Cliffhanger (1993)

Jeden z akčních vrcholů 90. let i Stalloneovy tvorby, který byl jednak jeho obrovským comebackem (3 nominace na technické Oscary) a stejně výrazným finančním úspěchem. Navíc se na něm sám autorsky (scénář) podílel. Heroická postava odpovídající velehorskému chlapáckému prostředí. Paleta nápadů a originálních, zručně natočených, akčních scén včetně zdařilého úvodu klouzajícího lana a následně i rukavice. A po letech (i díky výtečné hudbě Trevora Jonese) stále výborná atmosféra. Chyby by se samozřejmě našly a nebylo by jich málo (záporáci se vesměs chovají jak po nepovedeném neurochirurgickém zákroku, kupříkladu začnou střílet po Slyovi visícím na skále, přitom ještě nemají kufr plný peněz, náš hrdina by mimochodem zhruba tak pětkrát umrzl), ale oceňme snahu Rennyho Harlina natáčet v opravdu komplikovaných podmínkách. Škoda, že už nás potom tak příjemně nepřekvapil. Ryzích 85% a těsně pod vrcholem!!

Rocky V (1990)

Stejně jako vietnamský veterán, tak i neustále se vracející outsider Rocky diváky omrzel. A s ohledem na kvality pátého dílu se není čemu divit. Boxerská pohádka o jednom americkém snu měla na přelomu osmdesátých a devadesátých let to nejlepší ze starého kabátu za sebou.

Tango a Cash (1989)

Sly si u mě rezolutně řekl o několik vrcholů – tehdy, když oživil svou první legendu (Rocky, 1978), o šest let později, když oživil druhou (Rambo, 1982), o dalších šest let, když utáhnul příjemnou buddy movie (Tango & Cash, 1988). Předtím se „italský hřebec“ s obludně vypracovanou fyzičkou rval v Moskvě nejen za kamaráda (Rocky IV, 1985), následně coby chrabrý horolezec v roli šité na míru (Cliffhanger, 1993) i profesionální vrah v netriviálním thrilleru (Nájemní vrazi, 1995), od té doby však uběhlo mnoho vody. Úporně se rval o další nádechy právě s dvojicí svých ikonických legend R+R, holt zázraky se dějí právě tam, kde je nejmíň čekáte. Jeho Tango & Cash je a i bude jednou z nostalgických akčních záležitostí, které chutnají i po letech a na poněkolikáté. Dvě policejní hvězdy, drsňák Gabe a elegán v brýlích Ray musí spojit síly, aby se zbavili obvinění z nafingované vraždy. Velkohubé finále mi k příjemným předchozím desítkám minut úplně nesedělo, přesto jsme zdárně (i přes výměnu režisérů) doklouzali do cíle.

Kobra (1986)

Netradičními metodami nechvalně pověstný Marion Cobretti v jednoduchém balení, na které se ale nezapomíná.. zejména na zástup po zuby ozbrojených a totálně vyšinutých motorkářů, kteří zřejmě nemají nic lepšího na práci, než se projíždět Slyovi přímo před hlavní jeho arzenálu.. v tu ránu je z nemluvného stylového poldy akcimilující John Matrix a divák se tetelí blahem!! Na 80. léta se nezapomíná..

Rocky (1976)

Ve své milované Philadelphii se živí jako lamač kostí ve službách pochybných vymahačů dluhů, boxuje v podprůměrných zápasech, moc dobře ví, že to se svou inteligencí nikam příliš nedotáhne, ale dvořit se plaché prodavačce Adrianě ještě zkusí. Poté, co dostal padáka z tělocvičny, přijde šance, která se neodmítá. Mistr světa v těžké váze dává možnost vyniknout nějakému neznámému boxerovi. Bude to Rocky, který chytne příležitost za pačesy. Boxerská báchorka za pár šupů vydělala velké peníze a otevřela Slyovi cestu na hollywoodský Olymp. V jednoduchosti tkví největší síla. A právě Stallone umí s robustní jednoduchostí říkat důležité věci!!

Velmi nebezpečné známosti 2 (2000)

Logické vyústění hrabivých producentů.. navíc nemám rád přiživující se pokračování u typu filmů, které pokračování rozhodně nepotřebují!!

Druhá nebo první (1998)

I když láska pominula, je důležité zůstat tolerantní a v přátelském rozpoložení. Asi takové je poselství předvídatelného kousku ostříleného Chrise Columbuse. Tihle dva (postarší pár) šli od sebe jako rozumní lidé, navíc se dohodli bez větších obtíží na výchově svých dvou dětí. Jenže brzy přišla výrazná kaňka – módní fotografka, která je nejen krásná, ale i mladá. A tatík se do ní zakoukal. Pro děti (zejména dceru) je prostě jen macechou, zahořklé exmanželce se navíc ozve zdraví. Nemoc tu nicméně není hlavním tématem, ale spíš snaha ukočírovat jednotlivé situace tím nejlepším možným způsobem. Samozřejmě dříve, než je nějaký problém načrtnutý, je téměř vyřešený, na dřeň rozhodně nejdeme a vše je jednoduše zabalené tak, jak si sentimentálně naladění diváci přejí. Columbus byl toho času jistotou a trio Sarandon-Harris-Roberts utáhne nejednu sebeslabší scénu, takže film je pro rodinnou, víkendovou siestu jako dělaný. A od romanticky laděné/rodinné komedie/dramatu snad ani nikdo nemůže čekat jiný závěr. Viděl jsem několikrát a možná se mi to líbí víc než dřív. PS: Dětské role velmi slušné.

Sám doma 2: Ztracen v New Yorku (1992)

Nemá to takové raketové tempo, ale k Vánocům to jistojistě patří. Kopie jedničky, přesto plná humoru, výborné atmosféry a dojetí!! A nutno dodat brutálnějšího vypořádání se s dvojicí lupičů. Právě duo Daniel Stern a Joe Pesci je znovu skvostné, dětští herci zrovna tak. I role rodičů, kterým prostě uvěříme, že se „to mohlo stát“ zase. Za kameru se postavil prakticky stejný tým, hudební skladatel John Williams zase kouzlí. Pevně věřím, že na tom budou ujíždět i další generace!!

Nepřítel státu (1998)

Velmi inteligentní thriller, ve kterém se vystudovaný výtvarník Tony Scott snaží za každou cenu vyhnout fádnosti a náznaku všední šedi! V polovině 90.let našel svůj vlastní styl, kdy už se dá hovořit o jakési psychologii jeho postav a ze Scotta se stává jeden z nejlepších tvůrců akční oddechové zábavy. Divák útržkovitě získává informace, je uchvácen skokovou transfokací a v tomto případě i precizně propracovanou myšlenkou a invencemi nabitou (a jistou) režií. Proto se není čemu divit, že Nepřítele státu lze řadit mezi nejpovedenější díla akčního thrilleru na konci 90.let a před producentem Bruckheimerem jen smeknout! Navíc Smith už není v Americe chápán jako bavič a zpěvák, ale jeho filmy už řadu let drtivě lámou žebříčky návštěvnosti!! Ať už se podílí na thrilleru, sci-fi či romantické komedii (Hitch).

Osudová přitažlivost (1987)

Víkendová postelová zábava s děsivými následky. Zakázaný sex je holt nebezpečný a nezůstane bez šrámů. Ačkoliv se Adrian Lyne čas od času pokusil o ambicióznější projekt (nabízí se Jakubův žebřík), jeho prvoplánová režie vždy rozdrtila veškeré snahy o nějakou tvůrčí změnu. Vychutnává si erotické sekvence, používá hloupé motivy a kýčovité symboly, snaží se být za každou cenu efektní.. Přesto ale mnohdy velmi trefně obsadí herečku (Diane Lane v Nevěrné či právě tady Glenn Close), která předčí svého hereckého kolegu. Zatímco Douglasova postava chce zajít na hranici možného, výstřední a narušená postava Glenn Close se ji nebojí překročit. Škoda, že se o jejích motivech a minulosti nedozvíme skoro nic. I přes nastavovaný konec se Lyneovi daří uchovat dusnou atmosféru a napětí a se svým oblíbeným tématem nevěry pracuje velmi důstojně. Co do tržeb šlo o obří trhák!!