Dětská hra 2 (1990)

*NA NARODENINY NECHCEM* Vydarené pokračovanie a miestami som sa pristihol pri myšlienke, že druhé vyčíňanie Chuckyho sa mi páči o niečo viac, ako to prvé. Bolo to spôsobené aj tým, že nesmrteľná bábika tu dostala oveľa viac priestoru, bola oveľa viac naladená na vraždiacu strunu a jej gestá a hlášky boli veľmi dobre umiestnené (= hodiace sa k situácii), pestrejšie a zábavné ("You've been very naughty Miss Kettlewell." "I promise I won't kill anyone else." "You act like you've never seen a dead body before!" "How's it hangin', Phil?"). Taktiež sa mi pokračovanie zdalo strašidelnejšie a napínavejšie, Chuckyho smrť nechutnejšia, a tam, kde sa jednotka snažila o vytvorenie najmä tiesnivej atmosféry využívajúcej fakt, že bábika ožila a postupne koná svoje dielo, dvojka vsadila na akciu a príbeh, kde sa bábika takmer od začiatku filmu zbavuje jedného protagonistu za druhým. Verdikt v 1 vete: Druhé akčnejšie a krvavejšie vyčíňanie bábiky. 29.08.11

Dětská hra (1988)

*POD STROMČEK NECHCEM* Pár plyšákov sa u mňa ešte nájde. Majú síce taký zvláštny pohľad, ale verím, že sú kamoši a nenechajú sa týmto filmom inšpirovať. Chucky ako hračka vo mne pri sledovaní vytvára vydarený mix ňuňúskania a znechutenia. Jednoducho povedané, nie je ani pôvabný ani odpudzujúci, ale niečo v jeho pokojnej tváričke vám dáva prísľub krvi. A, hľa, jemné vrásky pri jeho nošteku sa časom menia na hlboké ryhy, ako dôsledok šialeného výrazu. Kladivo, nôž, woodoo bábika, či dokonca vlastné zuby - to je len malý príklad toho, aký arzenál má malá bábika k dispozícii. Zvyčajne je pre mňa utrpením sledovať herecké prejavy detí vo filmoch (natoľko neprirodzene pôsobia), ale Alex Vincent ako 7 ročné chlapčiatko je zvládnuteľný, čo je úľava, keďže na obrazovke je takmer neustále. Veľkým plusom sa stáva aj Brad Dourif; veď jeho šialený hlas je - azda okrem mimiky bábiky - to najdesivejšie, čo film ponúka. Verdikt v 1 vete: O bábike, ku ktorej by ste sa nemali túliť. 28.08.11

Tupíři (2010)

*PENTALÓGIA* Slovo suck má dva základné významy: stáť za prd a cucať. Oba tieto významy film dokonale naplnil: bol nezábavný a dokonale zo mňa vycucal všetku životnú energiu. Nepoučil som sa zo skúsenosti s Epic Movie, a naivne - očakávajúc aspoň trošku podarené zosmiešnenie idolov súčasných tínedžerov - som si pozrel aj paródiu na upírov. Lenže suma-sumárum, predloha a rovnako aj paródia je utrpením; predloha chce pôsobiť vážne, no je smiešna a paródia chce pôsobiť smiešne, ale je asi taká smiešna ako predloha. Niekoľko zábavných momentov nedokáže z tejto paródie urobiť kult, čo je škoda, pretože materiálu na parodovanie je naozaj dostatok. Verdikt v 1 vete: Bella a Edward v podstate tak, ako ich poznáte. 28.08.11

Yesmeni opravují svět (2009)

*NEOPRAVITEĽNÝ SVET* Keď títo chlapi idú do konfrontácie, vidieť, že aj oni sú len ľudia - trasú sa im ruky a hlas, zviera im žalúdok, ale odvaha im nechýba. Film nie je jednoliatym celkom, pôsobí skôr epizodicky; predstavuje niekoľko ako keby náhodne vyselektovaných problémov z tých, ktoré túto dvojicu trápia a tie dávajú do pozornosti netypickým spôsobom, a to vydávaním sa za vplyvnú osobu veľkej korporácie, vyslovujúc veci, ktoré by inak vyrieknuté nikdy neboli (ospravedlnenia, sľuby finančnej kompenzácie a pod.). Avšak len do momentu, pokým nie sú odhalení. Priťahovaním pozornosti na seba v podstate priťahujú pozornosť aj na daný problém, ktorý sa buď nerieši, rieši sa nedostatočne, ale sa rieši v záujme niekoho iného. Toto je určite pozitívna stránka veci. Avšak sľuby, ktoré počas hoaxov vyrieknu, dávajú ľuďom na čas falošnú nádej a po odhalení musí prísť aspoň čiastočne sklamanie a rozhorčenie (to však v dokumente nevidíme, keďže zo strany bežných ľudí sú nám ponúknuté len reakcie pozitívne). Najhoršie však je - ale za to už dvojica nemôže - že ich úsilie nemá významnejší efekt. Verdikt v 1 vete: Netypické poukazovanie na niekoľko problémov dnešného sveta. 26.08.11

Velkej biják (2007)

*EPIC FAILURE* Filmy, ktoré obsahujú referencie na iné filmy, majú u mňa vždy veľkú šancu na úspech; a to aj v prípade, že ide o paródiu. Epic Movie však vôbec nie je "epic" - veď je vôbec možné od dua Friedberg - Seltzer očakávať niečo, čo diváka doslova nevypudí z kresla? Filmy si sami píšu a sami si ich aj režírujú, a keďže každé z ich piatich diel si na seba zarobilo, rodinu týchto nepodarkov určite rozšíria o ďalšie. Počiatočné minúty filmu ma bavili, niekde v strede prišlo ďalšie prebudenie, ale zvyšok filmu bolo len trápenie. Chcel by som veriť, že aspoň pri natáčaní filmu si všetci, ktorí sa na tvorbe podieľali, užili veľa zábavy (keď už divák nie), ale podľa nevtipného charakteru vystrihnutých scén to asi pravda nebude. Verdikt v 1 vete: Málo zábavná paródia na známe filmy. 09.08.11

Sbohem, lásko (1995)

*MACDO TATO* V McDonalde sa nie len priberajú kilogramy, ale aj preberajú deti. Tieto reštaurácie rýchleho občerstvenia predstavujú neutrálnu pôdu, kde si rozvedení rodičia odovzdávajú na víkend svoje deti. A práve tento "typ" ľudí je stredobodom pozornosti filmu. Každý z hlavnej trojice mužských protagonistov má niekoľko detí a jednu exmanželku; jeden tú svoju nenávidí, druhý toleruje a tretiemu je ukradnutá. Je to najmä film o vzťahoch a špecifických situáciách rozvedených, ktoré treba neustále riešiť. Film obsahuje vysoko pozitívny náboj a jeho nevtieravý humor vám dodá energiu. Je to jednoducho taká príjemná komédia pre dospelých. Verdikt v 1 vete: Film, ktorému chýba obsadenie zvučnejších mien, ale kvalitou presahuje mnohé nevýrazné kino hity podobného razenia. [Percentuálne vyjadrenie rozvodov vo svete.] 24.07.11

Vojna kuchárov (2010) (pořad)

*DUEL KUCHÁROV* Každá televízia má nejaký program o varení, niektoré ich majú dokonca aj viac a chápem, že mnohých to pri prepínaní programov značne irituje. Ja televízor nevlastním (ak je však niekde možnosť, zapnem si ho), takže mňa tento druh nervovania sa obchádza. Varím veľmi rád, ale nikdy som si nenašiel cestu k žiadnemu programu o varení. Až doteraz, a pre mňa samotného je prekvapením, že je to práve vo verejnoprávnej televízii. Humor moderátora nemusí každému vyhovovať, ale nie až taký rušivý, aby diváka odradil - je vhodným doplnkom relácie. Súťaženie dvoch profesionálnych kuchárov vnímam rovnako pozitívne, recepty sú väčšinou netradičné, ale zároveň "uvariteľné" aj v našich podmienkach (možno len treba niektoré suroviny hľadať v špecializovaných obchodoch). Verdikt v 1 vete: Vydarené spojenie varenia a súťaže. 23.07.11

Carrie (1976)

*NO, MAMA!* Prvá polhodina filmu vzbudila u mňa záujem. Dominuje tu nezabudnuteľná scéna v dievčenskej sprche a taktiež zisťujeme, že naše mamy sú predsa len tie najlepšie na svete. Mimochodom, jedine vzťah matky a dcéry je to jediné, čo môžem na tomto filme oceniť. Sissy Spacek s pôvabne hororovou tváričkou má aj pôvabný hlas, a keď na matku kričí, je mierne zachrípnutá, a to ja rád. Medzi ňou a jej mamou (tá je zase pôvabne fanatická) panuje absolútna nezhoda a ich komplikovaný vzťah som sledoval so skutočným napätím. A náhle záujem upadá: telekinetické schopnosti Carrie, šikana zo strany študentov a matky, či hlbšie vykreslenie vzťahu matky a dcéry sú v úzadí a do popredia sa dostáva hlúpy milostný príbeh dvoch mladých ľudí, podčiarknutý kŕčovitým herectvom a neuveriteľným konaním niektorých postáv. Verdikt v 1 vete: Nezabudnuteľná postava Carrie a hromada tých druhých. 20.07.11

Žraloci útočí (2005) (TV film)

*MOŽNO PRÍDE AJ ŽRALOK* Celý ten koncept mi pripomenul film Piranha, len, samozrejme, s tým rozdielom, že živočíšny nepriateľ má o niečo iné rozmery. Oba filmy sú podobné v tom, že obsahujú množstvo mladých ľudí na pláži, ktorí sa správajú promiskuitne a množstvo mladých ľudí nahryznutých, prehryznutých či len v zúbkoch mierne požužlaných (i keď Piranha v počte predsa len mierne vedie). Obnažené prsia (či dokonca odhryznutý pohlavný úd) tu neuvidíte, ale budete svedkom pokusu o pôsobivý príbeh lásky s dôrazom na slušné správanie a galantnosť na jednej strane a chrapúnstvom a nemorálnym správaním na strane druhej. A keď už sme spomenuli podobnosti a odlišnosti oboch filmov, pripomeňme si aj rovnakosť: záverečná scéna s mólom bola ukradnutá pre toľko spomínaný film Piranha. Verdikt v 1 vete: Nevidím dôvod, prečo tento film vidieť: žralokov sa takmer nedočkáte a "holie cici" nebudú určite. 19.07.11

Ztracená Hvězda (2007)

*KTO V NOCI NESPÍ* Ak potrebujete vedieť, prečo mávate ráno po prebudení strapaté vlasy, prečo sa vám prisní práve taký a nie iný sen, alebo prečo sa, nedajbože, v noci pocikávate, tento film vám poskytne potrebné odpovede. Rovnako vám pomôže zistiť ako v skutočnosti vyzerajú hviezdy z blízka, akú špecifickú úlohu majú mačky a ako vyzerá vaša zosobnená nočná mora. Toto všetko a mnoho iného je možné vo filme vidieť, pretože fantázia autorov tejto rozprávky je naozaj rovnako bezhraničná ako nočná obloha. A všetko je to odeté do krásnej animácie. To sú dva neodškriepiteľné plusy a dá sa povedať, že aj jediné. Príbeh totiž veľmi zaostáva za nápadom a vizuálnou stránkou, rozbieha sa príliš ťažko, obsahuje príliš dlhé a fantazijné scény a dynamiku príbehu to v konečnom dôsledku pochováva. Verdikt v 1 vete: Fantastické... až na ten príbeh. 19.07.11