• Krátkometrážní

San Andreas (2015)

Katastrofické béčko plné osvědčených klišé, jehož hlavním tahákem je bezpochyby Dwayne "The Rock" Johnson a nekončící smršť CGI efektů. Nehledejte ve filmu nějakou hloubku a originalitu, byli byste jedině zklamaní. Ovšem jako oddychová popcornovka pro lidi, kteří se rádi koukají na masivní destrukci amerických měst, funguje tenhle film dobře. Horší 3*.

Ant-Man (2015)

Velké překvapení! Vzhledem k tomu, že teď po Comic-conu mluví každý o nadcházejících komiksovkách jako Suicide squad a Batman vs. Superman, tak jsem si ani neuvědomil, že už je Ant-Man vlastně v kinech. Je tak trochu přehlížený, a to neprávem! Nehonosí se sice hvězdnými jmény hereckého obsazení a ani se nemůže pyšnit obrovským úspěchem předchozích dílů jako jiné Marvelovky, ale přesto a možná právě díky tomu stojí za zhlédnutí. V jádru se totiž jedná o plnokrevnou komiksovou zábavu, která se minimálně vyrovná a místy možná i předčí své blockbusterové sourozence. Všechno do sebe dobře zapadá - herci (především excelující Douglas a Peňa), akční scény (které jsou líbivě zpracované a nápaditě využívají možností, které jim podstata příběhu nabízí) a poctivá dávka marveláckého humoru ve stylu Guardians of the Galaxy. Dočkáme se i několika cameí, která prohlubují zapojení tohoto filmu do Marvel universa. A kdo ví, třeba se v Avengers časem dočkáme nové posily :). Za mě solidní 4*

Kázeň (2014)

Discipline letos nevyhrál na festivalu krátkých filmů pro nic za nic. Jedná se totiž o ten správný "kraťas" v pravém slova smyslu. Krátký, výstižný, s jasnou "punch-line" a krom toho plný aktuálních témat s troškou toho podprahového poselství. A navíc je to hrozná prdel :D. 5*

Nevyřízený účet (2013)

Mezi akčními béčkovými "Stathamovkami" patří Homefront jednoznačně k těm lepším. Solidní Stallonův scénář, dobrá porce akce a trochu té otcovské lásky. Lepší 3*

Pořád jsem to já (2014)

Film sledující osud rodiny bývalé profesorky trpící Alzheimerem nedokáže nabídnout moc výstřelků v oblasti scénáře, jelikož základy děje jsou víceméně předem dané. To ale na druhou stranu dává větší prostor k tomu, aby vynikly herecké výkony a emoce, které to všechno vyvolává. A to se tomuto snímku velmi daří. "O čem to bylo?" "O lásce." Solidní 4*

Čas beznaděje (2014)

Život newyorského bezdomovce v podání Richarda Gerea mě upřímně moc neoslnil. Znáte takový ten typ filmů, kdy je divák na začátku vržen do rozběhnutého děje bez jakéhokoliv uvedení, a než se v tom všem začně orientovat, tak se objeví závěrečné titulky? Time Out of Mind mezi takové snímky bohužel patří. Když už to konečně vypadalo, že film nabírá jasný směr k cíli, tak náhle skončil. Možná si z něj někteří diváci vezmou víc, ale mně ten konec připadá, jemně řečeno, až příliš otevřený (nebo spíše neuzavřený). Nevím, jaký byl přesně tvůrčí záměr, ale dle mého názoru tento snímek, kromě náhledu do několika dní života jednoho zkrachovalého muže a otce, téměř nic navíc nenabídl. A to je škoda. Malou útěchou budiž zajímavá forma, kterou je film natočen. Dočkáme se zde, pro festivalové snímky typické, statické kamery, která má tendenci snímat herce zpovzdálí, jakoby na pozadí, a tím dává vyniknout jednak samotným hereckým výkonům, kde lze vidět celou řeč těla, ale i dění v okolí. Když je řeč o hercích, tak ti také patří spíš k té pozitivní stránce, ale že by šlo třeba ze strany Richarda Gerea o jeho životní výkon, to se říci nedá. Otázkou je také, jestli to charakter jeho postavy vůbec umožňuje, poněvadž je alespoň ze začátku dost plochý a jednotvárný. Stejně jako celý film, jehož první polovina je extrémně nudná a jeho tempo se ani ke konci nijak výrazně nezvedne. Popravdě řečeno, nebýt toho předčasného konce, tak bych pak možná z kina odcházel stejně šedivý, jako samotný Richard. Sečteno podtrženo - nemyslím si, že je zrovna tohle ten správný film k zahájení letošního festivalu ve Varech, ale vzhledem k tomu, kdo z hollywoodských herců je letos hlavním tahákem, tak se to dá pochopit. Slabší 3* (Viděno na novinářské projekci ve Světozoru 29. 6.)

Dáma ve zlatém (2015)

Musím přiznat, že jsem překvapený celkem nízkým hodnocením a některými velmi kritickými komentáři zde na ČSFD. Je mi jasné, že se tady pranýřuje téměř každý film, který je před svou premiérou kritiky vychvalován, a pak svému hype byť jen o trošku nedostojí. Každopádně bych to v případě Dámy ve zlatém nevyděl tak černě. Ano, jak už to u filmů na motivy skutečné události bývá, jeho konec je lidem znám, nebo se dá minimálně snadno předpovídat. A ano, nedočkali jsme se ani nějakého napínavého soudního dramatu, jak by filmová anotace mohla napovídat. Ale přesto si myslím, že má film dost, co nabídnout, a to hlavně z hlediska hereckých výkonů a emocí, které v divákovi (či alespoň ve mně), vyvolává. Já nevím jak vám, ale mně se Dáma ve zlatém líbila a myslím si, že se jedná o dobrý film, což ostatně potvrzuje i klasická jedna hvězdička od verbala. Já dávám seriózní 4*.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Zpočátku jsem byl hodně skeptický, a to hlavně díky nové 3D animaci, na kterou u Asterixe a Obelixe nejsme zvyklí. Ale nakonec to tak špatné nebylo. Animace se snaží držet styl starých animáků a celkem se jí to daří. Příběh sice ničím neoslní, ale rozhodně není za co se stydět. Rozhodně bych tento film postavil na žebříčku hodnocení výše, než poslední dva hrané filmy, přesto ale na původní staré animované Asterixe dle mého názorů nemá. I tak - slabší 4*

Popelka (2015)

Disneyovská animovaná klasika se ve hrané podobě velmi vydařila. Vizuál, kostýmy, herecké obsazení - všechno sedí a dýchá pohádkovou atmosférou. Možná to nemá takové kouzlo jako originál, ale to nevadí. Dávám slabší 4*. Btw: zatím mi u Popelky nikdo nevysvětlil pár věcí. 1) Proč o 12. hodině všechna kouzla opadla, ale střevíce zůstaly celé, přestože byly také vyčarované? 2) Jak mohl ten střevíc Popelce vůbec spadnout z nohy, když ji dokonale sedí, a to tak, že nepadne žádně jiné z těch tisíce dívek v království. :D

Dinosaur 13 (2014)

Ocenil bych více záběrů ze samotné vykopávky a pozdějším opracovávání té kostry. Ale jinak je to pěkný dokument, který člověka osloví a chytne za srdce.