Svědek umírajícího času (1990)

Takový film nabitý hereckými hvězdami (byť i v epizodních roličkách) se jen tak nevidí. Divák si takto v atraktivní forme připomene zapomenutá fakta z pohnutých dějin národa českého...

Žaluji! (2019)

Hlavním poučením z peripetií Dreyfussova případu, jež jsou v centru pozornosti Harrisovy knihy i Polanského filmu je vliv politiky a politických machinací na kohokoliv, kdo je vržen do jejího soukolí. V okamžiku, kdy je jedinec u mocipánů na výsluní, může vystoupat velmi vsoko... jakmile se znelíbí, může spadnout do stoky a být v ní pořádně vymáchán ... a když se soukolí politické moci otočí, může se opět vrátit tam, kde byl (ne-li výše). Plukovník Georges Piccard jako ústřední postava filmu je toho názorným příkladem. V tomto tkví hlavní poselství posledního opusu Romana Polanského

Černý Mercedes (2019)

Skoro devadesátiletý veterán Majewski, navšvěvující česká kina pětačtyřicet let (pamětníci si možná vzpomenoi na jeho "Dvojí svět hotelu Pacifik") se ve skvělé formě představuje kriminálkou s politickým pozadím, zasazenou do Varšavy okupované Němci. Nesnaží se vybudovat akci na efektních honičkách či střílečkách, ale na důmyslně vystavěné zápletce. A v dnešní době supertrikových akčnáků to není málo...

Čínský bufet (2011)

Velmi zvláštní, ale nevyrovnaný film, střídající geniální momenty a rozvláčným až unylým tempem. Rozhodně ale neobvyklý pohled na lidské osudy a roli náhody v životě člověka.

Záhadné písčiny (1979)

Roku 1980 proběhly v několika městech Československa Dny britského filmu, které uvedly pětici aktuálně natočených britských filmů, jež se potom jinak do čs. distribuce nedostaly. Záhada písčin byla jedním z nich. Solidní špionážní drama s tehdy velmi slavným Michaelem Yorkem (D´Artagnan v Lesterové adaptaci Tří mušketýrů) v roli britského agenta Carrutherse

Den Trifidů (1963)

Na dnešní dobu by neobstál, ale před 50 lety to bylo vcelku slušné. A s Wyndhamem to nelze srovnávat, ne každý má na to natočit druhou Vesmírnou odysseu podle Clarka...

Šestý smysl (1999)

Opravdu mě za zápletka nedocvakla až do poslední chvíle rozuzlení. Proto ještě větší dojem z důmyslně vystavěného scénáře (zpětně do sebe všechno zapadá) a výborné výkony Willise a Osmenta. Shyamalan si vybudoval filmem renomé, jenž mělo v jeho další tvorbě bohužel sestupnouo tendenci (byť se žánrově vyhranil a svému vymezenému parketu zůstává věrný)

Žena v betonu (1968)

Na svoji dobu velmi efektní detektivní drama, F. Sinatra podruhé jako soukromý detektiv Tony Rome, Raquel Welchová v době své vrcholící hvězdné kariéry. Promítnuto na Filmfóru v Brně roku 1969

Lord Jim (1965)

A další film z 70 mm kin šedesátých let, kde obrazová stránka díla je naprosto rovnocená hereckým výkonům (a také kvalitnímu scénáři i filmové hudbě B. Kapera)

Brouk v hlavě (1968)

Film byl nejprve v našich kinech (viděl jsem pár týdnů po čs. premiéře v letním kině, přišel tak o jeho dabovanou verzi, ale dodnes si na atmosféru v letním kině při jeho promítání pamatuji)!