Sloní muž (1980)

Až se zase ráno budete dívat do zrcadla a říkat si, "já teda dnes vypadám hrozně", vzpomeňte si na tento snímek. To co je na člověku zajímavé a hezké je vždy na první pohled ukryté. David Lynch mi někdy sedne perfektně a někdy zase vůbec ne. Záleží na náladě a děj filmu musí mít nějakou logickou posloupnost, což u Lynche bývá někdy docela problém. Tohle ale padlo jak ulité. Lynch z toho byl znát, ale naštěstí tomu filmu neudělal žádnou neuváženou uměleckou vsuvku, a proto vše vyznělo přesně tak, jak mělo.

Diane Arbus: Příběh jedné obsese (2006)

Totální psycho s vášnivě ulítlou dějovou linkou, kdy nevíte, jestli máte hlavní postavy nesnášet nebo milovat. Já osobně jsem na výsledné filosofické hodnotě, kdy matka dá přednost vášnivému milostnému poměru a umění přednost před rodinou, moc hezkého neviděl. Naopak mi to bylo značně nesympatické. Zvláště pak, když jejím nově vyvoleným je tak trochu zrůdička se sexuálně ujetým pohledem na život. Ale za tu nezvyklou ujetost si to asi 4 hvězdy zaslouží.

Doktor Smrt (2010) (TV film)

Další velmi reálný pohled na naši společnost, kdy ve jménu "humanity" terorizujeme a týráme našimi pravidly a hodnotami druhé. Další reálný pohled na soudce, justici, právo a právní byrokracii, které ve velkém množství případů nedokáží a ani nechtějí dosáhnout opravdové spravedlnosti.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Tak tomu říkám klesnout na dno. Jak byl zábavný a dobrý díl první, tak špatný, nezábavný, kýčovitě trapný je díl poslední. Film provází opravdu špatná režie s neuvěřitelně blbým scénářem a zejména akční scény mi připadaly, jako by je točil Zdeněk Troška. Kupodivu mě nijak nevzaly ani herecké výkony Deppa a Cruz, které vyznívaly přehraně a uměle. Jediné pozitivní jsou kostýmy, masky a kamera. Je to tak na 40-50% a zdejší vyšší hodnocení přikládám asi nějaké úctě předešlým dílům.

Stranger: Mukó hadan (2007)

Další z prvotřídních akčních anime z japonské dílny. Tentokrát se jedná o samurajský, historický epos, který se od začátku do konce drží na několika pevných pilířích... na skvělé animaci, perfektních samurajských soubojích, surově drsném pojetí a akční dějové lince, která vás nenechá ani chvíli nudit se. Takové filmy v podání největších amerických animačních studií prostě nemáte šanci vidět, protože na to ty nejmenší nedostanou a tím jsou předem ochuzeni o tučnou část zisku. Je to ovšem možná trochu škoda, protože i tento žánr by si zasloužil srovnání různých pojetí animační tvorby.

Jmenuji se Sam (2001)

Krásný dramatický film, který si pohraje s vaším citlivým já jak kočka s myší. Určitá nelogičnost, která zavání v naší bezstarostné realitě nesmyslností, je bohužel věrným záznamem toho, jak vykonávají svou funkci pracovníci sociálních úřadů a soudy nejen v USA, kde je možné opravdu asi všechno. Při tomto snímku jsem si vzpomněl především na případ Češky, která byla matkou (už je nadále pouze biologicky) a vychovávala syna 3 roky od jeho narození v USA . Otcem dítěte byl a je známý americký herec Naveen Andrews (Ztraceni, Mé druhé já, Grindhouse: Planeta Teror), který po třech letech, kdy se synem vůbec nestýkal, vyvolal o něj soudní spor. Verdikt soudkyně zněl následujícím způsobem: Dítě bylo svěřeno otci do výhradní péče a matce byl zakázán styk s dítětem. Navíc byl vydaný soudní příkaz, že o výsledku soudu a celém soudním řízení nesmí nikdo včetně matky informovat veřejnost následujících 15 let. Tím, že tento příkaz matka porušila riskovala vězení. "A spravedlnost pro všechny..."

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Od Kim Ki-duka jsem viděl jen dva filmy..tento a 3-iron. Obojí má režisérův podpis v poetickém a volném vypravěčském tónu bez jakékoliv snahy o větší rozsah scénáře. Zatímco u 3-iron jsem byl zklamán závěrem a nelogičností děje, tento snímek podobnou vadu nemá a proto si zcela zaslouží 4-5 hvězd.

3-iron (2004)

Nebylo to špatné, ba po psychologické stránce bych řekl zajímavé. Některé nelogické prvky chování hlavních postav mi ale celou dobu lezly dost na nervy. Závěr byl pak také trochu mimo můj vkus, kdy by se dalo říct, že to vlastně ani žádný závěr nemělo. Napřed jsem dával 4 hvězdy a chtěl jsem to vidět více z pohledu uměleckého, ale nakonec jsem se rozhodl jen pro tři, protože od filmu prostě očekávám trochu něco jiného.

Defendor (2009)

Film bez speciálních efektů, který má v dějové lince řadu nesrovnalostí a nelogičností. Být jen o něco horší v některých momentech po stránce citové byl by špatný, to se ovšem nestalo a vznikla vynikající dramatická komedie, u které nebudete vědět zda se smát či brečet. Výsledek je tak působivý i díky Harrelsonově lidsky ztvárněné postavě hlavního hrdiny.

Wanted (2008)

Taková mozková slast, kdy nepotřebujete vůbec nad ničím myslet a prostě si vychutnáte primitivní akční béčko.