Božské děti (1997)

Jak se dá neuvěřitelně poutavým způsobem natočit v podstatě banální příběh o ztrátě bot, který ale svým rozvinutým dějem zároveň ukazuje íránskou kulturu a vnímání okolního světa krásným dětským pohledem. Nikdy bych nečekal, že se dá něco takového zpracovat do tak úžasného filmu a přece... dá. V Íránu to umí.

Warrior (2011)

Je pro mě podivuhodné, že film založený v tématice Krvavého sportu s neodepsatelnou ikonou Van Dammeho má téměř 90%. Ale uznávám, že realistický podtext zachycený inteligentní formou je na velmi přijatelné úrovni.

Gran Torino (2008)

Kromě Nesmiřitelných Clintu Eastwoodovi nějak nemohu přijít na chuť. Všechny jeho filmy mají poměrně vysokou úroveň, ale TOP 20? Jeho styl režie mě prostě nedokáže dějově strhnout a vzbudit tu nejvyšší dávku napětí. Je to takové dost epicky vyznívající a tohle není žádná výjimka. Pro mě jsou i ty jeho nejlepší počiny kolem 75%, víc bych mu dal jen za ty Nesmiřitelné.

Rain Man (1988)

Opravdu hezký film, kterému bych dal možná i 5 hvězd. Byla tam bohužel i řada věcí, které mi vadily a jednou z nich byla postava Toma Cruise. Prostě mi byl od začátku nepříjemný a to se nezměnilo ani na konci, což se asi stát mělo.

Mlčení jehňátek (1991)

Skvělá kriminálka s velkou dávkou napětí v krvi. Asi nejlepší film Antonyho Hopkinse a Jodie Foster, což vypovídá dost samo za sebe.

Princezna Mononoke (1997)

Tento film jsem viděl poprvé před 12ti lety a bylo to mé první setkání s Miyazakim. Okamžitě jsem tuhle fantazií překypující dobrodružnou pohádku zařadil na suverénní vrchol doposud viděného z animovaných snímků. Dnes je pro mě jen těsně pod vrcholem a to hned za dalším Miyazakiho filmem Cesta do fantazie.

Cesta do fantazie (2001)

Musím přiznat jednu věc, také jsem se přistihl, že jsem si v duchu říkal, kdy už to skončí. Ovšem to platilo jen do té doby, než to opravdu skončilo. A pak jsem se zamyslel, film si pustil ještě 3 x a zjistil, že je to asi vůbec nejlepší anime pohádka, jakou jsem kdy viděl. Něco tak fantaskního a myšlenkově plného Vám prostě nedá zapomenout.

Vampire Hunter D (2000)

Nejlepší anime "horor" jaký jsem zatím viděl. Akční děj nadupaný napětím, skvělou klasickou animací a výborně využitou hudbou, kde se docela trhla i fantasie autorů. Perfektních 5 hvězd.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Miyazaki to není a jedná se tedy o jednoduchý příběh dobro vs. zlo, u kterého se ovšem nenasmějete, nijak Vás neoslní a to ani ve výrazně dobrodružném duchu. Co ovšem výjimečně potěší, je technická stránka, která určitě patří k tomu nejlepšímu, co doposud můžete v animovaném světě filmu vidět. Není to tedy žádný zázrak dějově, ale ve spojení s technickou kvalitou zpracování to těsně nad 70% určitě patří. Udivuje mě proto tak nízké hodnocení, když kdejaká tuctová pohádka o Popelce, Jasněnce apod. je tu bodována výš.

Dopisy z Iwo Jimy (2006)

To tedy byla hodně zrychlená bitva o Iwo Jimu. Z filmu to vypadá, jako by tam byli tak dva dny. Nebylo to vysloveně špatné, ale z filmu jsem necítil téměř nic, co by připomínalo napětí, akci a popravdě mi unikla i jakákoliv zásadní myšlenka, pokud tam byla. Všechno co se tam odehrálo mě nějak nedokázalo chytit a proběhlo to tak jakoby nic. Přitom málo mrtvých nebo zajímavých motivů tam určitě nebylo. Například japonská nedotknutelná čest, která je hájena třeba i vlastní smrtí bohužel ztrácí na atraktivitě, když si tam ustřeluje hlavu jeden Japonec za druhým. Příliš nerozumím hodnocení 80%. Na takové hodnocení je to pro mě příliš epické i nefilozofické.