Zaklínač (2019) (seriál)

Začnu jen jedním slovním spojením: Povedlo se! Zaklínač se mi zatím vizuálně jeví jako něco mezi Vikings a Hrou o trůny. Což není vůbec zlé. Ze světa je cítit ten fantasy feel, který jsem cítil i při čtení knih. Vyzařuje z něj výborná atmosféra a je přesně tak špinavý a krvavý, jak by měl být. Příběh samotný je zpracování několika povídek a musím říct, že i když většina byla značně osekána, oproti předloze, tak jsou pochopitelné a dobře odvyprávěné. První sérii bych vytknul jen občasnou zmatečnost v několika časových liniích - divák neznalý předlohy se může chvílemi docela jednoduše ztratit, ale není to žádná extrémní vada. Vizuální stránka je výborná, i když CGI občas lehce pokulhává, ale vzhledem k tomu, že se stále jedná o televizní produkci, tak je pořád velmi kvalitní. A teď asi k nejvíc propírané věci, a tou jsou herci. Musím přiznat, že nejvíce jsem se asi bál Henryho Cavilla v roli Geralta - ale bál jsem se naprosto zbytečně. Cavill si roli neskutečně užívá a naservíroval nám přesně toho cynického a zároveň charismatického Bílého vlka, kterého všichni tak dobře známe z knižní předlohy. Dále tu máme Yennefer, na kterou jsem si poměrně rychle zvykl a nakonec mi vůbec nevadí. Stále si stojím za tím, že měli vybrat starší herečku, ale její představitelka se velmi snaží a jak jsem říkal, nevadí mi. Ciri je taktéž výborná a nemám s ní žádný problém. Abych tu nezmiňoval všechny konkrétně - zkrátka casting mi ve finále nevadí, povětšinou je povedený a herci si své role odehráli se ctí. Jediná výjimka, na kterou si prostě nezvyknu, je Triss. Tady se casting opravdu brutálně nepovedl a i když nemám nic proti samotné představitelce - do role se prostě absolutně nehodí. Ale velkou devízou, kterou musím vypíchnout je chemie mezi postavami - ta funguje naprosto na výbornou (obzvlášť mezi Geraltem a Yenn) a hodně to pomáhá zakrývat občasný zmatečný či zrychlený děj. Dále bych vypíchl výborný soundtrack (Marigoldovu píseň z druhého dílu si neustále broukám). A poslední věcí je asi propíraný multikulturalismus. Občas je tlačený na sílu, ale naštěstí se nedotkl žádné vyloženě hlavní představitelky či představitele a u dryád z Brokilonu mi to vůbec nevadí. A rýpnutí pro hnidopichy - Zerrikánky jsou opravdu černošky i v předloze. V poslední řade bych seriál pochválil za výborně natočené akční scény, které jsou všechny vynikající. Geralt je přesně tak rychlý a pro své protivníky téměř nepostřehnutelný, jak má být, ale přesto jsou akční scény dokonale přehledné, dynamické, nápadité a prostě skvělé. Ve výsledku jsem tedy s první sérií velmi spokojen, i když samozřejmě má své mouchy. Henry Cavill už pro mě bude navždy jen Geralt, nikoliv Superman. Jelikož ve mě stále bublá nadšení, hodnotil bych 90%, ale počítám, že při druhotném zhlédnutí se budu víc zaměřovat na drobné chybičky a dávám tedy optimálních 80%. EDIT: Po druhé sérii upravuji hodnocení na 40% a seriál pro mě ztratil jakoukoliv další relevantnost.

Zaklínač - Zrádce měsíc (2019) (epizoda)

Zatím nejlepší díl z prvních tří. První dva jsem hodnotil čtyřmi hvězdami a zde musím do plných. Vynikající souboj se strigou i proměna Yennefer. Konec s Ciri také výborný. A ten špinavý svět Zaklínače...takto přesně jsem si ho při čtení knih představoval! Cavill jako Geralt zatím také výborný, překvapivě jsem si ho okamžitě oblíbil. Nemusí to být megatalentovaný herec, ale toho cynického strohého Geralta zatím ztvárňuje naprosto na výbornou. Jediné, co mi vadí a zřejmě bude vadit i nadále, je herečka Triss. Ta samotná mi nevadí a hrát zřejmě umí, ale takto prostě Triss vypadat nemá. Jinak ale naprosto skvělé!

Naše planeta (2019) (seriál)

Fenomenální dokumentární série s tak úchvatnými záběry, že u některých až nechápu, jakým způsobem byly natočeny. Jsou tu zobrazeny neskutečné krásy naší planety, z nichž u většiny hrozí, že díky lidské hlouposti a neukojitelné potřebě devastace za pár let navždy zmizí z povrchu zemského. Což je zároveň smutné poselství tohoto projektu. Ale zároveň je tu naděje, že díky podobným ukázkám krás a ohrožení našeho světa se podaří alespoň část toho všeho zachovat. Postačí, když se do toho přírodě přestaneme plést a necháme ji, aby se sama znovu obrodila. Skládám poklonu nesmrtelnému Davidu Attenboroughovi, bez kterého by tento, ani řada dalších úchvatných dokumentů o naší nádherné planetě nikdy nebyly tím, čím jsou.

Po čem muži touží (2018)

Příjemná česká komedie, která mě překvapivě velice bavila a mohl jsem u ní vypnout mozek a jen relaxovat a občas se zasmát. Povedené :)

X-Men: Dark Phoenix (2019)

Není vůbec jednoduché tento snímek hodnotit. Na jednu stranu skvěle natočené akční scény, včetně výborného finálního střetu. Jak jejich choreografie, tak grafické zpracování (rozuměj CGI) se mi opravdu líbilo. Na stranu druhou tu ale máme dost rozháraný příběh, ve většině případů nanejvýš průměrné dialogy, pro mne velmi slabé emoční části a jednání mnohých postav jde často přímo proti jejich přirozenému charakteru. Dále zcela zbytečná linka s mimozemšťany, kdyby ve filmu nebyla, myslím, že bych si toho v podstatě nevšiml. Na filmu je hodně vidět, že není jak se patří ucelený a že už jeho natáčení provázely problémy. Ale přesto nejsem nijak výrazně zklamán, jen to prostě mohlo být po mnoha směrech na lepší úrovni. Potěšila mě finální šachová partie, to byl důstojný konec a v podstatě takové završení restartované ságy.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

Naprosto skvělá Marvelovka. Vynikající Jake Gyllenhaal, Samuel L. Jackson i Tom Holland. Mysterio jako záporák působil velice dobře, a hlavně byl skvěle zahraný, jak jsem již zmínil. Fury tradičně skvělý, zápletka zajímavá, humor tak akorát, lokace výborné, hudba výborná, vedlejší herci taktéž výborní. A samozřejmě Tom Holland, který je prostě nejlepším Spider Manem všech dob. Finální rozuzlení taktéž zaujalo a potitulková scéna byla naprosto skvělá. Prakticky jen superlativy, a za tím si stojím. Výborný počin a jsem neskutečně rád, že Spidey v podání Toma Hollanda nakonec v MCU zůstává :)

Bohemian Rhapsody (2018)

Skvělý film o skvělé legendární kapele. Herecké výkony výborné, muzika výborná, kulisy výborné, kamera výborná. Prakticky jen samé superlativy. Důstojná pocta legendárnímu zpěvákovi, Odpočívej v pokoji, Freddie.

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Na jednu stranu opravdu dost nepřehledný chaotický děj s velkým množstvím postav, velkým množstvím zbytečností a velkým množstvím neustálého přepínání mezi scénami. Na stranu druhou je to vizuální žranice, herecké výkony jsou povětšinou velmi dobré (Depp, Law, Redmayne...) a samotný konec je natočen poměrně dobře a navíc nám dává množství otázek a očekávání pro díl následující. Ve výsledku taková průměrná Potterovka, s některými dobrými věcmi a některými poněkud horšími.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Asi nejslabší díl z té dospělé části epizod (nepočítejme první a druhý díl). Na jednu stranu velmi solidní temná a místy depresivní atmosféra. Na stranu druhou ale bylo z knihy vynecháno dost podstatných věcí (většina Voldemortovi minulosti, Brumbálův pohřeb, bitva v Bradavicích na konci...) na úkor scén naprosto zbytečných (zničení Doupěte, útok na Millenium Bridge...). A když už se dost scén soustředilo na romance, kterých je mraky i v knize, mohli se alespoň více soustředit na vztah Harryho a Ginny, místo neustálých otravných scén s Levandulí. I tak je to ale stále poměrně slušný film, jen jsou prostě v této sérii lepší.

Captain Marvel (2019)

Taková průměrná Marvelovka, kde něco šlape poměrně dobře a něco je zase dosti špatné. Příběh jako takový je poměrně jednoduchý a příliš nenadchne, ale ani nijak výrazně neurazí. Nad hlavní postavou taky nemohu určit nějaký jasný ortel. Není mi příliš sympatická a její origin je takový průměrný až podprůměrný. Na stranu druhou, zahraná je poměrně solidně a čas od času utrousí i něco vtipného. Takový Nick Fury, to už je úplně něco jiného. Samuel hraje opět skvěle a sakra, ten chlap fakt nestárne (70!!!). I zbytek hereckého ansámblu byl velmi solidní. Skrullové mi taktéž byly sympatičtí, obzvlášť jejich vůdce Talos. Kočka byla vyloženě skvělá! Hlavní negativem celého filmu jsou bitvy. Je jich pomálu a ty menší potyčky jsou ještě natočené poměrně slušně, ale finální střetnutí je jen rychle odbytý CGI bordel, který absolutně nezaujme. Suma sumárum, průměrná Marvelovka, která ani neurazí, ani příliš nenadchne. Po různých recenzích jsem ale čekal o dost větší průser, takže ve finále docela v pohodě film. Takových slabších 70% si jistě zaslouží.