• Krátkometrážní

Buzíci (1974)

Pár let po úžasném Vanishing Pointu a kultovní Bezstarostné jízdě, a desítky let před žhavou Mexickou jízdou tu byli Gérard Depardieu a Patrick Dewaere v provokativním a sexuálně otevřeném snímku, který by se dal označit za generační zpověď své doby. Buzíci neznají hranice a překračují jednu morální zásadu za druhou. Užívají si "road movie" plnou nezávazného sexu, pokřivených lidských vztahů a kriminality. Klobouk dolů před všemi herci, od Gérarda, přes Miou-Miou až po Jeanne Moreau. Francouzská kinematografie se nikdy nestyděla zobrazovat lidskou nahotu, sexualitu a kontroverzi ve své úplné kráse, ošklivosti i hloubce. "Threesome Scenes" s Brigitte Fossey ve vlaku, s Jeanne Moreau v autě a hotelovém pokoji jsou nabyty silným jiskřivým erotickým nábojem a když se člověk na snímek divá v létě, mohl by z nich být docela "hotový." Hoši si to nějakým způsobem rozdali se všemi ženami, které na své cestě potkali, takže nakonec si to mohli rozdat ještě spolu:D Jean-Claude byl stejně beztak i na muže, tak o co jde:) Mladý Depardieu je zde kurevsky charismatický a "hot as f*ck." A ty jeho vlasy...😍 Pomyslela jsem si, o té scéně ve vlaku, že bych si přála mít ňadra jako Eva Green a chtěla bych, aby mi na ně mladý Gérard sahal. 😊

Šerifská hvězda (1957)

Šerifská hvězda je méně známým westernkem, který třímá v otěžích silné trumfy. Henryho Fondu a výborně napsaný scénář a dialogy. Normanu Batesovi to na Divokém západě moc nejde. Světem protřelý kovboj v podání Fondy přichází, aby nezkušeného mladého šerifa naučil vše potřebné k tomu, aby znovu získal otěže v rukou nad malým městečkem a respekt jeho obyvatel. Člověk prostě nemůže být šerifem a zároveň nosit kolty příliš nízko:) V jedné z vedlejších rolí září i mladý Lee Van Cleef. "Jestli jste tu vycítil přílišný chlad, můžete počkat venku.", "Když šerif nezarazí prvního, kterej ho neuposlechne, jeho oddíl se promění v lůzu.", "Vemte si brokovnici. Ta mluví k davu hlasitěji."

Monster Pies (2013)

*** a půl. Monster Pies poměrně strádá a to ve více rovinách. Zpracování mi přišlo velmi amatérské, stejně jako barevný tón snímku. Tristan Barr není sice žádný krasavec, což by vůbec nevadilo, kdyby disponoval alespoň nějakou dávkou charismatu a citu pro herectví. Lucas Linehan je zato typický pohledný Australan a herecky na tom byl také lépe. Mezi chlapci se neodvíjí téměř žádná (jiskrná) chemie, nějaké to spojení, což bývá jeden z nejdůležitějších prvků gay filmů, aby vůbec jako takové nějak fungovaly. Celý vztah mezi nimi mi připadal takový nijaký, nemastný, neslaný. Zhruba po hodině se děj přehoupne do dramatické roviny, která nabídne i pár silných scén. Závěr mi však přišel silně vyhrocený. Chtěla bych poděkovat uživatelce Kachniczkaaa za její komentář, v němž dokázala téměř přesně vyjádřit mé dojmy z tohoto snímku:)

Láska na druhý dotek (1997)

Netradiční "Summer Movie" s pestrými charaktery, jež ztvárnily talentovaní herci Hollywoodské mladistvé elity. Alyssa Milano je kráska a mě jen mrzí, že se nedostala do té "první herecké ligy," kde by rozhodně zářila. takto se objevuje pouze v menších snímcích, kde však vždy má co nabídnout. Sean Penn je klasa, Robert Downey jako by hrál sám sebe v určitém "krušném" období své kariéry a Malcolmu McDowellovi se tentokrát dostalo té příležitosti, zahrát si zase pro změnu téměř "normální" postavu:) Příjemná, odpočinková komedie na letní dny s výborným scénářem. A ta pusa, co dostal Patrick Dempsey od Roberta... 😍

Večerní úbor (1986)

Tož toto byl fakt nářez:) Originální, lehce potrhlá komedie, která staví na netradičním milostném trojúhelníku a hereckých výkonech jeho protagonistů. Gérard Depardieu si svým živelným charakterem i výkonem tak trochu ukradl část filmu pro sebe. Jak ten uměl svádět...:) And... he is kissing another man. Další kousek z mého filmového světa je nyní kompletní:) Jo, jo, Depardieu byl za mlada hodně velký fešák, ach jo, proč se musel potom tak zřídit?

Kopyto (1981)

Kopyto je asi nejvážnější komedie, jakou jsem kdy viděla:) Potenciál filmu v sobě skrýval nekonečné možnosti, jak by se dalo zapracovat na takovém smolaři. Těch bláznivých gagů, co by se dalo vymyslet... Snímek mi přišel spíše jako drama, v němž se najde pár vtipných scén. Chemie mezi Pierrem Richardem a Gérardem Depardieu je elektrizující a ti dva spolu táhnou celý film kupředu. Ale od spojení velikánů francouzského filmu a Francise Vebera jsem čekala pořádnou porci zábavy a dokonale vymyšlených gagů. A zatím jsem dostala (pře)vážně zpracovaný příběh s několika humornými scénami, které spíše vyvolají jemný úsměv na tváři, než abyste se váleli smíchy pod zemi. Scéna s pohyblivými písky je geniální. But... so what? Ne každá francouzská komedie musí být třeskutě bláznivá, ne?:)

American Honey (2016)

Pro mě úžasné dílo. Nezávislá Amerika at it's finest. A tentokrát v režii Andrey Arnold. Tato dáma zaujala již Fish Tankem, kde si to holka z ulice (doslova:) mohla rozdat s bohem Fassbenderem:) American Honey má nezaměnitelnou letní atmosféru, dokonalé (ne)herce a výrazný soundtrack. Když přetrpíte několik songů z kategorie "brainwashing" hip hop, budete odměněni nádhernými melodiemi, které mi do snímku přišly typově mnohem vhodnější: We Found Love, Take Your Time, Fade Into You či American Honey. Těch 160 minut stopáže mi nakonec přišlo i málo. Klidně bych s touhle partičkou projezdila více času:) Shia LaBeouf a Sasha Lane spolu mají úžasnou chemii a ty jejich dvě erotické scény pro mě patří mezi nejžhavější filmové scény za poslední dobu. Jealous on Sasha:) Kdybych byla chlap, asi by mě ta scéna "got hard.":) Stejně jsem si ale říkala, že Star měla fakt kliku, že nastoupila do auta ke třem různým skupinkám chlapů a nikdo se k ní nechoval násilně. Čekala jsem, že by ji klidně mohli znásilnit, nebo bůhví co mají různí lidi za choutky, ale všichni se k ní chovali s respektem. Dokonce i ten borec, co jí zaplatil, když s ním stráví noc, se spokojil jen s pohledem a zbytek už si udělal sám:) Ze snímku čiší neuvěřitelná pohoda, nespoutanost, rebelství a odhodlání prožívat život, každý den potkat jiné typy lidí, zatímco jiní přešlapují na místě ubíjejícího stereotypu a daných pravidel společnosti.

Mělčiny (2016)

Mělčiny přináší divákovi hned několik věcí. Blake Lively je nejenom kočka, ale umí i dost dobře hrát. Nádherné lokace, které v člověku vzbudí touho vypadnout z toto po*raného města plného socek a alkoholiků, kde žije a vyrazit někam mimo uspěchanou, vystresovanou společnost. Na místo, kde se svět řídí podle jiného řádu, kde člověk cítí čerstvý vzduch každý den a kde neuvidí otrávené a protivné ksichty lidí, kteří si dokážou furt jen na všechno stěžovat a nadávat. Kromě asi dvou na city hrajících scén (matčina rakovina, vzkaz na kameru ála "Tati, mám tě ráda.") se snímek nese na vlnách výborných kvalit scénáře i zpracování. Skvělý CGI žralok a překvapivě NE Steven Seagull. Myslela, jsem, že věrný Nancyin společník na skále pochází z CGI, ale zjistila jsem, že byl opravdový:) Scéna, kdy Nancy surfuje a v přicházející obrovské vlně se objeví žralok, je perfektní. Dívka je vybavena znalostmi medicíny, bystrostí a vůlí k přežití. Začíná souboj s nejdokonalejším predátorem oceánů.

Bodom (2016)

V Bodom hraje hlavní roli nádherná finská příroda, woods mostly:) a jedna brutální vražda, která se tu v létě roku 1960 odehrála. Parta mladistvých má naplánovanou rekonstrukci hrůzného činu a přijíždí na místo, kde byla před desítkou let brutálně zavražděna skupinka přátel. Z počátku to vypadá, že se příběh bude ubírat tradičním "Slasherovým" způsobem, avšak postupem děje se ukáže, že věci se mají zcela jinak. Nastává nečekaný zlom a z části se tak vysvětluje několik nelogických okamžiků, které se do té doby odehrály. Kdo že to má vlastně koho na háku? Jenže ani po tomto lehkém WTF? nemají protagonisté této "hry" zcela vyhráno. Na scéně je totiž někdo další. Někdo, kdo má možná v plánu zopakovat si čin, jehož se před léty dopustil... Člověk u jezera Bodom najde Blair Witch a Pátek 13. O události, která se u tohoto jezera odehrála, jsem se dozvěděla, když jsem se na Wikipedii dočetla, podle čeho mají název Children of Bodom:)

Překrásná Kate (2009)

Překrásná Kate v sobě skrývá jedno dávné tajemství, které je nám postupně odhalováno. Úchvatné lokace slunné, vyprahlé části Austrálie, sad story and amazing Ben Mendelsohn. V jedné scéně, když jsem viděla všechnu tu bolest a výčitky v jeho očích, měla jsem slzy v očích. He was broken. Jedna z věcí, která dělá výkon herce emocionální a heartbreaking je, když dokáže být natolik ponořený do role a dokáže náročnou, emotivní pasáž přednést tak, jako by ji ani nehrál. Jako by to na určitou chvíli byl on sám, kdo to prožívá. A takové scény a takoví herci jsou daleko za hranice tradičního, co já vím, "Hollywoodského" pláče, srdceryvných a jiných dramatických scén, které s nám i často ani nehnou, protože působí tak nějak "nahraně." Can somebody please give Ben Mendelsohn some award?