby než nad ním začnete přemýšlet¨), Ben Foster - jak postava tak výkon se povedly, kuchař je taky dobrý - i když je to vykrádačka na n-tou, ti jakože zlí jsou taky fajn - ovšem celé to vyznívá jako velké klišé, jednání je šablonovité - ještě pár let to do nás páni režiséři perte, a začnem si myslet, že takhle se skutečně lidi chovají.