Star Trek VI: Neobjevená země (1991)

*POSLEDNÁ CESTA PÔVODNEJ POSÁDKY* Mám rád, keď postavy nie sú "čiernobiele", keď s ich konaním a názormi nemožno vždy súhlasiť. Presne tak sa spočiatku javí aj postava Kirka, ktorý by najradšej odmietol dialóg s Klingónmi. Tí sa vlastnou vinou dostali do vážnych problémov, zmäkli, a namiesto pästí sa snažia veci riešiť slovami. Na ich osude ako rasy mu nezáleží a pre diváka môžu jeho výroky pôsobiť ako forma galaktického rasizmu. Žánrovo je tento diel zmiešaný: dôležitú úlohu tu zohráva politika, ale zápletka je jednoduchá a divák sa nestráca v záplave vzťahov a informácií, a taktiež je príbeh pretkaný hľadaním vinníka, a teda pripomína vzdialene detektívku, všetko však ide akosi ľahko a pátranie sa do slepej uličky nedostáva. Pre mňa bol práve tento Star Trek najzaujímavejšou cestou do vesmíru s pôvodnou posádkou. Verdikt v 1 vete: Posádka, ktorá odchádza do dôchodku a som rád, že sa lúči dôstojne. 29.08.2010

Splice (2009)

*PLAYMATE S MENOM DREN* Tento film som vnímal najmä ako dokument o živote nového druhu. Výsledkom experimentu je bytosť nazvaná Dren, ktorá je jedinou svojho druhu, a teda nik nevie, čo od nej možno očakávať. Pre mňa bolo fascinujúce pozorovať, ako sa bytosť postupne vyvíja, ako získava rôzne schopnosti a metamorfuje. K zmenám však nedochádza len v rovine fyzickej, ale aj psychickej. Film je teda aj (i keď nie príliš hlbokou) sondou do vnútorného sveta bytosti: v období dieťaťa je hravé a zvedavé, v období dospievania je náladová a problematická a ako dospelá objavuje svoju sexualitu. Film má, samozrejme, svoje slabé a nelogické miesta (najmä schopnosť utajiť experiment, žiadna kontrola pri vstupe / výstupe z vedeckého komplexu) a netvrdím, že nápad nemohol byť využitý lepšie, ale v rámci žánru je možné určité neduhy tomuto filmu odpustiť. Pre mňa bol celkový pocit z filmu pozitívny a vôbec mi neprekážal ani podtón drámy ťahajúcej sa v pozadí celého filmu, ani mierna úchylnosť a kontroverznosť niektorých scén. Verdikt v 1 vete: Určite nie úplne nevydarený film o experimente, ktorý sa opäť raz vymkol z pod kontroly. 28.08.2010

Darjeeling s ručením omezeným (2007)

*TRAJA MUŽI VO VLAKU* Pripúšťam, že to nie je film pre bežného diváka (i keď je to výraz rovnako vágny ako "bežný prací prostriedok"). Keďže značná časť príbehu sa odohráva vo vlaku, film môže pôsobiť klaustrofobicky a ak ste rovnako poriadkumilovní ako ja, zábery z kupé hlavných hrdinov vás môžu rozhádzať. I napriek tomu, že sa film odohráva v Indii, nie je o strete kultúr, i napriek tomu, že je o hľadaní seba samého a stratenej matky, nepôsobí mysticky. Je uvoľnený a takými sú aj hlavní protagonisti, ktorí sa vďaka svojmu svojskému správaniu a bizarnému vzhľadu stávajú nezabudnuteľnými: Jason vďaka svojim fúzikom a smutnému "kukuču", Owen vďaka hlave obviazanej v obväze a Adrien vďaka tmavým dioptrickým a nemoderným okuliarom zdedených po svojom otcovi. Dej filmu plynie pomaly a nenásilne a atmosféra filmu je príjemná. Ja som sa cítil rovnako a po odchode z kina som bol oddýchnutý. Verdikt v 1 vete: Príjemný film o vzťahu troch bratov zasadený do nezvyčajného prostredia, nachádzajúci záľubu v miernom preháňaní a zveličovaní. 28.08.2010

Klik - život na dálkové ovládání (2006)

*PALCOVÉ MOZOLE* Prvá polovica filmu je ako prepínanie programov na TV, teda ako proces hľadania toho vhodného a zaujímavého obsahu. Nie je to nič iné než sled ukážok toho, ako získaný diaľkový ovládač funguje a čo všetko sa s ním dá urobiť. Humor nefunguje práve najlepšie a divák len dúfa, že ovládač už toho veľa nedokáže. Nanešťastie sa však vo filme kliká príliš často, až z toho možno cítiť "fantómovú" bolesť v palci. V druhej polovici je už charakter filmu vážnejší, ale funguje oveľa lepšie a dokáže diváka vtiahnuť a zaujať. Kate je samozrejme neustále dokonale pôvabná, Christopher dokonale kultový a Adam dokonale rovnaký tak, ako vo všetkých iných filmoch. A ponaučenie, ktoré z filmu má vyplývať, je jasné už od začiatku. Verdikt v 1 vete: Ako prepínanie programov naslepo: veľa z toho nemáte. 28.08.2010

Život pod vodou (2004)

*SMRŤ UTOPENÍM* Áno, humor bol milý a inteligentný a nevšedný a, áno, hudba energická a hravá a, áno, postavy netypické a svojské a, áno, herecká elita bola režisérom vedená vynikajúco... A, áno, i napriek tomu všetkému bol film rozvláčny, bezpohlavný a ubíjajúci a zanechal minimum pozitívnych dojmov. Pri pozeraní filmu som sa určite necítil ako ryba vo vode. Verdikt v 1 vete: Netypické námetom i spracovaním, s poprednými hercami, no veľmi nepodarené. 27.08.2010

Star Trek V: Nejzazší hranice (1989)

*PRI TÁBORÁKU* Spock sa už našiel, ale keďže ľudská bytosť je entita stále nespokojná, hľadať treba ďalej. Tentokrát to však bude hľadanie hlbokomyseľnejšie a sofistikovanejšie. Bude sa hľadať Boh a či sa Ho podarí nájsť už zistíte sami. I napriek prevládajúcim negatívnym reakciám v komentároch, tento Star Trek nie je až taký nepodarený. Uznávam, že scenár je neoriginálny a nezaujímavý, a pracovať s ním muselo byť utrpením. No napriek tomu Shatner vytvoril príjemnú a asi najpamätihodnejšiu atmosféru zo všetkých doposiaľ nakrútených dielov. Scény z dovolenky ústrednej trojice nevymiznú tak ľahko a rovnako ani púštne scény z planéty Nimbus III. Prvá polovica filmu je teda milá. Druhá už mierne naivná, možno trošku neuveriteľná a "telenovelovská" - napríklad z antagonistu Syboka (v podaní veľmi dobrého Laurenca Luckinbilla) sa totiž vykľuje nevlastný brat Spocka: rovnaký otec, rozdielne matky. No, predstavte si! Verdikt v 1 vete: Jeden z horších dielov, ktorý však i napriek svojim nedostatkom nie je absolútnym nepodarkom. 21.08.2010

25. hodina (2002)

*AKO ZBITÝ PES* Film som vnímal ako mix epizód, ktoré často akoby existovali len samé o sebe a nemali dôležitú spojitosť s ostatnými epizódami. Otázne znie, či by pri vynechaní niektorej z nich bol narušený (ne)zmysel celku. Môj odhad znie: vôbec nie. Film je plný statických záberov a rovnako pôsobí aj na mňa: len tak visí a ťaží ako horúci letný vzduch. Zmysel a kvalita dialógov (ktorými je film preplnený a ktoré sú nosným prvkom filmu) je rozdielna: raz je to len také zbytočné táranie, inokedy (ale, nanešťastie, málokedy) je to naopak zaujímavá a inteligentná slovná výmena. Trošku záhady, trošku násilia a množstvo zbytočných rečí. Film nie je v podstate ničím iným, len analýzou života troch ľudí cez ich vzájomné dialógy. Konverzačné filmy mám vo veľkej obľube, ale pri tomto som vynaložil množstvo energie na to, aby som pri filme aj vydržal a nezošalel a po jeho dopozeraní som sa cítil ako zviera z úvodnej scény. Verdikt v 1 vete: Zaujímavý námet, odpudzujúca forma spracovania. 21.08.2010

Star Trek IV: Cesta domů (1986)

*EARTH TREK* Pri čítaní komentárov som mal pocit, že budem vidieť: a) dielo komické a parodujúce, b) dielo výrazne lepšie ako predošlé časti. Po zhliadnutí filmu môžem skonštatovať, že dielo vôbec nie je prepchaté vtipnými momentami, objavujú sa len sporadicky a, uznávam, majú niekedy charakter skeču (napr. Scotty snažiaci sa obsluhovať počítač 20. storočia). Ak bolo zámerom natočiť film odľahčený, komických situácií na pozadí seriózneho príbehu bolo príliš málo a príliš výrazných, a preto pôsobili rušivo. Škoda, že potenciál v podobe nedorozumení a komických situácií, ktoré stretnutie tak vzdialených generácií so sebou prináša, nebol využitý lepšie. Takto to bol len mix žánrov, ktorý tu pre mňa nefungoval a prekážal mi. Z dovtedy nakrútených je tento film asi príbehovo najkomplexnejší a taktiež zobrazujúci nepriateľa mierne bizarného ale skutočne desivého (zvukmi aj zjavom vesmírneho plavidla). Verdikt v 1 vete: Asi najoriginálnejší z dovtedy nakrútených filmov Star Trek, ktorý sa od predchádzajúcich líši lokáciou a silnými komickými situáciami, pričom tento posun nemusí byť každému sympatický. 20.08.2010

Star Trek III: Pátrání po Spockovi (1984)

*SPOCK ŽIJE? A NECH* Vôbec neprekáža, že tento film nadväzuje tam, kde predošlý skončil. To podstatné - že sa Spock obetoval a umrel - je znázornené hneď v úvode zábermi na umierajúceho Spocka. Nič iné vedieť nepotrebujeme a film následne funguje ako nezáväzná jednotka. Taktiež vôbec neprekáža, že postavu Saavik už nehrá Kirstie Alley, ale Robin Curtis, ktorá sa na Vulkánku najmä tvarom tváre hodí oveľa viac (všetci Vulkánci majú mierne predĺženú tvár a Kirstie Alley tu jednoznačne zaostávala). Prekážajú však iné veci: je to nevýrazný film o hľadaní a záchrane Spocka, avšak táto "odysea" je jednou z tých menších. Plynie beztvárne od začiatku až do konca, bez nejakého prekvapenia, bez nejakého vzrušenia. Divák si je istý už od začiatku, že k záchrane Spocka dôjde a preto v príbehu neexistuje nič, čo by ho mohlo zaujať a k príbehu sa stavia apaticky. Dôsledkom tohto stavu je, že ani pri smrti Kirkovho syna neprichádzajú žiadne emócie. Dokonca i zo samotného nepriateľa cítime, že do príbehu je vložený akosi násilne, len preto, aby sa na pozadí hľadania mohol rozohrávať aj príbeh boja zla a dobra. Posledným negatívnym bodom je pre mňa hudba Jamesa Hornera, ktorý tie sláčiky ženie až príliš vysoko. Vadila už v predchádzajúcom filme a teším sa na štvrté pokračovanie, kde hudbu už zložil niekto iný. Verdikt v 1 vete: Nudný a predvídateľný film o hľadaní a (samozrejme) nájdení. 19.08.2010

Star Trek II: Khanův hněv (1982)

*KAKA KHAN* Všetko to, čo ma znervózňovalo v jednotke, sa už v ďalšom pokračovaní neobjavuje. Mnohé postavy už nepôsobia ako by boli do deja filmu zasadené len preto, že sa objavili v seriály a hlavne herci už nie sú odporne teatrálni. Možno je to výmenou režiséra, alebo sa všetci jednoducho za tie tri roky naučili hrať. Veľmi ma potešilo, že Star Trek II nepôsobí až tak seriózne ako jeho predchodca - to mu jednoducho nepristalo -, ale práve naopak, je uvoľnenejší a kde-tu poprepletený príjemným humorom, ktorý vôbec neruší. (Napr. narážka na Kirka: Saavik: "But he's so human." Spock: "Nobody's perfect." alebo keď Saavik prvýkrát kormidluje vesmírnu loď a Kirk má v očiach hrôzu, McCoy mu navrhne: "Do you want a tranquilizer?" a iné.) Jednou z mála vecí, ktoré mi prekážali, bola paradoxne postava Khana, ktorý nepôsobil takým strach naháňajúcim dojmom, aký by si postava antagonistu vyžadovala. Pôsobil skôr ako úchylný a hlúpučký strýko, robiaci veľmi zlé a naivné rozhodnutia. Verdikt v 1 vete: V mnohých smeroch lepší film ako jeho predchodca; akčnejší i uvoľnenejší a s nečakanou smrťou jednej hlavnej postavy. 19.08.2010