Tarzan (1999)

*NATURAL BODYBUILDER* Kreslený Tarzan má stehná štyrikrát väčšie ako ja, ale je tiež pravda, že nabehá toho oveľa viac ako ja. Bicepsy má trikrát väčšie ako ja, ale je tiež pravda, že zavesený na lianách strávi oveľa viac času ako ja. O jeho bujnej hrive a opálenej pokožke sa vyjadrovať nebudem, len ticho závidím (i keď Photoshop dnes dokáže zázraky). Je to rozprávka zameraná najmä na akciu - toľko skákania a behania a zachraňovania a bojov nahustených do tak krátkej minutáže možno vidieť len v béčkových akčných filmoch - a preto logicky nedostáva priestor príbeh. Treba uznať, že na všetky tie parádičky, ktoré Tarzan predvádza, sa pozerá so zatajeným dychom a vypúlenými očami, lenže nič viac, azda okrem príležitostných vtipných situácií a replík, rozprávka neprináša. Dokonca aj nepriateľ pôsobí ako milý sused z vedľajšieho bytu a je premohnutý akosi príliš rýchlo a príliš ľahko. Verdikt v 1 vete: Akčná rozprávka s jednoduchým príbehom, určená skôr pre najmenších. 28.04.11

Sindibád: Legenda sedmi moří (2003)

*JEDNOOKÍ A ŠABĽORUKÍ* Rozprávka, ktorá pôsobí na rozdiel od väčšiny iných rozpráviek zrelším a serióznejším dojmom, i jej humor je skôr určený pre staršie publikum. Príbeh je veľmi akčný, plný súbojov, rôznorodých nepriateľov a mnohých prekážok. Človek má niekedy pocit, akoby pozeral do animovanej podoby pretransformovaný dobrodružný film, pretože na mnohých miestach vďaka svojej "zábavnej serióznosti" a komplexnosti postáv ako hraný film skutočne pôsobí. A nebyť nie príliš originálneho príbehu, ktorý pri rozprávke síce nie je prekážkou, ale pri hranom filme by už pôsobil nevhodne, vedel by som si ju predstaviť aj so živými hercami, v hlavných úlohách povedzme s Jason Momoa a Rosario Dawson. Verdikt v 1 vete: Na výprave s tými správnymi pirátmi. 26.04.11

Není král jako král (2000)

*TÝŽDEŇ BEZ DEPILÁCIE* Panovník Kuzco je azda jedna z najsebeckejších a najnarcistickejších postavičiek aké boli kedy vymyslené. Jednotlivec pre neho nič neznamená a ani mase ľudí, teda svojmu národu, nepripisuje žiadnu dôležitosť. Z ničoho si nerobí ťažkú hlavu až do momentu, kedy mu hlava oťažie pod náporom hustých lamých chlpov. Možno si poviete, že byť lamou nie je výhra, ale nebyť panovníkových neschopných a mierne prihlúplych protivníkov, alternatívou k lamiemu telu by bolo telo nehmotné. A určite je lepšie smrdieť zatuchlinou ako hnilobou. Na rozdiel od panovníka/lamy, u ktorého možno postupne pozorovať premenu k lepšiemu, sú všetky ostatné postavičky čiernobiele (avšak nakreslené farebnými ceruzkami): dobrosrdečný a spravodlivý Pacha, odporná a zlá Yzma, a hlúpučký Yzmin pomocník Kronk. Zábava je to však nevídaná. Verdikt v 1 vete: O lekcii slušného správania. 26.04.11

Planeta 51 (2009)

*PRVÝ MUŽ NA PLANÉTE 51* Absolútnym plusom bol pre mňa výskyt referencií na iné filmy, a to vo forme vizuálnej i akustickej (Alien, 2001: A Space Odyssey...) a tiež na nedávnu pozemskú históriu. Mimozemský svet pripomínajúci päťdesiate roky na planéte Zem umožňuje vtipným spôsobom zakomponovať typické ikony (nie len) tej doby, avšak pre potreby mimozemšťanov často v trošku pozmenenej forme, ako sú napríklad Wolksvagen Bus, hipisák hrajúci na gitaru, filmy o invázii mimozemšťanov či Area 51. A vďaka týmto kladom dokážem filmu bez problémov odpustiť nedostatky v podobe plastelínových postavičiek a mierne neoriginálneho príbehu. Verdikt v 1 vete: Mimozemšťania sú nakoniec predsa len zelení a ich historický vývoj sa od toho nášho až tak veľmi nelíši. 21.04.11

Četa (1986)

*ZELENÁ A ČERVENÁ* Značne reálne pôsobiaci vojnový film, zobrazujúci smrť, bolesť, fyzické i nervové vyčerpanie, boj i nudu a útek z reality pomocou alkoholu a drog. A tiež zobrazujúci absolútnu premenu človeka. Ten bežný človek čeliaci bežným problémom, ktorým ste boli včera, už dnes zabíja nepriateľa, stiera si jeho krv z tváre, stáva sa svedkom nepochopiteľnej tyranie, neopodstatnených popráv a krutých znásilnení detí. A všetko to, čoho je svedkom, je zároveň aj jeho vlastným zrkadlom, pretože k tej veľkej premene dochádza aj v jeho vlastnom vnútri. Prostredie a celková atmosféra formujú človeka a uchovať si ešte schopnosť konať morálne je veľmi obtiažne. Verdikt v 1 vete: Príbehovo priemerný film s klaustrofobickými exteriérmi a s nevyspytateľným "interiérom" človeka. 20.04.11

Baby Boom (1987)

*ČERVENÉ LÍČKA A JABĹČKA* Prvýkrát som tento film videl ešte ako stredoškolák a pamätal som si ho ako veľmi originálny a vtipný film. Po mnohých rokoch ho vnímam rovnako a teší ma, že moje dávne pocity súvisiace s týmto filmom neboli pokrivené tínedžerskou optikou a teda som rád, že film môže osloviť aj súčasného diváka navyknutého na iný typ komédií. Diane Keaton nevnímam ako najlepšiu voľbu pre hlavnú úlohu, ako komediálny typ veľmi nepôsobí, ale "pretrpieť" sa dá. Vtipných situácií je dostatok, film plynie voľne a príjemne a milé dieťatko, ktoré zdedí, je naozaj na zjedenie (ak nie ste vegetariáni). Verdikt v 1 vete: O mame a jej prvých krokoch. 19.04.11

Men Boxing (1891)

Pár sekúnd vyžarujúcich vysoko pozitívnu energiu. Priateľské doberanie sa v ringu, nerozhodné mávanie s obrími rukavicami, úsmev na tvárach zúčastnených... Kratučký, 120 ročný experiment.

Zdrojový kód (2011)

*EASY TO CRACK* Na pekné tváričky Jaka Gyllenhaala a Michelle Monaghan sa pozerá dobre, ale ak ich vidíte už x-tý krát v tej istej situácii, začína vám to pomaly liezť na nervy. A to je azda najväčšia slabina filmu: jeho ukotvenie v jednej scéne, bez širšieho rozvinutia sa či už v čase alebo v priestore. Vera Farminga by hlavnej dvojici rada úspešne sekundovala, ale priestor na to naozaj nemá (chúďa, takmer celý film musela odohrať len sediac na stoličke a pozerajúc do web kamery) a Jeffrey Wright ako šéf experimentu je neskutočne zlou voľbou: príliš nevýrazný a príliš nepresvedčivý. Film ako celok pôsobí klaustrofobickým dojmom (čo však primárne nemusí byť na škodu) a špeciálnych efektov (ktoré boli hlavným dôvodom, pre ktoré som chcel film vidieť na veľkom plátne) je minimum. Teória ôsmych minút, ktoré umožňujú hlavnému hrdinovi cestovať v čase (?) je odfláknuto vysvetlená počas jednej minúty a, priznám sa, ani som sa ju nesnažil pochopiť pretože ma v tom čase už premáhala frustrácia z priemernosti, do ktorej film upadol. Verdikt v 1 vete: Relatívne zaujímavý nápad, ktorému však chýba atraktívnejšie spracovanie. 13.04.11

Lovec trolů (2010)

*KÁMEN ZDE* Po celý čas sledovania filmu som mal pocit, že... pocity akejsi... vlastne som nemal pocity takmer žiadne. Strach som nezažil, napätie len minimálne, z trolov som radosť nemal (len tri kusy a vždy len za slabej viditeľnosti), herci-neherci sa strašne často len tak potulovali po krajine bez toho, aby niečo významné natočili, zažili a povedali a nebolo možné s nimi sympatizovať. Veril som, že sa dozviem niečo o spôsobe života trolov (len vecné rozdelenie na druhy, info o priemernej dĺžke života a špecifická reakcia na UV žiarenie, to naozaj nie je uspokojivé) a že nebudú predstavení len ako banda primitívnych a vymletých mozgov. Brit Terry Pratchett má tiež svojich trolov a na pár stránkach knihy pôsobia oveľa vierohodnejšie, plastickejšie a reálnejšie ako títo severskí. Po dočítaní u neho stačí zavrieť oči a fantázia čitateľa je stimulovaná, pri tomto filme so zatvorenými očami slintáte do vankúša. Verdikt v 1 vete: Nezaujímavý film čerpajúci zo zaujímavých legiend. 07.04.11

Sucker Punch (2011)

*VIZUÁLNY ÚDER* Pre mňa jeden z "najoddychovejších" filmov vôbec; film, ktorý obsahuje dokonalý mix "svätej trojice" akčného filmu, a to nenáročný príbeh, úchvatné efekty a sporo odeté slečny. Ani jeden zo svetov, ktorý sa vo filme objavuje, ma nesklamal. Sú prepracované do tej najmenšej maličkosti a obsahujú množstvo vizuálnych detailov, ktoré divák na prvýkrát určite ani nie je schopný postrehnúť, resp. si ich dokonale vychutnať. Teším sa na DVD verziu, kde si budem môcť obľúbené scény prehrať viackrát za sebou a jednoducho sa kochať tou dych berúcou vizuálnou stránkou. Dievčatá sú mladé, akčné a sexy, sú samé stehienko, samé bruško a samý výstrih a práve preto verím tomu, že vo všeobecnosti si mužský divák film vychutná viac ako ten ženský. Verdikt v 1 vete: Dokonale trblietavé, akčné a sexy. 04.04.11