Jen my dva (2023)

Na začátku je vše jako v pohádce, Blanche našla svého prince na bílém koni… nakonec se ukáže, že to bylo moc krásné, než aby to byla pravda. Celou dobu jsem přemýšlela nad tím, jestli film může mít stejný emoční dopad na lidi, kteří situaci, která je ve filmu vykreslená, nikdy nezažili. I když jsem na vlastní kůži zažila pouhou desetinu toho, co hlavní hrdinka Blanche, je to pro mě film velmi osobní, se silným, reálným a důležitým tématem. Vyzdvihnout musím oba herce. Virginie Efira je ve Francii milovaná hvězda a v tomto filmu dokazuje, že právem. A Melvil Poupaud, je zde ohromně šarmantní a zároveň děsivý, tak jak manipulátoři někdy umějí být. Utkvěl mi v paměti i klavírní hudební doprovod, opravdu krásná hudba. Jedno z nepůsobivějších dramat letošního Cannes. [Festival de Cannes 2023]

Umění jíst a milovat (2023)

Tohle je jedno velké pohlazení na duši… Překrásná óda na francouzskou kuchyni, francouzský jazyk a na lásku samotnou. Úvodní asi dvaceti minutová vařící scéna je naprosté mistrovské dílo, takže upozorňuji: nedívejte se na to hladoví :D V tomto filmu je jídlo hlavním hrdinou... buďto se připravuje, nebo konzumuje, anebo se velmi barvitě a poeticky hodnotí a popisuje, takhle to snad umí skutečně jenom Francouzi. Výprava je úžasně detailní a až ke konci filmu jsem si všimla, že tam není žádná hudba… hudbou tohoto filmu jsou zvuky z kuchyně… bublání vařící vody, prskání oleje v pekáči, šoupání hrnce na plotnách, vařečka klouzající po pánvi, praskání ohně v krbu, cinkání příborů o talíře… Vaření tu není jen nástrojem pro zaplnění bříška a uspokojení mlsného jazýčku, vaření je vykresleno jako velmi důležitý způsob komunikace, pro vyjádření lásky a citů tam, kde slova nestačí… Stejně tak vztah mezi Eugénií a Dodinem, je tu krásně delikátně vykreslen… jeden druhého milují, obdivují, jeden druhému s láskou vaří… tenhle film je snový. A právem získal v Cannes cenu za nejlepší režii. [Festival de Cannes 2023]

Asteroid City (2023)

Strašně dlouho jsem si nevěděla rady s hodnocením… je to takový ten typický Andersonovský bizár… a v tomto barevném bizáru se nachází ještě vtěsnaný černobílý větší bizár, který to podle mě trochu kazí. Jinak ta barevná část filmu je vtipná… strašně se mi líbila kamera… ale něco tomu k vyššímu hodnocení chybí. A přitom je to naprosto nadupané hollywoodskými hvězdami. Možná jsem měla příliš vysoké očekávání. [Festival de Cannes 2023]

Krokodýl (2023)

Nejlepší krátkometrážní film, který jsem v Cannes viděla (ale neviděla jsem všechny). Je to syrové, chvílema matoucí, nevíme úplně co jsou představy a co je realita... což mi v tomto podání vůbec nevadilo... Polské filmy mám ráda, a tento začínající režisér na svůj film může být pyšný. [Festival de Cannes 2023]

Skutečný příběh o rvačce (2023)

Skvělá kamera, dobrý soundtrack, dobrá hlavní herečka, ale na to, že jsme se měli dozvědět "pravdu o rvačce", já měla pocit, že jsem se nedověděla vůbec nic. Nebo mi něco v těch jejích monolozích uteklo. Hodně mě ale pobavily ale scény, kdy hlavní postava začne vyprávět do kamery a okolí ji okřikne, že je trapná, to se povedlo. [Jeden z krátkometrážních na Festival de Cannes 2023]

Papežův zákon (2023)

Velmi smutný pravdivý příběh o šestiletém chlapci, který byl vyrván z náruče své židovské rodiny za účelem konverze na křesťanskou víru, což byla jedna z dalších monstrózních praktik církve. Rodina se léta snaží chlapce dostat zpět domů, ale marně… a malý Edgardo má před sebou přetěžký, ba skoro nemožný úkol: zůstat věrný své rodině a víře i přes dlouholeté vymývání mozku, což vyústí v absolutní rozpolcenost chlapce… Nejsrdceryvnější scéna je potom setkání po letech s maminkou, která leží na smrtelné posteli. Film má fantastickou výpravu, herecké výkony všech hlavních herců jsou obdivuhodné… vytkla bych jen stopáž (klidně bych to o 20min zkrátila), a chvílema trochu přehnaně náboženská dramatická hudba, ale jinak určitě stojí za to film vidět. [Festival de Cannes 2023]

Club Zero (2023)

V roce 2019 Jessica Hausner v Cannes představila Malého Joe, a Emily Beecham získala ocenění za nejlepší herečku. Club Zero je v Cannes letos bez ocenění, a přitom za mě je to film vydařenější. Ale je pravda, že možná mohl být ještě trochu vyhrocenější, jako třeba Náš vůdce (Die Welle). Sledujeme zde partu studentů, kteří se přihlásí na kurz „vědomého jezení“, který ve finále vede k žádnému jezení. Manipulativním vlivem slečny Novakové jsou studenti do svého projektu velmi zapálení, dokonce až sektařsky posedlí, a můžeme sledovat reakce jejich rodin. Film otevírá mnohá témata: trendy ve výživě, poruchy příjmu potravy, vyhrocená přesvědčení (myšlenky utváří naši realitu, dokážu vše, když si to usmyslím – nejlépe vykreslené ve znepokojující, absurdní, ale zároveň geniální zvracící scéně). Film je vtipný, ale zároveň tragický a hlavně mládeží bravurně zahraný. [Festival de Cannes 2023]

Talchul: Project Silence (2023)

Jediný film v Cannes, u kterého jsem vážně trpěla a říkala si, jak je možné, že něco takového na světově nejprestižnějším filmovém festivalu promítají… Přiznám se, že jsem na film šla, aniž bych věděla o čem to bude… takže začátek vůbec nebyl špatný, naopak vypadal velmi slibně... silná mlha na mostě, hromadná bouračka… těšila jsem se co přijde… klidně bych brala korejskou verzi Mlhy, a pak se tam objevili ti načipovaní vraždící psi a moje brada klesla ve velkém WTF úžasu, což myslím nejhanlivěji jak to jen jde… hrozný brak! [Festival de Cannes 2023]

Smrtící déšť (2023)

A já se přiznám, že až na posledních 15min, mě to bavilo :) Ono je to asi celé trochu přitažené za vlasy, a ten konec obzvlášť, ale když s tím budete počítat a když se na tu vlnu naladíte a rozhodnete se na tu hru přistoupit, tak vás to podle mě neurazí.  Asi tam skutečně je spoustu nelogičností a absurdit, já se je asi rozhodla tolik nevnímat... nebo je odpustit. Co mě každopádně iritovalo hodně, byla postava patnáctileté rebelské Selmy, tu jsem měla chuť pořádně profackovat. Nevděčný ukňouraný spratek... Moc se mi to líbilo vizuálně, ta scéna kdy Selma vybíhá s koňmi z lesa, a za nimi ta černá oblaka - nádhera. [Festival de Cannes 2023]

Královnin gambit (2023)

Mám docela jasno v tom, na jakém místě a v jaké době v minulosti bych nikdy nechtěla žít: americký krvežíznivý divoký západ a dvůr Jindřicha VIII… ty intriky, paranoia… já mám ráda svůj klid a na tohle bych fakt neměla nervy. Každopádně mě vždy Jindřich VIII a jeho ženy naprosto fascinovali, ráda jsem koukala na Tudorovce, takže na jakékoli filmové zpracování téhle doby vždy ráda kouknu, a tenhle film je povedený. Je velmi komorní, nenápadný, a celou dobu mě bavil, na čemž má zásluhu hlavní herecké duo Alicia Vikander a Jude Law. Aliciu už jsme mohli jednou vidět ve skvělém historickém dramatu Královská aféra, kde byla skvělá, ale tady je ještě lepší, role jí krásně sedí. Pro Juda je to docela obrat, ze sympatického hezounka se zde stává obtloustlý, nerudný, paranoidní mrzout, myslím, že mnoho lidí ho zde ani nepozná. Musím také vyzdvihnout nádhernou výpravu a kostýmy, to byla pastva pro oči. Pro milovníky historických dramat film určitě doporučuji. [Festival de Cannes 2023]