Blue Valentine: Milostný příběh (2010)

Nezávislé snímky mám ráda především proto, že se nebojí témat, která by neseděla většině. Nicméně Blue Valentine mě právě svým tématem zklamal. Fňukání dvou lidí, kteří si za své problémy mohou tak trochu sami a mohli by je stejně tak sami a bez větších potíží řešit. Líto mi bylo opravdu jen Deana. Do Cindy jsem se vžít nedokázala, protože mi byla nesmírně cizí. Nicméně herecké výkony ústřední dvojice jsou dokonalé, jen mi prostě tohle téma nesedělo. Viděla jsem ho tolikrát a i líp. Tematicky je film podobný třeba Nouzovému východu. Ale srovnávat se nedají ani v nejmenším. Nicméně svým zpracováním mě snímek potěšil. A nezatracuji ho. Ale je možné, že na něj zase rychle zapomenu. Co si z něj lze odnést je, že je lepší více přemýšlet. Než se nechat unášet emocemi, které jsou prchavé a mění se snadno jako počasí. Ale to už jsem věděla dávno...

Muži v naději (2011)

Rozhodně největší filmové zklamání roku. Nesluší se filmy mezi sebou srovnávat, nebo jinak porovnávat či přirovnávat, ale tohle hraničí s televizní estrádou pro slabomyslné diváky TV Nova. Naprosto neoriginální motivy, které ženou postavy do čím dál nesmyslnějších momentů, dialogy, které z postav lezou jako z chlupaté deky, protože i jim se příčí vyslovovat takové hovadiny. Navíc stopáž film je nehorázně přetažená. Já u snímku nevydržím jen proto, že se na plátně dvě hodiny pleskají ženská ňadra. Přečtěte si celou recenzi.

Super 8 (2011)

Čekala jsem trochu víc, ale nakonec mě Super 8 nezklamalo. Zklamal mě český dabing. (Pokud můžete, vyhněte se mu.) Líbil se mi výběr hudby do filmu, která snímku dává pěknou retro atmosféru. Najde se zde i pár slušných vtípků, a představitelé hlavních dětských rolí jsou sympatičtí. Největší překvapení je ale Elle Fanning, kterou mám stále zafixovanou jako malou roztomilou holčičku z Babelu nebo z Dveří v podlaze. Není to sice plnohodnotný sci-fi snímek, spíš tak rodinný film na páteční večer, ale spíše více, než se by urazil. Přečtěte si celou recenzi.

Drive (2011)

Naprosto dokonalý filmový zážitek. Už dlouho jsem ze sálu neodcházela s podobným pocitem. Rozhodně jsem nečekala, že mě film takhle uchvátí. A hodně se stydím, že jsem podcenila Rayna Goslinga. Jeho charisma je jedním z faktorů, který z filmu Drive dělají takový skvost jakým je. Odtažitost jeho postavy, chlad, který z něj čiší a zároveň láska, kterou dokáže vyjádřit. (Jedinečným syrovým způsobem. Ale já takhle vyjádřené emoce zbožňuji.) Tenhle chlapík je pro mě letos nejlepší filmovou postavou, na kterou jsem narazila. (A že jsem jich viděla dost.) Na filmu mě uchvátila jeho preciznost, cit pro veškerý detail. Široké záběry s přesyceným pozadím. Dynamické tempo. Naprosto všechno se mi na filmu líbilo. I hudba, která byla více vokální než instrumentální, a proto je třeba věnovat ji pozornost. Protože právě hudba dotváří příběh. Zároveň je to první film od režiséra Refna, který jsem viděla, a on si mě tímto kouskem získal a rozhodně jdu sjíždět jeho dřívější snímky. Celkový syrový styl, který je hodně naturalistický, nepřipravené diváky (ke kterým jsem patřila i já) rozhodně zaskočí. Drive je téměř dokonalý ve své jednoduchosti, kdy sledujete příběh, ale zároveň máte dost času a prostou vnímat celou scénu a sledovat motivace postav. Každý part je dokonale zahraný. Pro mě film roku, bezesporu. Přečtěte si celou recenzi.

Barbar Conan (2011)

Nevím, jak ostatní, ale já jsem se pobavila. Nekoukala jsem na to jako na remake a ani na vteřinu jsem si neposteskla, že nevidím Arnolda (Mně ten jeho deadly look nikdy příliš neuchvátil). Akční fantasy řežba, kde je hodně krve, dialogů poskrovnu a ještě jsou všechny tak tupé a patetické až to bolí. Ale vůbec mi to nevadilo. Naopak se mi líbila nádherná výprava, kostýmy a celková atmosféra snímku. Z nového Conana je znát, že ví, do čeho jde. Že se noří do vod, kde ortodoxní fanoušci budou nemilosrdní a potopí snímek do nejhlubších vod filmového braku. A sází na to. Takže dostáváme přesně to, co čekáme. A navíc s notnou dávkou sebeironie. A Jason Momoa si roli Conana užívá neuvěřitelně. A pro mě je mnohem větší barbar než ten Arnold, ze kterého tady všichni padáte na zadek. Režiséra Marcuse Nispela nechte na pokoji. Jedině Conan se mu zatím povedl. A on si za to svoje prokletí věčného smolaře může sám, když si ke zfilmování vybírá kultovní snímky a točí jejich remaky. Ale na Conana mu nesahejte, to je prakticky jeho dítě. Tohle nemá s původním snímkem absolutně nic společného, takže srovnávat ho s novou "verzí" postrádá jakoukoli logiku. A musím přiznat, že mě leckterá vychvalovaná komedie nepřiměla k takového huronskému smíchu jako právě Barbar Conan. A moje bránice je vděčná. Jen to 3D bych oželela. Naštěstí se počítalo, že to bude slabé a proto máme originální zvuk. Systém na palici, ale v tomhle případě by dabing zabil naprosto všechno. Přečtěte si celou recenzi.

Červená Karkulka (2011)

Na tuhle verzi Červené Karkulky jsem byla docela zvědavá. Když jsem pak viděla trailer moje nadšení opadlo. Ale přesto jsem si film pustila. Že je to od režisérky prvního Twilightu + trailer, to byly faktory, které mě měly jasně varovat, že tenhle snímek bude katastrofa. To, co jsem dostala, ale předčilo moje očekávání. Tak hrozný film, u kterého jsme měla stokrát chuť ho vypnout, jsem už dlouho neviděla. A Amanda Seyfried by si zasloužila ocenění za rozkuřovačvku roku, poněvadž ta holka drží celý film pusu našpulenou, až jsem měla pocit, jestli se to nakonec opravdu nezvrtne ve vlkodlačí porno. (Něco takového tam na konci opravdu bylo.) Co ale naprosto nechápu, je přítomnost Garyho Oldmana v tomto filmu. Přečtěte si celou recenzi.

Underworld: Vzpoura Lycanů (2009)

Tato série si mě nezískala. A třetím dílem mě přesvědčila, že tohle je béčko, které postrádá jakékoli kouzlo a myšlenku.

Šéfové na zabití (2011)

Šéfové na zabití jsou letos asi nejlepší takto laděnou komedií. Nejsou tu žádné zbytečné genitální vtípky ani podobné vulgarity. Šéfové jsou sice mnohem lépe obsazeni, ale ani ústřední trojice na tom není špatně. Rozhodně je to snímek, u kterého se pořádně zasmějete, a není to žádný trapný pološkleb. Přečtěte si celou recenzi.

Kovbojové a vetřelci (2011)

Dlouho jsem váhala, jestli dát dvě nebo tři hvězdy. (Ne že by na tom sešlo.) Ale nakonec jsem se rozhodla pro tři. Je pěkné vidět, jak si Steven Spielberg plní svoje sny, protože si to prostě může dovolit. Z toho filmu se mi nejvíc libí taková ta klukovská radost, která z plátna sálá. Je to naprosto šílený mix. Spojit divoký západ s emzákama? A navíc ještě nechutnýma, vraždícíma, který vypadají jako z hnusnýho béčkovýho hororu? Nečekala jsem, že se mi tenhle film bude líbit. Ale nakonec musím přiznat, že ve mě vyvolal úsměv. Spíše to byl trapný úšklebek (zapřičiněný velkou měrou českým dabingem), nicméně smála jsem se. Film se ani sám nebere vážně. Je vidět, že je to prostě takový pokus. Pokus, co všechno divák snese. Napoprvé se to dá, protože čekáte, jakou šílenost, či jaký smrtelný pohled přinese Craig s Fordem, nebo jestli se Olivia Wilde konečně objeví nahá. (Přeci jen: Olivia Wilde? To tak trochu zavání pornem, nemyslíte?) Takže pokud čekáte šílenost, kterou ostatně slibuje samotná synopse a trailer, nemůžete být zklamaní. Jen si radši zajděte na verzi s originálním zvukem. Čeština veškerý ten patos přílišně prohlubuje. Přečtěte si celou recenzi.

Viditelný svět (2011)

Film se strašně spoléhá na Ivana Trojana, na kterého je toho prostě moc. Nemůže být ve filmu jedinou fungující postavou. Psychologický film - to mi připadá trochu jako výsměch, protože žádnou propracovanou psychologii postav jsem nezaznamenala. Viditelný svět má rozhodně skvělý nápad, ale absolutně se nepodařilo dotáhnout ho do konce, takže spíše sledujeme, jak snímek zabředává do čím dál větší absurdity. A to je opravdu škoda... Přečtěte si celou recenzi.