Sallie Gardner at a Gallop (1878)

Hodnotit to nebudu, ale fascinují mě tyhle prvotiny. Rok 1878 přinesl nový smysl života.

James White (2015)

Christopher Abbot hrál skvěle a rozhodně to neměl snadné. První prvek, který mě zaujal je ten, že zde absentují střihy. Jsou zde opravdu dlouhé záběry a mě se hrdina zaryl pod kůži, protože kamera byla fakt blízko u těla a projevovat emoce do kamery delší dobu bez výdechu určitě není nic snadného. Navíc si podobnou situací procházím. Nebudu zde spoilerovat svoje trable, ale k hrdinovi mám blízko. Jen mi občas přišlo, že scénář zbytečně tlačil na pilu. Jinak nechybí ani příjemná hudba, dokonalá minimalistická atmosféra a výborné dialogy. Nejlepší scéna je rozhodně v koupelně, kdy má Abbot dlouhý monolog ke své matce. I na slzy z mé strany došlo. Pouze závěr mi přijde takovej nejasnej a něco tomu chybělo, nějakej ten hlavní prvek, cíl, ke kterému by se film hnal, či přesah. Přesto si myslim, že Abbot je kvalitní herec a John Mond suprovej režisér, kterej je schopen napsat i ideální scénář. Film je zcela civilní a Cynthia Nixon mi bylo skutečně líto.

Sedm (1995)

Film, ve kterém neustále prší, poldům proudí v žilách znechucení z toho, co zde provádí jeden maniak. Upřímně - při některých momentech (polomrtvola připoutaná k posteli, konec filmu) se mi zvedl žaludek. Nebylo to nějak brutální, na druhou stranu režisér neměl ani zapotřebí tlačit na pilu. Diváka odrovná i to málo, co je ukázáno či naznačeno. Z toho konce jsem byl úplně hotovej a fakt jsem se klepal, že to takhle dopadne. Vizuální stránka úplně temná a podtrhává tu tísnivou atmosféru. Režie prvotřídní, při té přestřelce, která trvá dlouhých 5 minut jsem si užíval každej záběr a ta jediná akční scéna působí úplně dynamicky, nekompromisně a napětí jede na plné otáčky. Nechybí ani plno skvělých hlášek a dvojsmyslů, Brad Pitt má obrovský charisma a žádná role Pitta se detektivovi Millsovi už nevyrovná. Freeman zase působí inteligentně a mluví jen, když má co říct. Nechybí ani spousta filozofických debat (ta v baru jasně kraluje) a nástup Kevina Spaceyho jsem málem nerozdýchal. Jeho dialogy, úsměvy, chladnost, upřímnost a sebejistota fascinuje a děsí zároveň. Upřímně, ani jsem neměl ponětí, že zde hraje! Dál zde nechybí spousta herců z 24 hodin, Person of interest, či House of cards. Skvělý thriller s opravdu bezvýchodným koncem. Ono i jak ten déšť ustane a vyjasní se, tísnivost se začne zarývat divákovi pod kůži daleko víc.

Mzda strachu (1953)

SPOILERY: Hned ze začátku nás zasype plno civilních dialogů, hlášek, popichování, provokace, horka, potu a úžasné atmosféry! Navíc čtverka hlavních postav má charisma a divák jim fandí. První hodinu se formují vztahy mezi řidiči, panuje ta správná rivalita a natěšenost na tu hlavní atrakci. Jenže jakmile dojde na jízdu, najednou je každej rozklepanej a nikomu se do toho moc nechce. Po celou dobu jezdí opatrně, v nejhoršim se pokusí výtečně improvizovat a divák čelí neutichajícímu napětí. Hlavně jsem si fakt nebyl ničim jistej a při každé nové překážce jsem měl nahnáno. Režie je výborná. Vychytané úhly kamer a zejména exploze jednoho z náklaďáků lépe znázorněna bejt nemohla. Dialogy přirozené, prostě během jízdy posloucháte, jak borci naloží s chechtákama, jak se opijou, začnou znova.. a hlavně charaktery Němce a Maria jsou fakt chlapský! I pár nesmyslů odpustim, jen ten konec mi přišel naprosto imbecilní, navíc i dost předvídatelnej. Jinak klasika, viděl jsem to i v té Španělštině a bavil jsem se. Remake mi přijde úplně tupej.

Očista: Volební rok (2016)

Jako vážně? První půlka perfektně graduje a těšil jsem se na neutichající vybíjenou mezi náckama a Grillem. Místo toho jeho postava se začne projevovat jako naprostej blbeček a skoro vůbec se k akci nedostane. Druhá půlka se táhne jako hovno a je plná nesmyslů a hloupého chování postav. Ani ta politická linie mě nebavila a mě to fakt sere, protože režie je výborná, pokud dojde na akci, je krvavá, headshoty jsem si užil a poslední bitka na nože výborná. Jenže děj nefunguje a je to úplně hloupé, já chtěl vybíjenou, né poslouchat jak senátorka brečí, když jí Grillo s pár vyvolenýma zachraňuje zadek, že takhle se to nedělá.. naprosto nevyužitý, protože filmem se mihne pár šašků s pěknýma maskama, který tam ale jsou asi minutu a jinak se xichtí na každým plakátě. Radši ať to pošlou k vodě, protože i přes tu všecku brutalitu to není to, co jsem si od toho sliboval a scénář je slabej.

96 hodin (2008)

Jack Bauer by měl radost! Podle mě jeden z nejdůležitějších akčních filmů. V první řadě si musíme uvědomit, že Liam Neeson není žádnej fighter, takže pro takového herce je čistokrevný akční film velká neznámá. Stojí za tim úsilí, tréning a hlavně musí před kamerou vypadat přesvědčivě. Kupodivu se dcera hlavní postavy jmenuje Kim a dá se říci, že se spousty prvky film připomíná 24 hodin. Hah, i o hodiny se jedná! Takže poučování, strachování o dceru, minimální čas na rodinu, protože práce, respekt mezi parťákama - únos dcery, mučení, vyhrožování, vystřílení, zlámání, shledání. Film vlastně je pouze spád událostí, ve kterejch se mlátí, vyslýchá, střílí a neustále tryská napětí. Hlavně tempo filmu je tak oslňující a strhující, i když probíhaj dialogy, film nepoleví, maximálně dovolí divákovi vydechnout. Některé situace jsou tak gradovány, až jsem se bál, že to fakt špatně dopadne. Hlavní hrdina působí úplně uvěřitelně, při tom hovoru mi po celém těle tancovala husí kůže, v akci je sebejistý, využívá vše co je po ruce a dokonale se přizpůsobuje okolí. Například hned první ruční akce na koncertě, kdy nejdříve záporáka přitlačí ke zdi a až potom zlikviduje. Ačkní scény jsou špičkové!! Bitky maj prvotřídní choreografii. Jsou zcela realistické, žádné složité a zbytečné kopy, Neeson sází chvaty v plné rychlosti, nedává soupeřům šanci, souboje jsou sice krátký, ale každej chvat je brutální, záporáci nestačí, na některé údery nejsou připraveny a proto čelí brzkému knock-outu, Neeson ví co si může a nemůže dovolit, jedná okamžitě a perfektně analyzuje okolí, počet záporáků... je fakt, že občas mu pomohlo pár náhod, naštěstí všecko je tak skvěle načasované, že to nelze brát jako mínus. Souboje maj dost střihů, jenže pro tentokrát se jedná o skvělý doplněk. Každej úder divák cítí na těle, nic mu neunikne a akce je nekompromisně dynamická. Přestřelky bez krve! Ano, Rko to není, jsou však taky brutální a nekompromisní. Záporáci nemaj takovej výcvik, jako hlavní postava, která využívá moment překvapení a bez varování kosí každýho, kdo mu stojí v cestě. Taky se jedná o hrdinu z masa a kostí, v závěru už kulhá, zadejchává se, má střelné i bodné rány, ale nehodlá polevit a všecko je naprosto dotažené. Nechybí ani spoustu vychytávek a nespočet "zmrdovin", které Neeson záporákům připraví! Peklo na zemi skutečně existuje a zpočívá v tom, že skončíte ve sklepě se zabodnutýma kolíkama v noze, zatímco Bryan do vás bude pérovat elektřinu!

Ronin (1998)

SPOILERY: Po hodině konec, nedokoukáno. Nevadilo mi, že jsem nakonec ani nezjistil co v tom kufříku bylo, jen ten film je úplně prázdnej. Nic se tam neděje. Prostě sympatická parta zabijáků jde po nějakém kufru kvůli prachům a panuje mezi nimi nejistota. Akce průměrná, nudné přestřelování, které mi ani nepřišlo Rkové, krev jsem prakticky nezaznamenal. Honičky v autech fajn, ale z lhostejnosti mě to nevykleštilo, ruční akce zde taky není. Vizuál supr i dobrá režie, De Niro hraje výborně, líbil se mi jeho přístup, jen Jean Reno mi tentokrát přišel nevýraznej. Sean Bean zbytečnej. Bloncka pěkná, řidič bez problémů - zbytek mě nezaujal. Některé prvky, analyzování před akcí byla radost sledovat, bohužel to dost mrví nelogickej scénář. Přes tu všecku profesionalitu si jeden z party nechá zaplej mobil a De Niro si vzpomene na to, že měl nějakej kontakt ze školy. WOW! Navíc mi to přišlo takové o ničem, prostě to šlo kolem mě a ani vyústění to nemá. Škoda, takhle klasika mnou zůstane nepochopena. Jako neříkám, že film není kvalitní, jen mi to nic neřeklo. Hodnotit film však nebudu, nebylo by to fér.

Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy (2004)

Více akční, méně atmosférické a hůře zrežírované. Navíc občas scénář nabídne díry, aspoň že akční scény jsou solidní. Skvělej fight v bytě za doprovodu písně "I wanna be your dog", nějakej ten parkour a střelba.. vadilo mi, že zde bylo více střihů a horší kamera, navíc vizuální stránka je skutečně odpudivá... postavy jsou taky slabší. Niemans si pořídil konečně psa, jde z něj respekt, jeho kolega Reda zejména v akci odevzdává stoprocentní výkon, i když parťák z jedničky, kterého hrál Cassel mě bavil o dost víc. Zbytek mě skoro vůbec nezaujal, prý zde byl Cyril Raffaelli, bohužel jsem ho nikde nepostřehl. Film je i víc brutálnější, jinak mě to však nebavilo tolik, jako prvotina - potěšila i zmíňka na Alpy. Chybí tomu atmosféra a dvě vynikající postavy se solidní akcí je prostě málo, hudba, režie, scénář za moc nestojí. 7/10 DODATEK - Českej dabing taky slabší, naštěstí mi netrhal uši a neměl jsem s nim problém.

Purpurové řeky (2000)

Akční kriminálka s hororovou atmosférou a místy komickými prvky. AKCE - Rozhodně to není regulérní action movie. Spíš se dá považovat za příjemný bonus. Máme zde solidní karate souboj v tělocvičně proti dvoum náckům, se kterými zápasí Cassel, pěší honičku v dešti/na sněhu, která je bez hudebního doprovodu a naprosto se mi tajil dech, né moc výraznou honičku v autech v noci, mno a nějaká ta střelba. Nic co by vyvolalo úžas, ale choreografie bitky špatná není, navíc film vede solidní režie, kde střihy moc prostoru nedostávaj. KRIMI - Zajímavá zápletka, který však dělí na dva tábory. Někteří jsou spokojeni s pointou, protipólu to přijde postavené na hlavu. Takhle, dává to smysl, palicí jsem nekroutil a však mi vyústění v závěru na horách přišlo trošku víc nad rámec. HOROR - Prakticky žádné gore film nenabídne. Rko to je, nějaká krev poteče, spíš zde má ale prim tísnivá atmosféra s velmi neklidnou muzikou. Občas mě i mrazilo v zádech. Takže tenhle hororovej prvek funguje. HUMOR - Cassel mele, naštěstí je zábavnej, v akci se výborně prezentuje, má supr dialogy a ze všeho si dělá prdel. Snad v každé scéně má trefnou připomínku a jeho postava umí navodit příjemné odlehčení. SHRNUTÍ - Jean Reno hraje klasicky skvěle, s Casselem tvoří dobrej tým a pobaví i jeho panickej strach ze psů. Sem tam mi jinak vadila muzika, né že by nebyla přirozená melodiemi, spíš mě místy fakt rušila. Vizuál mi přijde v pořádku, režie jak jsem již zmínil, bez nadbytečných střihů, se slušnou kamerou. Nenudil jsem se v žádné scéně. Jen mě mrzí ten uspěchaný závěr, spolu s trapnou lavinou a taky to, že Cassel nedostal ve dvojce prostor, nebo alespoň podobnou roli jako zdejšího policajta. 9/10 DODATEK - Viděno v českym dabingu. Byl vynikající!

Zdrojový kód (2011)

Jeden z mála filmů, u kterejch jsem si skutečně přál happyend. Odpustím i ty umělé exploze a možná malinko překombinovanej, či naivní závěr. Protože mě zde bavil každej dialog, film je bohatej na informace a má supr herce. Gyllenhaal hraje prvotřídně!! Je zde i dostatek emocionálních scén, nejvíc mě sebral hovor s tátou. Monanghan je sympatická a vystačil jsem si i bez akce. Tempo ideální, hudba fajn.. vizuál mi přišel slabší, ale režie výborná. Pro mě osobně silnej snímek, kterej ve mě hodně zanechal a nezapomenu na něj. 10/10