I život, i slzy, i láska (1984)

Vynikající snímek o tématu ne příliš přitažlivém a spíše je určen pro lidi s prosociálním cítěním. Skvělé herecké výkony zkušených protagonistů příběhu, velice citlivě vybalancovaná hranice mezi úsměvností a samozřejmou vážností - smutností procesu stárnutí. Doufám, že se mi poštestí tento film vidět znovu s odstupem. Atmosféra starobního ústavu je přirozeně dost idealizovaná a v reálu si nejsem schopen představit, kterak by byla mladá ošetřující lékařka schopna vše obsáhnout bez emoční újmy, ale je to film a opravdu skvělý + si již tak trochu netradičně režisér Gubenko (pozdější ministr kultury SSSR) dělá srandu z malých pionýrů a celé je to atmosfericky až skoro nesovětské, bez známek nadbytečného patosu :)

Okresní přebor (2010) (seriál)

Okresní přebor mě prostě baví svoji nenováckou neotřelostí. Herci jsou vtipní, trapní a zkrátka tak nějak si fotbal na "maloměstě" představuji. Kluci jdou po fotbale na pivo, daj dva "jumy" a klábosej... třeba o fotbale. Seriálu fandim, i když je jasný, že není pro všechny a hlavně ne pro ženy (řekl bych) :) teda ty klasické :) Ondřej Vetchý místo mozku balon, nekuřák Pavel Kikinčuk kouřící jednu od druhé (krásnej prototyp nemorálního "funkcionáře), Luděk Sobota velmi uvěřitelnej starej "předseda" (jak se zasnuboval bylo kouzelný)...hostinskej a jeho ukrajinští kamarádi...díl od dílu lepší, i když slabší momenty tam také jsou.

Machete (2010)

Dalo by se říct, že je tu další reinkarnace akčních hvězd podobná Postradatelným, ale je to spíše klasický rukopis Rodrigeze, který jak sám několikrát pravil vytvořil film sobě pro radost :) A nedělá ji jenom sobě - Danny Trejo máchá mačetou a krev stříká všude - není to však krev hrozivá - spíše veselá a k pobavení. Míra nadsázky je patrná téměř u všech hrajících. Machete baví a má bavit - tak byla natočena a je to fajn. U mě posilněno, že si pamatuju dříve avizovaný "fake trailer" z doby, kdy kluci točili "ságu" Grindhouse. Zkrátka, už jenom kvůli akčním scénám z kostela, kde v pozadí hraje "Ave Maria" (nějak mi tam pořád asociuje PC hra Hitman), nebo ryze americké úsměvy Roberta de Nira stojí za vidění pro všechny filmové fajnšmejkry :)

Expendables: Postradatelní (2010)

Když vyrostete na akčních "béčkách"...no i "céčkách" (rád jsem je taky sbíral a kšeftoval s nima), tak se vám tento film prostě musí líbit a scénu v kostele, kde živě diskutuje Sly, Arnie a Bruce jsem málem oplakal. Mimochodem je vidět, že jediný Willis z nich umí hrát :) Výborná kamera a akční scény vytříbené (i když samozřejmě notně předimenzované - výbuchy paláce apod.) + skvělé hlášky hodných i zlých - Dolph "Drago" Lundgren krásně hnusný jako vždy a moc se mi líbila role Davida Zayase jakožto velmi toporného diktátora (kdo kouká na Dextera, tak se tomu musí smát)...bavil jsem se! :)

Kajínek (2010)

Můj spoludivák v kině mi to vysvětlil: dobrá hudba, dobré tempo, dobrá kamera, výborný démonický Vladimír Dlouhý (čest jeho památce) a hlavně asi opravdový první akční český film - když se nad tím zamyslím, nemám výhrad a dvě krásné hvězdičky jsou na světě :) Nicméně je tam takové množství umělých a nevěrohodných klišé, keců a dalších pitomin, že výsledně je to celkem sračka...

Nevinný (1976)

Mrazí mě v zádech, jak moc je tento film nadčasový...Že je Giancarlo Giannini v té roli excelentní netřeba zdůrazňovat, ale Viscontimu se na základě literárního klasického díla d´Annuzia podařilo na filmovém plátně zachytit mužský alibismus v celé své nahé kráse. Dekadentnost zrna více než hrubého je prostoupena celým příběhem a nejhorší na tom je, že mi celou dobu naskakovaly spojitosti s dnešní moderní čistotou a laskavostí do které když se ďoubne vyteče hnis..Děj byl předvídatelný včetně konce, který mě potěšil svoji realističností (taky bych to tak udělal), což ale vůbec nevadilo v příjemném pošmáknutí - "Láska? ne..uznávám, že jsem s ní zažil kalnou a morbidní vášeň, jen ´čistí´ mohou překročit meze jako asketi ve svém odříkání".. Mám Viscontiho rád :)

Muž ve stínu (2010)

Polanského klasika, která snese srovnání atmosfericky s mým oblíbeným Hořkým měsícem. Plus moje slabost pro Ewana z něj dělá film na který se určitě rád podívám ještě někdy v budoucnu :)

Počátek (2010)

U Sigmunda Freuda vyšly v několika dílech jeho přednášky s názvem "Výklad snů" (vybrané spisy), které jsem rád pročítával, i když jsem jim plně nerozumněl. Inception je pro mě takovým moderním výkladem okořeněným (teď to začne) - skvělými herci, úžasnými efekty a hlavně neutuchající gradací děje (asi v půlce filmu jsem si říkal, kdy už napětí opadne a začne nuda - nezačala :) ). Počátek je prostě next-gen laskomina pro všechny filmové fanoušky ve všech ohledech a domnívám se, že kolem tohoto snímku vznikne kult srovnatelný třeba s prvním Matrixem. Za zmínku určitě stojí vývoj Leonarda, kterého jsem dlouho nemusel. U Catch Me If You Can jsem si říkal, že ten "titanicovej kýčoid" docela vtipně hraje (fracek jeden), ale po Prokletém ostrově a právě Počátku konstatuji, že je to PAN herec :)

The Wire - Špína Baltimoru (2002) (seriál)

The Wire se musí sledovat v klidu a soustředěně - každý detail, každý herecký projev do sebe vždy zapadá. McNulty a jeho parta jsou skvělý individua a o afroameričanech i jiných gangsterech na druhé straně ani nemluvit :) Na konci třetí série si 100% seriál drží vysokou úroveň. Sleduji ho velice pomalu, protože mi bude strašně líto až ho dokoukám...

Kick-Ass (2010)

Krásně ironizující dnešní dobu (youtube, myspace, ebay, poprava online...) a naprosto dokonalý soundtrack (Stand Up od Prodigy, či Can´t Go Back od PS a další), ale...tak nějak chápu, že jde o střídačku pohádky a reality (srandovní teenager x tvrdé hity gangsterů). Ale kdyby hrdinové byli nakonec zabiti a skončilo by to varovně a poučně, jakože fakt není dobrý hrát si na písečku, který nepatří k mýmu okrsku (tedy rozvinout ono "normální" pobodání, který po pár měsících v nemocnici byla vlastně sranda) tak dávám hned pět hvězd a dám si plakát nad postel. Nakonec zvítězil kalkul tržní a otevřely se mantinely pro všechna divácká spektra - tedy hlavně i pro ty nejmenší, což považuju dokonce za "nebezpečné"....Odhlédnu-li však od těchto aspektů, tak jsem se dobře bavil, užíval si narážek na další komixové hrdiny a pobaveně sledoval dobře udělané akční scény . Zkrátka zfilmovanej popkulturní komix...oproti okolí teda v tom nic víc nevidim. Na Hit Girl bych se bál čekat v rouše panenském :) :), vzhledem k "fajn" výchově, kterou ji tatík Big Daddy (skvělej Nicolas Cage) láskyplně dal :) Když už nadsázka, tak se mi zkrátka hledá lépe u Iron Manů s vytuněnými výkony Roberta Downeyho Juniora :) :) :)