• Krátkometrážní

David Lynch: Život v umění (2016)

Davida Lynche znám jako svérázného režiséra, jehož styl (ať už někomu sedne či nikoliv) se rozhodně nezapře. O jeho kariéře jako malíře a výtvarníka jsem ale téměř nic nevěděl a proto byl pro mě tento dokument takovým zajímavým překvapením. Přiblíží vám jeho dětství a perné umělecké začátky až do doby, kdy se pustil do hraných filmů. Pokud tedy hledáte dokument hlavně o jeho filmové tvorbě, pak tenhle není pro vás. Jinak se ale jedná o solidně zpracovaný snímek. Slabší 4*, viděno na KVIFF 2017

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Hrozně se stydím za to, že jsem se k poctivému zhlédnutí Shawshank Redemption dostal až teď. Pozdě, ale přece. A opravdu, skvělý film, vlastně prakticky dokonalý, protože mě nenapadá, co bych mu měl vytknout. Silný příběh se skvělými hereckými výkony a výbornou režií - tam se těžko hledají chyby. Je to podle mě ten nejlepší film vůbec a nejlepší, který jsem kdy viděl? To nevím, ale vím jistě, že mu dám 5 hvězdiček a všem, kteří ho ještě neviděli, to doporučuji co nejdřív napravit.

Já, padouch 3 (2017)

Přiznávám se, že první dva díly (ani samostatné Minions) jsem zatím neviděl, měl jsem je ale zafixované jako fajn a vtipné animáky pro celou rodinu a proto jsem se na projekci nové trojky celkem těšil. Ovšem po odchodu z kina musím říct, že jsem zklamán. Nevím čím to je, jestli jsem šel na film se špatnou náladou a nebo jsem na tenhle typ animáků už moc starý, ale Despicable Me 3 mi nepřišel ani moc zábavný, ani moc vtipný. Třeba v porovnání s jiným animovaným filmem pro děti - Zootopia, který jsem viděl nedávno, se to kvalitou nedá srovnat. Celkově lepší 2* a popravdě moc motivace zhlédnout první dva díly po tomto ani nemám.

Transformers: Poslední rytíř (2017)

Epická akce, kvalitně zpravované CGI efekty, solidní 3D a OK soundtrack. To je asi vše, čím se noví Transformers můžou pochlubit (možná ještě Laurou Haddock alias levnější kopie Megan Fox). Sice bych je hodnocením zařadil o něco výš, než předchozí díl, ale na 3 hvězdičky to podle mě pořád není. Děj je totiž "all over the place", scénář dětinský a když se zrovna neděje nějaká řežba, tak film působí hrozně roztahaně a nudně. Bohužel, ani výše zmiňované dobré audiovizuální zpracování a Anthony Hopkins to nezachrání. Lepší 2*

Mumie (2017)

A tak tu máme první vlaštovku, která zasévá semeno moderních rebootů klasických monster movie od Universal - Mumii. Musím se přiznat, že k tomuhle filmu jsem byl zčásti skeptický už při zhlédnutí prvního traileru, ale vzhledem k obsazení jsem si stále říkal, že to nakonec dopadne lépe, než ukázky naznačovaly. Naneštěstí to není tak úplně pravda. V porovnání s originálem ze třicátých let i s remakem ze sklonku minulého století jde na to nová Mumie trochu jinak. Nechci úplně hodnotit, jestli lépe, či naopak. Ale na můj vkus je tady až příliš fantasy prvků zasazených do současné moderní doby a naopak moc málo při zemi se držících, uvěřitelných záběrů. To společně se skutečností, že se jen naprostá menšina filmu odehrává v egyptských reáliích, zapříčiňuje to, že se z něho vytrácí taková ta mystická atmosféra, která třeba Mumii z roku 1999 nechyběla (a to se ten film na rozdíl od tohoto bral o dost méně vážně). Zkrátka chybí tu takové to mýtické dobrodružství s kapkou nadsázky, kterým předchozí film bohatě oplýval (stejně jako třeba Indiana Jones). K tomu mi také přišlo, že hlavní záporná postava nebyla nijak extra výrazná (nic proti ženským rolím, ale Arnold Vosloo je Arnold Vosloo) a také Russell Crowe působil jako SPOILER Dr. Jekyll spíš směšně než jakkoliv jinak :D. Letošní Mumie je zkrátka víc akčním hororem, který ale funguje velmi dobře a i přes PG13 rating je to místy dost hustá podívaná. Takže z tohoto hlediska je to fajn film, ale milovníky klasiky nejspíš zklame. 3*

Kráska a zvíře (2017)

Po dvou letech jsme se opět dočkali hraného remake další Disneyovské klasiky a jedné z oblíbených pohádek mého dětství - Krásky a zvířete. Stejně jako u předloňské Popelky se i tady dočkáme vhodně zvoleného obsazení, úchvatné výpravy a krásného vizuálního zpracování, které věrně odpovídá své kreslené předloze. V tomhle směru lze filmu máloco vytknout. Ovšem jednu osobní výhradu bych k němu měl - sice vím, že písničky jsou neodmyslitelnou součástí filmových pohádek Disney, ale neřadím se zrovna mezi jejich fanoušky a obzvlášť u Krásky a zvířete mi celkem vadily. 4*

Wonder Woman (2017)

Bravo! Tvůrcům z DC Comics se asi konečně podařilo rozluštit tajemství úspěšných komiksových blockbusterů od Marvelu, protože nová Wonder Woman jim směle konkuruje. Filmu nechybí notná dávka vtipu, špetka romantiky i napětí a hlavně pořádná nálož akce, kterou ještě umocňuje skvělé vizuální zpracování. Pravda, občas je to všudypřítomné použití zeleného plátna a CGI trochu znát, ale kdo by těmto nedostatkům věnoval pozornost, když má před sebou nádhernou Gal Gadot. Naopak musím pochválit kamerové záběry a choreografii bojů z blízka, které ve mě místy vyvolávaly vzpomínky na trilogii Matrix (a to včetně uvážlivě použitého slow-motion). Celkově film funguje dobře a hlavně baví. Kdybych měl něco vytknout, tak by to byl asi vleklý začátek a místy trochu cringe-worthy scény ke konci. Jinak je ale Wonder Woman dle mého názoru nejlepším filmem z DC universa za posledních 20 let (pokud nepočítám Nolanovu trologii o Batmanovi). Po slabém Batman vs Superman rozhodně příjemná změna a krok správným směrem. Solidní 4*

Velká čínská zeď (2016)

Číňané zachrastili zlaťáky, zaplatili si pár hollywoodských herců a stvořili CGI adoraci na Velkou čínskou zeď a její strážce. Co na to říct. Snad jen to, že by možná filmu víc prospělo ušetřit za Matta Damona a spol., a dát trochu víc peněz programátorům, protože místy ty počítačové efekty vypadaly jak ze hry na Playstation 2. Ale když už nic, tak aspoň příběhově se jedná o takové průměrné akční béčko. Celkově mi však "Čang čeng" přijde jako zbytečný film. 2/5

Život (2017)

Svůj komentář bych rád začal výtkou k traileru, který prozrazuje takřka celý děj filmu až na závěrečný "plot twist". Každopádně teď už k samotnému Životu. Poukazovat zde na očividnou podobnost s některými nejmenovanými sci-fi snímky by bylo nošení dříví do lesa, takže se budu víc soustředit na to, co mě konkrétně (ne)zaujalo na Espinosově nejnovějším počinu samotném. V prvé řadě musím pochválit vizuální zpracování a soundtrack. Na efektech je v dobrém slova smyslu znát velký rozpočet a hudba dodává ty správné "grády" přesně kde jich je třeba. Co mi ale trochu vadilo byly zvukové efekty ve vesmíru. Je mi jasné, že tohle je mnohem víc horor než o realismus snažící se sci-fi, ale třeba v Interstellar mi jejich absence přišla jako zajímavý detail, protože jak všichni víme - zvuk se vesmírem nešíří. Dále musím vychválit i design samotného "vetřelce" z Marsu, který je jednak dostatečně hororově děsivý a zároveň v rámci žánru i celkem originální. Poslední věcí, která mě příjemně překvapila, je samotný závěr filmu - sice ty poslední tři minuty tak trochu tušíte, ale stále si nejste jistí, jestli to ti filmaři fakt udělají nebo ne :D. No a teď se nevyhnutelně dostáváme i ke kritice. Herecké výkony mi nepřišly ničím výjimečné, některé postavy se v určitých situacích chovají dost nelogicky a k žádné z nich jsem si nedokázal vytvořit takové pouto, aby mi nějak extra záleželo na tom, jestli ve filmu umřou či nikoliv. Taky celá ta událost mi přišla v souvislosti s bezpečnostními opatřeními trochu přitažená za vlasy. Ale tak co, bez ní by nebyl ani žádný film. Na závěr musím zmínit žánr horor. Nepopírám, že by nebyl tenhle film místy napínavý, ale hororový element jako takový mi přišel dost slabý. Ano, divák se dočká pár "lekaček", ale žádná se mnou ani nepohnula. To je ve srovnání s "dokovací" scénou z Interstellar, kdy Matt Damon udělá svou osudovou chybu, a u které jsem doslova vyskočil z křesla, trochu smutné. Za mě 6,5/10

Lion (2016)

Já si nemůžu pomoci, ale k tomu, abych dal filmu vyšší hodnocení, by mě musel více emocionálně oslovit. Bylo vidět, že se o to hodně snažil, ale na mě to nějak nezafungovalo. Nevím, zda za to může občasná nevěrohodnost hereckých výkonů, nebo jen mé cynické, zamrzlé srdce :D. Každopádně očividně se našlo i hodně lidí, které film citově uchopil a nepustil a já jim závidím. Když ale pominuty tenhle fakt, tak po ostatních stránkách musím upřímně uznat, že se jedná o dost vydařený snímek se silným příběhem a především krásnými záběry a skvělým hudebním doprovodem. Jen díky té absenci citového napojení na hlavní hrdiny jsem se místy tak trochu nudil. Za mě lepší 3*