Kurz negativního myšlení (2006)

*NEGATIVITA NA ENTÚ* Pre mňa veľmi ťažko stráviteľný žánrový mix. Počas celého filmu som si nedokázal vybudovať odstup, ktorý je pre pozeranie tohto a jemu podobných filmov tak potrebný. Svojské názory a správanie postáv mali slúžiť na celkové odľahčenie nepríjemnej atmosféry, a niekoľkokrát to aj fungovalo, ale väčšinu času to bol smiech cez slzy, keďže do utrpenia postáv som sa vžíval naplno. Film doslova obsahoval panoptikup rôznorodých postáv, ktoré boli zámerne netypické a nevšedné a do veľkej miery hyperbolické, kde každá mala svoj životný príbeh, ktorý by nik z nás nechcel zažiť... ja som ich s nimi prežíval všetky a môj deň bol napokon rovnako pochmúrny ako ten ich. Verdikt v 1 vete: Depresívny film o (ne)prijatí svojej inakosti. 19.07.11

Klikař Charlie (2007)

*PRÍRODOPISNÝ FILM* Dane Cook je taký tuctový a nevýrazný týpek a pri Jessice by som si vedel predstaviť - ak už nie seba, tak - niekoho iného. Jessica je atraktívna, a v tom je naozaj dobrá, ale ako nemotorná Cam je presvedčivá len s jedným prižmúreným okom (ale my jej to, samozrejme, odpustíme). Vtipy vo filme sú často na hranici dobrého mravu a súvisia primárne so sexom a s vecami s tým spojenými, avšak ak svoju kópiu Biblie počas sledovania filmu dáte z dosahu a z dohľadu, tak ten miestami pokrivený humor si aj užijete. Jediné čo asi zamrzí, je Jessicina záľuba v nosení oblečenia. Verdikt v 1 vete: Film o zvieratkách (o tučniakoch, o bobroch, o veľrybe) a ovocí (o melónoch, o pomarančoch, o grapefruite). Toto z mozgu tak ľahko nedostanete. 04.07.11

Vysloužilí lvi (2003)

*SECONDHAND FORREST GUMP* Starčekovia si získajú sympatie mnohých a chlapčiatko - i napriek (alebo vďaka?) svojmu hlúpučkému výrazu na tvári - tiež. V Šiestom zmysle videl Haley Joel Osment duchov, no a v tomto filme mu mierne "straší vo veži" - miestami správaním dokonca pripomína malého Forresta Gumpa. Film je niekedy trochu nevýrazný a retrospektíva nie vždy vydarená, ale to, čo presvedčí, je jeho pozitívny náboj (zlo v podobe Walterovej nezodpovednej matky, či ziskuchtivých príbuzných nemá veľa príležitosti sa prejaviť, resp. je vtipne vždy eliminované). A kto by sa už pod jeho vplyvom necítil aspoň o niečo lepšie? Verdikt v 1 vete: Jeden malý, dvaja veľkí a veľa rôznych šialeností. 04.07.11

Most do země Terabithia (2007)

*FANTANNASOPHIA* Trailer mierne zavádza, pretože po jeho zhliadnutí určite neočakávate ten typ filmu, ktorý nakoniec uvidíte. Tento film totiž nie je primárne výpravnou fantasy a tohto žánru sa dotýka skôr okrajovo. Áno, objavia sa tu fantastické prvky ako napríklad veľké a divoké veveričky, akýsi rozmazaný záporák, o ktorom sa veľa nedozvieme (a rovnako z neho veľa neuvidíme), nezvyčajný trol a podobne. Príbeh sa skôr orientuje na deti - na ich pohľad na reálny svet, na ich svet predstáv a vysokú mieru imaginácie, na šikanovanie, silu priateľstva, ale aj na zvládanie existenčných problémov. Film teda pôsobí naozaj seriózne a nejeden divák (a nie len detský) si môže pri filme aj poplakať. Verdikt v 1 vete: O nájdení, o strate a o pocite viny. 30.06.11

Nadaný žák (1998)

*MYDLO, SPRCHA A INÉ ZVERSTVÁ* Niektorí tínedžeri sa vo voľnom čase venujú hraniu hier, dievčenským sukniam, alebo písaniu haiku, ale hobby niektorých z nich predsa len nie sú z kategórie tých bežných. Napríklad taký Todd: výsledkami skvelý v škole, avšak v sociálnych vzťahoch sa má čo učiť. Ak bolo jeho správanie s prižmúrením oka ešte akceptovateľné, po zoznámení sa s bývalým nacistom sa u neho začína naplno prejavovať jeho temná stránka. Avšak ani z Kurta sa za tých niekoľko desiatok rokov nestal nevinný baránok. Celý film sa nesie v napätej atmosfére, v očakávaní, že sa stane niečo hrozivé, a i keď sa napokon nič výnimočné neudeje, film zostáva zapamätateľným, pretože svojim námetom vyčnieva z radu. K niekoľkým zvratom dochádza až v závere filmu, ale nie je ich príliš mnoho na to, aby to diváka znechutilo. Verdikt v 1 vete: Film o vzťahu muža, ktorý aktívnym nacistom bol, a chlapca, ktorý ním kľudne byť mohol. 27.06.11

Země kůlů (2010)

*VIDIECKY DENTISTA* Road movies nie sú mojim obľúbeným žánrom, pretože neobsahujú pre mňa potrebnú celistvosť, ktorá často vyviera práve z priestorového ukotvenia príbehu. V tomto žánri sú postavy neustále v pohybe, príbeh je rozčlenený na menšie časti a divák je akoby svedkom viacerých epizód a nie jedného filmu. Toto platí aj pre Stake Land, avšak tu to pre mňa nie je neprekonateľnou prekážkou, pretože "mini príbehy" o upíroch (ktorí však pôsobia viac ako zombíci) sú fascinujúce. Je to vizuálne komorné a atmosférické, bez zbytočných hrdinských slov a trápnych komentárov hlavných hrdinov. Realisticky zobrazuje život preživších a ukazuje nevyhnutnú a potrebnú surovosť v ich správaní. A otvorený koniec dáva nádej na viac krásne škaredých príšeriek a hlavne na detailnejšie priblíženie sveta a ľudí v ňom žijúcich. Verdikt v 1 vete: O tom ako pán a jeho učeň viacerých upírov nie len o chrup pripravili. 21.06.11

Zlý večerníček (1992)

*BÉ-PÉ* "...and the girls." - takto sú v upútavke uvedené štyri slečny, ktoré vo filme hrajú. Vôbec nezarazí fakt, že ich mená nie sú dôležité, pretože len s malou pravdepodobnosťou na ne ešte niekedy v nejakom filme narazíte (azda len s výnimkou tých erotických; veď ich mená - Monique Gabrielle či Stacey Nix - akoby k tomuto žánru automaticky patrili). Mnohé scény sú na hranici kvalitných mužských erotických predstáv (vzájomné pohladenia a pohľady žien, ženský striptíz, ženský súboj...) a plno, plno obnažených prsníkov a zadkov, ktoré sú zárukou toho, že aspoň mužského diváka pri sledovaní filmu udržia priebežne bdelého. Je tu aj prvok škaredého káčatka, kde tá kvázi najotrasnejšia slečna (Monique Gabrielle), je v skutočnosti tou najatraktívnejšou, avšak v tomto filme sa, bohužiaľ, jej dokonalej premeny (rozumej absolútneho odhalenia) nedočkáme. Horor, samozrejme, neočakávajte - možno len v podobe hereckých výkonov. Verdikt v 1 vete: Tvrdé "béčko" nemajúce ďaleko v jemnému "péčku". 20.06.11

Trade (2007)

*VÝLET V DODÁVKE* Počas filmu som z obetí nemal pocit, že by výrazne trpeli - skôr ich únos a transport na miesto predaja pôsobil ako nie príliš pohodlný výlet, kde vám delegát z neznámych príčin nechce prezradiť, aký program pre vás v cieľovej destinácii pripravil. Príbeh je zaostrený na vzťah mladíka hľadajúceho svoju sestru a chlapíka hľadajúceho svoju dcéru, a tento vzťah naozaj neponúka nič pôsobivé, skôr naopak: musíme byť svedkom hlúpych a otravných prejavov príliš uvraveného mladíka a príliš "správneho" muža (v jeho správaní cítiť takmer až niečo "sektárske"). Film obsahuje pár dobrých scén a jeden veľmi pôsobivý moment, ale to je príliš málo. Verdikt v 1 vete: Film o tovare, ktorý si nekúpite v akcii. 18.06.11

Insidious (2010)

*HOUOU PUE MAUÉ ĎEŤI* Strašidelne zlý príbeh, desivé herecké výkony, príšerné postavy - to je prvá polovica tohto "hororového" filmu. Strašidelne zlý príbeh, desivé herecké výkony, príšerné postavy + hrôzostrašné skĺznutie do monštruózneho oparu béčkových filmov - to je druhá polovica filmu. A verte-neverte, tento horor sa určite inšpiroval ságou Star Wars: hlavná príšerka vyzerá ako karikatúra Dartha Maula, len s tým rozdielom, že na nôžkach má kopýtka, teta "médium" má problém pôsobiť mysticky, a preto si pri komunikácii s druhým svetom nasadzuje - a teraz sa podržte - plynovú masku, a pôsobí ako babička Dartha Vadera, no a nakoniec duch, ktorý máta hlavného hrdinu - starenka osvetľujúca si zvraštenú tvár sviečkou - sa hlási asi do rodiny Dartha Sidiousa. Máte pocit, že tento komentár nie je možné brať vážne? Nuž, je presne taký, ako film Insidious. Verdikt v 1 vete: Skutočný horor - veľmi som sa bál, že to nedopozerám. 17.06.11

=3 (2009) (seriál)

*MESSAGE NOT RECEIVED* Rayovi som pár mesiacov fandil. Jeho videá ma bavili - ich dĺžka bola primeraná dnešnej uponáhľanej dobe, uverejňované videá boli zábavné, komentáre k nim výstižné a miera vulgárnosti vo vyjadrovaní únosná. Po niekoľkých mesiacoch sa však situácia zmenila, pretože som si po desiatkach uverejnených častiach uvedomil, že prestal prinášať čokoľvek nové. Charakteristickou sa pre neho stala neúprosná miera repetície a recyklácie pôvodných nápadov - jeho humor sa opakoval, jeho "bonmoty" sa podobali, jeho f*** slová stratili na údernosti a na výstižnosti a jeho neustále zosmiešňovanie všetkých a všetkého prestalo vyvolávať úsmev na tvári. Nevidel som ho už dlho, pretože už dávno predtým, ako som ho prestal sledovať, prestal byť zábavným. Verdikt v 1 vete: Pôvodne zábavný týpek, ktorý už dlhšie vykráda sám seba. 15.06.11