To se mi snad zdá (2023)

Excelentní Nicolas Cage (hraje podobného losera jako v Adaptaci). Jeden z nejoriginálnějších námětů posledních let. Film je po tři čtvrtiny stopáže supervtipný, pak se ale rozplizne, jako kdyby tvůrci nevěděli, jak to ukončit.

Zabiják (2023)

Natočené brilantně, ale ta zápletka:( Mnohokrát viděné, nic obyčejnějšího už vymyslet nešlo. Takovéhle filmy jsou mrhání Fincherovým talentem.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Akční scény za vidění stojí (byť pád lokomotivy do rokle vypadal v 35 let starém Návratu do budoucnosti III mnohem lépe než tady). Ale to mezi nimi je děs. Zápletku a dialogy asi psal ChatGPT.

Daisy Jones & the Six (2023) (seriál)

Atmosféra 70. let fajn, ale zajímavého děje je tu tak na 4 díly, nikoli 10. Postavy nejsou příliš sympatické. A hudba, kterou titulní kapela produkuje, je dost příšerná (což je asi záměr, ostatně, která hudba ze sedmdesátek není příšerná, že jo..)

Hranice (2023)

Vyrazili jsme tento víkend na Taylor Swift a na Hranici, to je takový nový Barbenheimer:) Nabarvenému ptáčeti to moc podobné není, nebojte, to jen fuxoft je tradičně mimo, když jde o artfilmy. Je to film, který je sice černobílý, ale jinak se v něm mluví normálně a tempo má normální (tedy normální na neakční film, snad si rozumíme). Film je velmi působivě natočen, a je alarmující, jaké věci se můžou dít v civilizované Evropě (v případě PiSSPolska spíš "civilizované"). A ono se to skutečně dělo a děje, viz: https://www.respekt.cz/tydenik/2021/45/bez-nas-by-byli-mrtvi. Zdejší odpadáře, co film ani neviděli, a "experty" na azylové právo bych upozornil, že i když je imigrant nelegální (což nikdo nezpochybňuje), tak ho nemůžete jen tak mlátit nebo házet přes plot. Troufám si říct, že ani v Polsku. A těm, co mají názory, že právo na existenci mají jen filmy, co si na sebe vydělají, bych zase vzkázal, že film vidělo jen v polských kinech přes 700 000 lidí. K pěti hvězdám něco málo chybí, chtělo by to víc scén s pohraničníky, kteří tu mají ze všech tří aktérů zdaleka nejméně prostoru. A naopak vyškrtnout scénu, kde si hodný bohatý Polák "nastěhuje migranty k sobě domů" (TM) a jeho děti se s nimi učí rapovat. To trochu směšné bylo, uznávám.

Taylor Swift: The Eras Tour (2023) (koncert)

Vyrazili jsme tento víkend na Hranice (2023) a na Taylor Swift, to je takový nový Barbenheimer:) Z Taylor Swift byl nakonec jeden z nejnezapomenutelnějších kinozážitků, vždyť kdy jindy se vám stane, že většina sálu nesedí na sedačkách, ale tancuje dole před plátnem? Koncert to byl velkolepý, obrovský několikapatrový stadion, ozářený tisíci světýlek z mobilů, obrovská projekční obrazovka, obrovské pódium (které je také obrazovkou), úžasné dekorace, skoro s každou písní se měnící (třeba klavír porostlý mechem (Jakub Dvorský likes this), scénky s komparsem, a kostýmy od slavných návrhářů (já je teda neznal, ale prý jsou slavní jako Ronaldo ve fotbale), skoro s každou písní se měnící. Film je skutečně jen záznam koncertu a Taylor tam naštěstí moc nemluví. Tím nechci říct, že je hloupá, to rozhodně není (koukněte na dokument Miss Americana (2020)), já jen nemám rád žvanění na koncertech. Z filmu je oprávněně megahit vydělávající stamiliony. Tedy ne u nás, ČR je tradičně co se týče hudby 100 let za opicema. Ani nevím, jestli ji u nás hrajou v rádiích. Já poslouchám jen Radio 1 a tam ji teda nehrajou:) Jestli posloucháte normální hezké české rádio, dejte mi vědět do pošty, pls. Na koncertě zazní skladby skoro ze všech desek, škoda jen, že jich nebylo víc z desek Folklore a Evermore, které jsou zdaleka nejlepší (protože tam spoluskládal hudbu Aaron Dessner z The National, což je jedna z nejlepších skupin všech dob, to jako bez debat). Vážně, i pokud posloucháte alternativnější hudbu, nějakým omylem jste zabloudili na profil tohoto filmu a z ukázek máte kopřivku, tak tahle dvě alba zkuste. Ale i skladby z diskodesek nebo countrydesek, které by mě doma moc nebavily, dokážou v této formě strhnout. K filmu mám jen tři výtky, dvě drobné, jednu větší: 1) bezdůvodně vyšší cena vstupného. Tedy ono to důvod má, ale cenovou politiku Taylor bych tu nerozebíral. Haló, Cinema City, když lístek stojí v USA 19,89 USD a v EU 19,89 EUR (s odkazem na album 1989), proč u nás nestojí 19,89 Kč, he? Ehm, no nic. 2) opatřit záznam koncertu titulkama pro neslyšící typu "(AUDIENCE CHEERING)" je debilita, která je užitečná pro 0% a otravná pro 100% lidí, kteří do kina přijdou 3) a hlavní výtka je, že film zažil předčasný vrchol s písněmi z alba 1989 a dvěma akustickými překvapeními, pak ale následovalo ještě pět spíše slabších skladeb z poslední desky Midnights, kdy už se neubráníte pohledům na hodinky. Neříkám, že by se měly vypustit, ale nové skladby se většinou zařazují na začátek, ne na konec setlistu...

Jeanne du Barry - Králova milenka (2023)

Film, který je ve všech produkčních kvalitách zhruba na stejné (průměrné) úrovni jako české Il Boemo, jenže zatímco české Il Boemo nikoho mimo ČR nezajímá, Jeanne du Barry byla uvedena v Cannes. Filmy z východní Evropy to holt mají ve světě těžké... Film je zajímavý hlavně dvěma věcmi: 1) je s podivem, že film o ženě, která ve své době bořila sexuální tabu, je možné natočit tak, že v něm není ani špetka erotiky a hlavní roli hraje nepříliš pohledná paní ve středních letech (což je patrně tím, že je to zároveň producentka, scenáristka a režisérka filmu) 2) Johnny Depp ve filmu působí stejným dojmem jako Bruce Willis v posledních letech kariéry, kdy už trpěl frontotemporální demencí. Čehož si asi byla tvůrkyně filmu vědoma, proto je Deppova role mnohem menší než to vypadá, má tam jen asi 30 vět.

Sound of Freedom (2023)

Tak jsem konečně viděl toto dílo, pro Q-onanisty tak zásadní, že na něj všichni šli do kina 3x a film měl tak v USA vyšší tržby než Indiana Jones a ciferník osudu. A dopadlo to celkem očekávatelně - docela kvalitní "staromódní" a neokázalý thriller. Podobné se točily v 70. letech. Dějově velmi podobný jako polský "Small World", ale mnohem méně směšný. Jinak samozřejmě s Q-anonem nemá film společného zhola nic a historky o tom, jak "elity" ten film zakazují (a proto se hrál v 3000 kinech, lol) jsou jen pro ty nejhloupější Trumpovy voliče, možná i úmyslně šířené, aby na to lidi šli.

Gran Turismo (2023)

Young adult pro kluky (kluci, pokud se holkám smějete, že koukají na Stmívání, tak ony mají plné právo se smát vám, že koukáte na tohle). A zároveň jedna velká reklama na Gran Turismo hru, Playstation a Nissan. Bohužel reklamy obvykle netrvají dvě a čtvrt hodiny...

Podivuhodný příběh Henryho Sugara (2023)

Kdybych neznal délku předem a někdo se mě po skončení zeptal, jak dlouho to trvalo, řekl bych 90 minut. Jak jste asi pochopili, nemyslím to jako pochvalu.