Nejlepší film, jaký byl kdy prodán (2011)

Sice se nic extra nového z dokumentu nedozvíte, ale jinak nápad je to zajímavý, inovativní. Celý proces výroby, shánění sponzorů je ve filmu skvěle vidět. Rozhovory s režiséry, odborníky na propagaci, komunikaci jsou plnohodnotnou součástí filmu. Za mě dobrý, těším se na další tvorbu M. Sporlocka. Více v recenzi.

Den zrady (2011)

Přestože má v zádech silný příběh, film stojí především na hereckých výkonech. A Ryan Gosling tak trochu ční nad Clooneyho i nad Hoffmana. A to není rozhodně špatně. Politická špína je ale známá věc. Nevěřím, že v sobě Američani ještě mají tento kus naivity. Ve světle Clooneyho režie velice zajímavý (opět politický) snímek, který rozhodně zaujme. Ale nejspíš jen na jednu sezónu, a i když posbírá ceny, dříve nebo později zapadne.

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

Asi nejdepresivnější film, jaký jsem viděla. Opravdu mi z toho nebylo dobře. Bohužel přemrštěné charakteristiky některých postav ve své podstatě mezi lidmi stále přetrvávají. Především nevšímavost, omezenost a hloupost. Paneláková atmosféra. Způsob snímání občas působí mírné závratě. Záměrné přehrávání je vlastně zoufalý výkřik nad zoufalou dobou.

Šťastný Nový rok (2011)

Byl to opravdu film, nebo jsem více jak hodinu a půl koukala na reklamu? Kýčem prolezlý pokus o vánoční a novoroční atmosféru. Na product placement ve filmech jsem si už trochu navykla, ale tohle bylo za hranicemi vkusu. Nablýskané nic, propagace konzumerismu ve velkém a občas dojímavý velmi lidský příběh. Jediná Michelle Pfeiffer, kterou jsem v první chvíli téměř nepoznala, byla alespoň trochu podobná lidské bytosti. Jinak je to film plný sice zvučných jmen, ale naprosto prázdný. Namísto lidí jsou z nich vyumělkované figuríny a na takový kýč se opravdu nedá dívat ani v rozměklé atmosféry blížících se svátků. Více v recenzi.

Kapka medu (1961)

Z dnešního pohledu trochu tuctovější film, který ovšem vyniká skvělými břitkými dialogy mezi Jo a její matkou. Jo je vůbec hodně sympatická, a často napodobovaná postava v britském filmu. Z pohledu dobového diváka je to film, ve kterém se prolamují mnohá tabu. Promiskuita matky, zanedbaná výchova dcery. Vůbec ukázka "ubohého" života dělnické třídy. A samozřejmě homosexualita. Asi to není nejvýraznější film z hnutí free cinema, ale rozhodně zobrazuje vše, co se tato generace pokoušela filmem sdělit světu.

Válka Bohů (2011)

Rozhodně bych se na to nedívala jako na slabší odvar 300: Bitva u Thermopyl, ale jako na vizuálně velice zajímavě zpracovanou řežbu, kde jsou všechny bojové sekvence naprosto dokonale zvládnuté a plní svůj účel. Dějově o ničem, postavy mě nezajímaly, ale po výtvarné stránce povedené. 3D opět tak trochu o ničem, ale díky ratingu R máme originální zvuk a za to jsem ráda. Více v recenzi.

Lovci hlav (2011)

Morten Tyldum dokázal zachovat brilantní děj knihy, přičemž ho okořenil svéráznostmi typickými pro severskou kinematografii. A z Lovců hlav se stal vynikající film plný akce a skvělých hereckých výkonů v čele s Akselem Henniem, který trochu připomene Steva Buscemiho. Žánrově je těžké film zařadit do jedné škatulky a v tomto případě se to ani nesluší. Přesto tvrzení, že jde o "stoprocentní thriller" je beze zbytku pravdivé. Více v recenzi.

Cesta na Měsíc (1902)

Hodně revoluční dílko v historii kinematografie. Jeden z prvních filmů, který měl skutečný děj a navíc se odehrával ve více prostředích a ještě ke všemu to bylo sci-fi. Méliés byl vizionář, který se ale setkal s paradoxem doby a málem skončil v zapomnění a téměř jako žebrák. Jeho úchvatné snímky z dob, kdy se rodil film ale navždy zůstanou v srdci každého cinefila.

Mistrovský plán (2011)

Hodně slabé, ale nezklamalo mě to, protože jsem od toho prakticky nic neočekávala. Eddie Murphy mě jako herec naprosto znechutil svými filmy, kde se objevoval ve více rolích, tlusté ženy nevyjímaje. Ben Stiller už dávno není Zoolander a bohužel ani tady mi z jeho výkonu necukaly koutky, jak by asi u komedie měly. Prázdné plkání a plán, který mě vlastně vůbec nezajímal. Natočit pořádnou komedii dneska umí málokdo, Brett Ratner k těm vyvoleným ale nepatří. Více v recenzi.

Vendeta (2011)

Trochu nechápu zdejší unylé hodnocení, protože Vendeta si pozornost zaslouží. Už jen tím, že je to žánrový film, který se v českém prostředí nevidí jen tak. Trailer sice vůbec neodpovídá tomu, co se pak na plátně skutečně děje, nicméně to vůbec neubírá nic na tom, že je Vendeta mrazivý thriller plný skvělých hereckých výkonů. Takové násilí a silné emoce vídáme spíše v severské kinematografii a jestli je toto směr, kterým se český film také vydá, pak já mu říkám ano! Hodně těžké sousto pro ty, kteří mají české filmy zaškatulkovány jako rozmarné komedie. Tohle je čistý thriller se vším, co k tomu patří a pro mě jeden z nejvýraznějších snímků tohoto roku. Více v recenzi.