Sedm smrtelných hříchů (2010) (TV film)

Amorální obraz toho, jak vidí teenagery a jejich život Jeff Renfroe. Jen doufám, že to v USA takhle skutečně nechodí. Herci jsou nezapamatovatelní a něktěří jsou tak prvoplánově pohlední, až jsou ve skutečnosti vzhledově zrůdní. A navíc moc neumí hrát. V televizi se to dá zkouknout, když při tom zároveň děláte nějakou jinou činnost.

Jsem číslo čtyři (2011)

Sci-fi pro náctileté mě vždycky bavilo, protože je to taková správná pohádka. A na ty dnešní mladé hvězdičky se tak nějak mnohem lépe kouká. Ani se mi nechce věřit, že jsou o tolik mladší. Příběh by mohl být lépe vystavěn a některé linie (zejména ta mimozemská) by nám mohly být více osvětleny, protože takhle jsem chvílemi zapomínala, že tam o nějaké to blízké setkání vůbec jde. Ale jinak mě film nenudil, líbila se mi akce a dokonce jsem si říkala, že kdyby bylo natočeno pokračování, klidně se zase doprovolně podívám. Hodnotím *** a půl.

Twilight sága: Rozbřesk - 1. část (2011)

Tak konečně!!! Hurá! Hurá! Hurá! Sága Stmívání se konečně zvedla na nohy a zase celkem slušně kráčí dál. I když se na můj vkus hodně loudá, protože na její úplný závěr si musíme počkat až do příštího listopadu. Rozbřesk staví na linii nenáročného lovestory pro náctileté, doplněné o hororově akční sekvence. To byla silná stránka už prvního Stmívání. Nový měsíc a Zatmění pak byly jen hodně slabým odvarem. Rozbřesk sice nemá onu novost a mladicky neklidnou naléhavost Stmívání, ale to kouzlo se vrátilo. Kladně hodnotím i celkem štědrý návrat k hudebním motivům prvního dílu, který navozuje pocit nostalgie a tudíž i tendenci hodnotit film pozitivně. Dokonce to Edwardovi po dlouhé době opět slušelo a Jacob už nebyl kupodivu tak vlezle nesympatický. Konečně to byl borec. A kdo by čekal, že se do takové prvoplánové limonádky dostane i špetka humoru? Musím říct, že i přes mou nedůvěru a nechuť sledovat ságu po tom, co mě dost zklamala třetí část, jsem byla mile překvapena a už se těším na závěr. Hodnotím **** a půl.

Legenda o třech klíčích (2007) (seriál)

Neskutečně hloupá, neschopná a uječená blondýna snižuje televizní snímek na mnohdy nekoukatelou úroveň.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

Tak a je konec! A nezlobte se na mě, že budu dost KRITICKÁ (Pozor, mohou se objevit SPOILERY!), i když dávám pět hvězdiček! Jedná se o důstojné zakončení ságy o spojení mezi naším světem a světem kouzelníků. Přesto má poslední film o Harry Potterovi značné mezery. Tou největší je scénárista, který dle mého vůbec nepochopil pevnou konstrukci Rowlingových knih. Někdo zde hanil doslovné papouškování knižní předlohy, ale problém je, že právě k papuškování tentokrát vůbec nedošlo. Ano, postavy opakují fráze z knih, ale spisovatelský um scénarista od spisovatelky nepřevzal. Rowlingová je mistryně ve střídání odlehčených scén s těmi vážnými a dech beroucími. Scénárista se pokusil jít v jejích v stopách použitím pár vtipných replik (viz. McGonagallová - Tohle kouzlo jsem chtěla vždy vyzkoušet.). Tento směr byl však naprosto mimo. Hlášky byly vtipné a nic bych na nich neměnila, ale budování napětí bylo dle mého velmi slabé. Jednalo se o krátkou část knihy, takže chápu, že střídání lehčích a vážných scén bylo obtížné. Přesto stačilo pár minut navíc a začátek, prostředek i závěr mohly být v odlehčenějším duchu a zdůraznit tak blížící se či končící hrůzu. Jen minuta stačila na to, aby rozradostněný Lupin vtrhl do Lasturové vily a oznámil narození syna. Po krátkém vypuknutí veselí by tak akční scéna v kouzelnické bance působila mnohem naléhavěji a pohled na mrtvá těla Tonksové a Lupina by v nás vyvolala nefalšovaný smutek a ne jen překvapení. Dále mohla být uprostřed lépe zvládnutá scéna vítání Harryho, Rona a Hermiony zpět v Bradavicích. Možná mnozí zapomněli, že jsou to stále jen sedmnáctileté děti a kdyby se tak při vítání více chovali a propukla by nefalšovaná radost a rozhýkané veselí, které patří k mládí, bylo by nám pak více úzko, kdybychom ty mladé lidi viděli zmateně pobíhat po hradě a umírat na chodbách Bradavic. Možná by mnozí z nás ukápli slzu nad smrtí Freda, která byla ve filmu skutečně nepodařená a emoce vyletěly komínem. No a pak je tu závěr... Jako čtenářka knih také nemám ráda kapitolu po 19 letech. Rowlingová napsala finále mezi Harrym a Voldemortem, kteří kolem sebe krouží ve velké síni, Harry poučuje "Toma", zatímco je vedle sebe sledují ti hodní i ti zlí, opravdu strhujícím způsobem. Přitroublá poslední kapitola tak narušuje dojem z této finální bitvy. Bohužel strhující finále se do filmu nepodařilo propašovat. Závěrečný boj je pouze akční až hororový. Tudíž kapitola po 19 letech se sem vcelku hodila. Pamatuji si, že v ní Ron vtipkuje, zatímco celý bradavický expres okukuje Harryho. Tento vtip by se dle mého do závěru skvěle hodil. Alespoň by se diváci v kině smáli oprávněně. Nevím, jestli je pro filmaře dobrá vizitka, že kino propuklo v řehot, i když není v závěru žádný vtip.? Ostatní změny oproti knize mi nevadily. Film je to skutečně dobrý. Jsou zde úžasné akční a trikové sekvence, herci jsou výborní (I když mě mrzí, že mnozí nedostali téměř žádný prostor, tudíž nám je jejich osud v závěru jaksi fuk.), ani hudba není tak špatná. Já, jako milovnice příběhů o čarodějovi s jizvou ve tvaru blesku, chci film vidět znovu, znovu a znovu. Ale emočně to scénárista absolutně nezvládl a nedokázal do příběhu přinést to, co do něj kdysi vložila J. K. Rowlingová, takže knihu si budu připomínat častěji.

Občanský průkaz (2010)

Koněčně po dlouhé době velice slušný snímek naší národní kinematografie. Šabachovo tragikomično je podáno surověji než v plachých Pelíšcích a realističtěji než v rokenrolových Šakalích letech. Jsem ráda, že se zase jednou mohu kladně vyjádřit o nějakém českém filmu.

Krabat: Čarodějův učeň (2008)

Bála jsem se zbytečně. Krabat není vůbec špatný. Je pravda, že příběhu chybí ona ryzí slovanskost, která se tak skvěle vyvedla Karlu Zemanovi v 70. letech, ale proč nepodstoupit malou změnu. Snímek je laděn spíše do klasického německého pochmurna, které kdysi dávno udali bratři Grimmové a bez kterého se německé pohádky jaksi neobejdou. Zcela odprostěn od velkolepé epiky se příběh zaměřuje spíše na tísnivou společenskou situaci, která nejenom ovlivní život hlavního hrdiny a přivede ho do neobyčejného mlýna, ale prochází celou dějovou linkou snímku Krabat. Na tak nízký rozpočet se jedná o velice zdařilý filmový kousek.

Pýcha a předsudek (2005)

Proti samotnému filmu nic nemám. Jedná se o velmi zdařilou adaptaci nejúspěšnějšího románu Jane Austenové. Poprvé jsem ho viděla v kině v původním znění s titulky a tehdy bych bez váhání dala pět hvězdiček. Ale bohužel jsem česká patriotka, a tudíž jsem dále film zhlédla opakovaně s českým dabingem a ten posouvá film do nižší kategorie čtyř hvězdiček. Dle mého se jedná o jeden z nejhorších dabingů, které jsem kdy měla tu "čest" slyšet. Nemohou za to samotní dabéři, nýbrž překladatel, který nejspíš pod pojmem domestic novel chápe příbalový leták a Jane Austenovou zná jako novou tvář na titulce Vogue. Zkrátka se do toho vložil člověk, který román v životě neviděl, natož ho četl. V mnohých scénách jsou repliky tak špatné, že mění smysl konverzačních situací. Za nejpříšernější považuji scénu na panství u Lady Catherine, která vede rozhovor s Elizabeth. Tento rozhovor však nedává vůbec žádný smysl, neboť je dialog mizerně přeložený. Druhou zdlouhavě otřesnou mizérii vidím v záverečném rozhovoru mezi Elizabeth a panem Bennetem. "On byl blázen do Jane..." Co to má sakra být?!!! A to je jen vrchol ledovce. VELMI ŠPATNÝ A NEPŘESNÝ ČESKÝ DABING!!!

Počátek (2010)

Film, který rozhodně musíte vidět vícekrát. Už od prvních okamžiků dýchá tím, že jedno zhlédnutí rozhodně stačit nebude. Osvěžující herecké výkony, akce na akci a téměř žádná krev dokáží strhnout i zmást zároveň. Už dlouho jsem nezažila, že by v celém kině bylo hrobové ticho. Dokonce tam nešustil ani zapáchající popcorn a nebublala brčka, marně sající zbytky přeslazené limonády. Dávám čtyři a půl hvězdičky. Zbytek si schovám, až film uvidím po několikáté. Už při odchodu z kina jsem se rozhodla, že je nutné podívat se na něj znovu. Připadá mi, že mi toho mnoho uniklo a těším se, co nového objevím, až Počátek zhlédnu podruhé, potřetí, počtvrté atd.--- Byla jsem v kině podruhé a naplnilo se mé očekávání. Film byl mnohem lepší a už se těším na další reprízu. Proto měním čtyři a půl hvězdičky na pět.

Twilight sága: Zatmění (2010)

Tak to vypadá jasně. Sága Twilight má bohužel klesavou kadenci. Zatímco první díl kráčel svěže a odhodlaně, druhý za ním zakopl a snažil se zvednout. Ale bohužel měl po pádu nožičku dost pochroumanou, a tak chudáček Zatmění celou cestu kulhá. Dávám tři a půl hvězdičky. Není to nejhorší, ale bohužel také nejlepší. Ve filmu se dokonce objevují chvíle, kdy jsem se proti své vůli nudila. Zajímavé je, že nejpřitažlivěji neočekávaně nepůsobil ani Edward, ani Jacob, nýbrž doposud v pozadí stojící upír Jasper, což pro mě bylo příjemné překvapení. Jestli to tak půjde dál, můžeme se v dalších dvou dílech těšit na nové fešáky... Ale to se nejspíš nestane. Dějová linie byla lepší než ve druhém díle, ale tvůrci se na ni asi trochu vykašlali, aby dali prostor zmateně pobíhajícímu Edwardovi, tak trochu nesympatické Belle a Jacobovi, který si snad pokaždé zapomněl vzít triko. Doufám, že v následujících dvou filmech to tvůrci napraví a odrazí se ode dna. Byla by škoda, kdyby to takhle pokračovalo dál, protože pak by se pětka nejspíš plazila po zemi s jednou hvězdičkou.