Přání (2023)

Film vypadá jako produkt umělé inteligence, do které někdo zadal dotaz "Vytvoř typickou disneyovku s co nejvíc klišé". Doufám, že se nedožiju toho, až jednou budou takhle vznikat všechny filmy. Aspoň že oscarová akademie výjimečně měla rozum a nenominovala to na nic.

Noční koupání (2024)

Nic naplat, z bazénu prostě strašidelnou věc neuděláš (někteří režiséři by to možná dokázali, ale rozhodně ne noname McGuire). "Strašidelnost" je tu znázorňována podvodní kamerou natočenou vzhůru a občasnými lekačkami. Ale největší fail prostě je, že ve filmu není Nightswimming od R.E.M.. To se přímo nabízí dát do nějaké scény, kde topící se postava bojuje o život, bylo by zaděláno na kultovní scénu:(

Chudáčci (2023)

JO! Nejelpší film po snad 15 letech (od Benjamina Buttona). Konečně zas film, co nemá slabé místo, vy se při sledování modlíte, ať je delší, a víte, že se na něj budete kdykoli rádi koukat znovu (za měsíc, za rok, za 10 let, za 20 let..). Je to gejzír kreativity, humor, napětí, láska, sex, dojetí. Nádherná výprava s přehnaně stylizovanou belle epoque (už je tu několik zmínek o Burtonovi, ale až takhle dobré to Burton neměl nikdy, navíc vždy točil mládeži přístupné filmy, pche). Baxterova laboratoř plná pozoruhodných výtvorů, od pospojovaných zvířátek po hlavní hrdinku - dospělou ženu s duší dítěte, která se ale postupně učí a moudří. Frankenstein s růží pro Algernon. Výkon Emmy Stone je fantastický a toho Oscara získat musí (ale holt ho dostane zamlklá puťka Gladstone, aby mohla být první Indiánkou s touto cenou). Skvělý slizák Ruffalo. I Dafoe mě tu bavil, a je namaskovaný tak, že je větší fešák než ve skutečnosti. Nečekaný twist 20 minut před koncem. Krásný design titulků i hudba. Prostě životní film pro všechny zúčastněné a instantní klasika.

Zóna zájmu (2023)

Filmu jsem věřil i přesto, že se mi žádný Glazerův film zatím nelíbil. A vyplatilo se. Nápad je geniální a Glazer to celé poskládal naprosto s přehledem. Sledujeme Hössovu rodinu při běžných činnostech, jaké dělá snad každá rodina (zahrádkaření, koupání, plánování lepších pecí na spalování Židů, plánování společné dovolené, apod.) a do toho jen tak mimochodem v pozadí vidíme/slyšíme kouř a střelbu, jejichž kontext je děsivý, ale postavy se ničím nevzrušují. Skvělá kamera a dekorace (prý se to fakt točilo u Osvětimi, domy za zdí nejsou trik), mírně nepřirozené barvy, skvělá práce se zvukem. A ten konec!!! Prostě jasný film roku...kdybych o týden později neviděl Chudáčky. Ale 2. místo je také pěkné. Jen váhám, zda číst knihu, podle synopse má s filmem společného jen název a koncentrák (dokonce ani Hösse ne).

Defraudanti (2023)

Tady je mi toho hodnocení dost líto. Mohlo by se zdát, že mě to nebavilo, ale tak zhruba od 30. minuty (kdy se konečně rozjede zápletka s penězi) do 120. minuty mě to bavilo hodně. Pak ale filmu úplně spadne řetěz. Jsou tam drobné náznaky, že se k něčemu schyluje, jako že někdo někoho podrazí a peníze si nechá, já tipoval, co přesně se stane, a ono...se nestane vůbec nic. Škoda. Jinak délky filmu se neděste, ve skutečnosti má pouhých 178 minut. Tvůrcům asi přišel krátký, tak se snažili závěrečné titulky co nejvíc natáhnout. Nebo to udělali schválně, aby diváka ještě víc překvapil ten konec bez pointy.

Extraktoři (2023) (seriál)

Hanka s Tončou jistě netušily, že jednou takto obohatí český seriálový rybníček. Bohužel je to ale promarněná příležitost. Tvůrci se na jednu stranu snaží, aby seriál odpovídal skutečnosti, ale zůstali jen na půli cesty. Dobře jsou ztvárněné okolnosti únosu a videa holek i jejich matek. Co se dělo během zajetí, je vycucané z prstu a obohacené o pár útěků a přestřelek, aby to bylo víc "napínavé". A protože tvůrcům samotný únos holek a snahy o jejich vysvobození asi nepřišlo jako dostatečně zajímavá zápletka pro šestidílný seriál, přišli tvůrci ještě s naprosto dementní podzápletkou s hlavní hrdinkou-vyšetřovatelkou a její rodinou, s odhalením ve stylu Cimrmanova vichru z hor. Pavla Gajdošíková je i tak to nejlepší na celém seriálu. Neznámé herečky hrající Hanku a Tonču nejsou moc dobré a dlouho ani není jasné, která má být Hanka a která Tonča. Štáfek a Révai v rolích "bývalých traktorů" jsou v seriálu dost málo (na to, že se podle nich seriál jmenuje) a jsou tam jen proto, aby v seriálu mohly být nějaké akční scény. Netřeba dodávat, že bez akčních scén a snahy o "světovost" by byl seriál lepší a méně trapný. Na výpravě se sice nešetřilo, ale aspoň ty turecké nápisy v "afghánských" ulicích by vyretušovat mohli. Ještě stojí za zmínku, že zatímco Balúčistán a další regiony, kde byly dívky zadržovány, jsou prezentovány po pravdě, v případě další podzápletky inspirované kauzou pedofilního katarského prince tvůrci přišli s fiktivní zemí "Kumar". Nejspíš proto, aby se v Kataru neurazili. Celkově doporučuju jen jako guilty pleasure a je škoda, že se asi nikdy nedozvíme, co si o seriálu myslí Hanka a Tonča.

Hra na oliheň: Výzva (2023) (pořad)

Po úspěchu seriálu bylo jasné, že přijde i "opravdová" verze, a i když se na to dá koukat, je to promarněná příležitost. Seznam nezvládnutých věcí je dlouhý: 1) především je chyba, že zde nikdo nemůže umřít. Nebo aspoň přijít k závažné újmě (ztráta končetiny či důležitého orgánu apod.). Jediná "újma", o kterou se hraje, je, že nevyhrajou peníze. Takže vlastně nikdo nemá co ztratit (jen získat) a většina soutěžících k tomu přistupuje ve stylu "ha ha, zúčastním se, bude sranda, a třeba vyhraju". Takže na sobě nemají žádný tlak a není to moc napínavé. 2) Soutěžících je moc. Po dvě třetiny celé soutěže je to anonymní dav, ve kterém si nikoho nezapamatujete, a když někoho nechají promluvit na kameru a zapamatujete si ho, tak v příštím díle vypadne. Po 9. díle, když už jsem znal finálovou trojici, jsem si schválně pustil první díl znovu a nikdo z nich tam nebyl pořádně vidět. 3) Přestože je počet soutěžících 456, počet těch sympatických se limitně blíží nule. Takže se na to ani nelze dívat tak, že byste někomu fandili, ať ty peníze vyhraje. 4) Disciplíny - některé jsou lepší, jiné horší, ok. Před 10. dílem s třemi finalisty byla pauza, vy čekáte, jaké vypečené disciplíny si pro ně tvůrci připravili, protože jde do tuhého, peníze jsou na dosah ruky a soutěžící budou schopní všeho. Ve výsledku poslední dvě disciplíny ale spočívaly...chvíle napětí...fanfáry... ve 100% náhodě (!). Takže z finálové trojice mohl kdokoli vyhrát stejnou měrou a bylo to jen o štěstí. Víc zazděný a antiklimatický závěr jsem snad v žádné show neviděl (teda ne že bych jich viděl nějak moc).

Napoleon (2023)

Nacpat 30 let Napoleonovy "kariéry" do jednoho filmu je "majstrštyk", takže film zcela selhává ve vytvoření jakéhokoli dramatického oblouku. Je to jen řetězec buď více (bitvy), středně (Napoleonův nefunkční vztah) nebo méně (politika) zajímavých scén. Obávám se, že režisérská verze to nezlepší. Na Oscary max. kostýmy, vizuální efekty a výpravu, pls.

Papírový dům (Netflix verze) (2017) (seriál)

Přeplácaná blbost, jejíž hodnocení zde na CSFD je nepochopitelné. Námět je sice slibný, ale bohužel scenáristi ve snaze, aby se furt furt něco dělo, vytvořili nelogický, za vlasy přitažený, i když místy zábavný, nekonečný řetězec podrazů, náhod a demencí. Oproti velmi podobnému a méně známému Vis a vis (od stejných tvůrců) je zde ale více hluchých míst. Ty se týkají hlavně scén uvnitř mincovny, protože únosci jsou všichni psychicky labilní retardi, kteří by v realitě nevyloupili ani večerku. Takže vše, co se děje uvnitř, nemá na děj moc vliv a je to jen náhodný řetězec scén, aby se seriál udržel v chodu. Seriál jsem vydržel koukat jen kvůli druhé hlavní dějové lince, a sice Profesor vs vyšetřovatelka. Ale jen jako guilty pleasure. Profesor, mozek celé loupeže, je tak geniální, že má všechno do puntíku naplánované, hraje si s policajtama jako kočka s myší, a ještě u toho stihne pod druhou identitou sbalit hlavní vyšetřovatelku. A když se něco pokazí, okamžitě vše "geniální" improvizací dá do pořádku (třeba mu stačí vyvěsit falešný plakát na casting na klauny, a už za pár hodin (?!) se na místo (do nemocnice) dostaví desítky lidí v kostýmech klaunů, kteří mu poslouží jako odvedení pozornosti. Prostě wtf). Ale koukal jsem hlavně ze zvědavosti, kdy ho poněkud natvrdlá vyšetřovatelka konečně prokoukne (pokud se vám už nechce koukat a chcete přeskočit na příslušný díl: stane se tak v díle [odmocnina z 42025] (číslo kvůli spoileru nepíšu přímo, kdyby se chtěl někdo nechat překvapit)). A když ho konečně odhalila (v chvilkovém záblesku geniality, díky vlasu na jeho saku(!)), bylo to stejně k ničemu, protože ho hned zas nechala utéct (aby seriál nemohl hned skončit jeho zavřením za mříže, samozřejmě). ________ Dokoukal jsem teda se sebezapřením první sezonu (netflixí druhou *) a dál už fakt nechci. ______ * to je důležité zmínit, Netflix z jakéhosi důvodu rozpůlil první sezonu ze španělské televize v random momentu na sezony dvě. Takže uzavřený konec má až druhá netflixí sezona, pozor na to!!!!

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

Rozhodně jsou tam vtipné momenty (např. vše s Ostravakem Zvěřinou), což je předpokládám zásluha Petra Kolečka. Kazma je ale nesnesitelný trapák, a všechen "přesah do reality" vyvolává u lidí 20+ jen nechápavé pohledy. Film tak vejde do dějin jen kvůli "obdivuhodnému" výkonu, že prodal za víkend čtvrt milionu vstupenek, protože se lidi snažili vyhrát nevyhratelnou soutěž, a pak vyklidil žebříčky stejně rychle, jako se objevil.