Nepřítel před branami (2001)

Málokdy dopadne dobře, když se zfilmování dvou válčících stran uchopí třetí strana. Že se Američané pustili do zfilmování tohoto příběhu ukazuje na docela velkou odvahu. Na druhou stranu, výběr hlavních postav - ať už sovětského ostřelovače či německého protivníka byl proveden velmi zdařile. A ukázaná bezcitnost sovětské vedení (Jedna puška, dva muži. Když ten první padne, vezmete pušku a střílíte dál) byla vytvořena velmi autenticky a první pohled na rozšmelcovaný Stalingrad je hodně impozantní. Bohužel angličtina vládne všude a tak, že všichni mluví anglicky nikomu nepřijde divné - alespoň pár replik si mohli herci nastudovat v rodných řečech svých postav. Filmu by to jenom prospělo a nebylo by to nic obtížného pro herce či scénáristu. I přes drobné výtky musím ale říci, že tento válečný film je jeden z nemnoha, které se umí člověku zarýt pod kůži a proto i to nadprůměrné hodnocení.

Titanic (1997)

Podle mého je ten film přeceňován. Neupírám mu filmařskou kvalitu, ať už jde o věrné zobrazení posledních chvil pasažérů na Titanicu či samotné prostředí lodi. Na druhou stranu mi vadí (dle mého násilně) našroubovaný příběh ústřední dvojice. Kdyby to celé bylo zpracováno pouze jako zkáza Titanicu, tak bych to hodnotil asi ještě lépe. Ale zase rozumím tomu, že příběh nenaplněné lásky je to, co prodává ... a jak jsem řekl již na začátku, tak filmařsky se tomu nedá vytknout přespříliš, jde spíše o mé osobní antipatie (i k herectví ústřední dvojice).

Prázdniny (2006)

Jak už tady od někoho zaznělo, tak podobnost s Láskou nebeskou není asi náhodná. Kromě toho, že jde také o takový milý příběh, který má za úkol vytáhnout prachy z našich peněženek, tak je pojí hlavně časové období, ve kterém se celý film odehrává tj. čas Vánoc. A samozřejmě celkové zaměření filmu - romantická komedie. Co si budeme namlouvat, tak kvalit Lásky nebeské to rozhodně nedosahuje, na druhou stranu při srovnání s jinou komediální romantikou jsou Prázdniny dalece vpředu. A to nejenom díky opravdu dobrému herectví ústřední čtveřice Winslet, Law, Black a Diaz (kterou snad poprvé vidím hrát někoho, kdo se nechová jako uječená dvacítka, ale kde hraje ženu hodnou svého věku), ale i díky poměrně vtipným a nevtíravým dialogům. I když film končí happy endem (čekal někdo něco jiného?), tak příběh není úplně prostince pitomoučký, jak je mnohdy u podobných filmů zvykem, ale dá se na to koukat i když zrovna člověk není masírován prostředím Vánoční pohody. Rozhodně vysoký nadprůměr ve své kategorii.

Krvavý diamant (2006)

To byla teda síla! Velmi sourodá kombinace akce, thrilleru a poselství o beznaději v Africe. Leonardo jako (již tradičně) obvykle velmi dobrý a D. Hounsou (netradičně) také. Akční scény jsou natočené hodně realisticky a dobře a když přijde na převýchovu dětských bojovníků, tak jenom bezmocně skřípete zuby. A to nemluvím o té beznaději lidí, kteří se snaží něco změnit i když ví, že jejich snaha bude na CNN možná jednu minutu mezi počasím a sportovním zpravodajstvím. Jo, jestli je život svině, tak v Africe je život svině x-násobná. Mne to tedy oslovilo.

Telefonní budka (2002)

Postavit thriller v podstatě na výkonu jednoho herce chce velkou odvahu a obezřetnost ve výběru této postavy. Naštěstí role dopadla na C. Farella, který si svou roli velmi užívá a sledovat jeho proměnu z frajírka, kterému patří svět ve zlomeného člověka, kterému dochází, že jeho život bylo založen na sobeckém využívání svého okolí je hodně drsný. Zdárně mu sekunduje i F. Whitaker v podobě policisty. Jde vlastně o komorní příběh s tak originální zápletkou, že když jsem o tom poprvé slyšel, tak jsem to okamžitě smetl ze stolu, že to bude blbost. Jsem rád, že film samotný mne přesvědčil o opaku a to ještě způsobem, který mi vzal dech.

Zelená karta (1990)

Vynikající komedie, která není ani tak moc Americká (happy end se nekoná), ale ani moc Francouzská (Depardieu nehraje trhlého cvoka) a zůstává tak rozkročena nad oběma kontinenty. Herecké umění není třeba zdůrazňovat, oba hlavní protagonisté (na kterých to celé stojí) opravdu umí a postupná proměna jejich vztahu se dá sledovat opravdu po drobných krůčcích. Problém trochu nastane (a to je důvod proč tomu dávám "jenom" čtyři hvězdy) u zápletky, protože podle toho testu, kterým úřady testují vzájemnou znalost manželů by neprošlo odhadem tak 90% všech párů (kdo zná něco z manželčiny kosmetiky???).

Daredevil (2003)

Ben Affleck jako akční (nota bene komiksový) hrdina? No tak to asi už nikdy více. Pravda, slyšet krásu Jennifer Garner bylo zajímavé a ve filmu to bylo poměrně zdařile zpracováno, ale co to ostatní? Když člověk zná všechny ostatní komiksové hrdiny (od Ironmana přes Spidermana až po toho uhlateného metrouše Supermana), tak Daredevil vedle nich působí opravdu velmi, velmi nepatřičně. Možná by to také mohlo být o tom, jak zprznit docela zajímavou předlohu.

Test (2003)

Ze začátku film šlape na velmi slušné čtyři hvězdičky. Al Pacino jako zasloužilý agent a mladá naděje Colin Farell hrají dost dobře a uvěřitelně. Člověka film vcucne do děje ani nevíte jak. Jenže na konci je to jako když pes honí svůj vlastní ocas. Řekl bych, že to tvůrci trošku překombinovali, takže na konci už vlastně ani herci nevědí na čem jsou o divákovi ani nemluvě.

Svěrací kazajka (2005)

Člověk si řekne, že o cestování časem už bylo vytvořeno tolik filmů, že všechny možné způsoby byly už natočeny. Ovšem Svěrací kazajka k tomu přistupuje jinak a kombinuje depresivní prostředí psychiatrické léčebny (Přelet nad kukaččím hnízdem?) s netradičně pojatou detektivní zápletkou vyšetřování vlastní smrti. Jenže, funguje to? Ano! A tmelícím materiálem tohoto příběhu je jednoznačně Adrien Brody, který do celého příběhu zapadne nejen herecky, ale i svým fyzickým zjevem se na podobnou roli hodí více než dobře. Jsem rád, že originalita filmařů stále žije a nerecyklují se nápady neustále dokola a k ohranému námětu se dá přistoupit i netradičně a výsledkem je kvalitní dílo, které se může směle zařadit např. k (sice divácky vděčnějším, ale z hlediska kvality o nic lepším) 12 Opicím.

Krásná pokojská (2002)

Jak je pokojská krásná, tak je asi blbá. Povrchní film o tom, že hezké hadry dělají člověka, s tragickou Je Lo v hlavní roli.