Úplné zatmění (1995)

Režie vynikající, hudba střídavě dobrá a otravná, Leo mi vadil jako postava, David občas přehrával, scénář mohl být lepší... no prostě 3*

Nejasná zpráva o konci světa (1997)

Rozporuplná záležitost. Nádherná krajina, hudba, škoující kontrasty osady kde se zastavil čas a vpádů z vněkšího 20. století. Ale bohužel, BOHUŽEL, filmu podráží nohy některé herecké výkony (ať už herců nebo dabérů, pro diváka to vyjde nastejno) a občas přehnané karikaturování obyvatel osady. Jsa tímto vyrušován, nedokáži již se ponořit do potencionálně silných scén. Rada? Sestříhat stopáž a nechat v původním znění. Klidně s titulky.

Hodiny (2002)

Příběh tří žen ze třech různých období 20. st. Právě jejich doba a společenské poměry determinují, nakolik je těmto ženám umožněno žít tak, jak by si samy přály. Všechny chtějí být samostatné a chtějí svůj život žít po svém, ale jen té poslední z nich to společnost umožnila. Přesto ani ona není zcela spokojená a ubíjí ji rutina. Aby bylo jejich splynutí s dobovými konvencemi ještě obtížnější, jsou všechny tři minimálně bisexuálky a Virginia Woolf navíc trpí duševní chorobou. Smrt se zde nabízí jako regulérní a pochopitelné východisko. Co se filmu týče, funguje skvěle. Prolínání tří časových rovin je plynulé, hudba Philipa Glasse geniální. Herecké výkony hlavních protagonistek bez výtek, k nepoznání nalíčená Nicol Kidman jako Virginia hraje tak, jak jsem ji ještě neviděl. Snad ještě více jsem si užíval moji oblíbenou Julianne Moore. Ale hereckými vrcholy filmu jsou pro mě obě scény s Edem Harrisem. To jak dokázal zahrát svého smrtelně nemocného Richarda, se strhanými rysy a temer nefunkčním tělem, kdy jediné, co je na něm živé jsou oči, je prostě dechberoucí! Ed for Oskar!!

Zlomené květiny (2005)

4,5* :-) Hodně příjemný, Jarmushovsky pomalý film. Bill Murray hraje prostě dokonale a sestava žen okolo něj je vybrána herecky i vizuálně znamenitě

Johanna D'Arc of Mongolia (1989)

vlastně by z toho mohli být dva filmy o průměrné délce. Jedna lehce suchá a lehce dadaistická komedie odehrávající se na Transibiřské magistrále a pak jeden celkem obsažný, moderně střižený etnografický dokument o životě na mongolských pláních. Ale dohromady to nějak nefunguje. Mám z toho pocit, jako by režisérka chtěla natočit film o čtyřech ženách cestujících napříč Asií, ale pak se jí podařilo natočit tolik materiálů o Mongolsku, že jí bylo líto do filmu nedat. Výsledkem je neúměrná stopáž a "dva filmy v jednom"

Král rybář (1991)

Za ten podivný happyend musím dát hvězdu dolů. bohužel

Zpovídám se (1953)

Film neskutečně zabil neskutečně mizerný novácká dabing. Pokud budu mít možnost vidět ho v originále, třeba hvězdu přidám

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Celkově mám z filmu lepší pocit než ze čtvrtého dílu. Přesto nechávám jen ***. Obsah knihy bylo nutno seškrtat, to jistě. Scénáristovi se to více méně povedlo. Ale režisérovi se občas neopodařilo vytěžit ze scény maximum. Třeba se zlepší, mladý je na to dost :) Přestože byl film tak "krátký", dostaly vedlejší postavy dost prostoru, čemuž tleskám. Koneckonců, je to britská herecká elita, na kterou je radost se dívat. Proč tedy jen ***? Možná za to může přestávka. Nevím kdo si jí vymyslel (zda distributor či Palace Cinemas), ale zasloužil by pár hodin pod Cruciem. Do přestávky jsem sledoval slibný rozjezd a budování atmosféry, užíval si převzetí kontroly nad školou Dolores Umbridge, vznik tajné armády a ty drobné vedlejší postavy, Jenže najednou střih, přestávka, běžte se vyčůrat milí diváci. Po přestávce už se filmu nepodařilo mě vtáhnout zpět do děje. Jak se blížil konec, děj uháněl dopředu čímdál zběsileji, scény byly stále více zkracovány. Bez přestávky bych to možná bez dechu sledoval, ale takhle jsem se na to díval příliš nezůčastněně. Bitva mágů nebyla špatná, ale závěr byl naprosto nijaký. Škoda. P.S. Jsem jediný, kdo ve filmu viděl minimálně 3 scény doslova opajcované ze Společenstva prstenu?

300: Bitva u Thermopyl (2006)

Váhám mezi třemi a čtyřmi. Nakonec dávám tři za zbytečné a nevěrohodné ředění děje královninou linií a hlavně, za dost pochybné vyznění filmu, kde hlava státu, ve kterém se nepovedené děti shazují ze skály, kříčí o obraně svobody a racionality. Vizuální stránka OK, jistá nadsázka je v pořádku, jedná se přece o vyprávění pěvce Dilia, který ho samozřejmě přibarvil. Závěrečné titulky se mi líbily hodně, navíc mě pobavila postava s názvem Über Immortal :)

V kůži Johna Malkoviche (1999)

tak tohle byl totalni ulet v dobrem slova smyslu :) u nekterych scen jsem se proste musel kousat do palce abych se nesmal ci primo nericel nadsenim :) 5 hvezdickam brani nekolik slabsich mist