• Krátkometrážní

Whiplash (2014)

Kdo by to byl čekal, že vás hudební drama dokáže "zvednout ze židle" víc, než mnoho na první pohled serióznějších filmů. Já tedy rozhodně ne, a to mám k muzikantění celkem blízko. Whiplash je skutečeně perfektně zrežírovaný, a co je důležitější ještě lépe zahraný komorní snímek, avšak s velmi nekomorním poselstvím. Dvě myšlenky se mi po jeho zhlédnutí vkradly do hlavy. Ta první: "Možná bych mohl po letech oprášit svůj trombon" A druhá: "Musím se podívat na další filmy J. K. Simmonse, protože očividně zvládne mnohem víc, než novináře vysmívajícího se Spidermanovi." :). 5*

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část (2014)

Tolik oblíbené rozdělování závěrečných dílů na více částí není vždy chytré řešení. Tedy alespoň pro diváky, z finančního hlediska se to určitě vyplatí, jinak by to filmaři (nebo spíš produkční společnosti) nedělali. Každopádně to zároveň ještě neznamená, že by onen předposlední snímek musel být nějak špatný, vezměte si takového Harryho Pottera. Je však pravda, že z části se Hunger Games: Mockingjay Part 1 tváří jako upoutávka na část druhou. Působí na mě trochu jako tehdy Matrix Reloaded, při jehož sledování jsem si v duchu říkal "Tak kdy už konečně vypukne ta velká bitva", jen abych pak zjistil, že si na to musím počkat až v dalším filmu. A s Hunger Games je to podobné. To ale neznamená, že by byl tenhle film nudný, nebo se v něm nic nedělo, ale zkrátka ty vlastnosti, kvůli kterým jsem dal "Vražedné pomstě" 4*, tu prostě chybí. I tak se ale jednalo o solidní zážitek, který hodnotím lepšimi 3*.

Čistá duše (2001)

Málokterý režisér točí tak dobré životopisné filmy jako Ron Howard. Asi je to tím, že se nesnaží o co nejvěrnější zpracování, ale spíše než strohým faktům dává přednost atmosféře a tomu, jak na vás celý film a jeho postavy zapůsobí, a to je podle mě důležité. Příběh Jahna Nashe je bezesporu zajímavý a díky tomu, jak bravůrně je vyprávěn a jak procítěně zahrán, mě oslovil i po emoční stránce a dalo by se říci, že mě tak trochu i chytl "za srdce". Lví podíl na tom má bezesporu i okouzlující Jennifer Conelly a padnoutí Hornerova hudba. Zkrátka filmový zážitek, který se pak ještě chvilku vydýchává. 5*

Gran Torino (2008)

Westernový drsňák Clint Eastwood zestárl snad s ještě větší grácií, než jeho americké muscle car ze 70. let. Gran Torino není pouze o zapšklém a staromódním válečném veteránovi, snažícím se vyrovnat s dobou a svým sousedstvím. Kdepak. Kdo pozorně sleduje, brzo zjistí, že kromě nekorektních rasistických hlášek nabízí film mnohem větší hloubku - a to nemluvím pouze o psychologické transformaci hlavní postavy, kterou tehdy již téměř 80 letý Eastwood tak brilantně ztvárnil. Dalo by se říct, že tenhle snímek je jako jeho hlavní postava samotná - drsný, old-school, ale přesto z něj na konci probleskne trocha toho sentimentu a naděje. 5*

Kód Enigmy (2014)

Pro někoho možná sterilní tah na Oscarovou branku, pro mne však The Imitation Game patří mezi ty životopisné filmy, u kterých si člověk říká "Šlo by to vůbec natočit lépe?". Tvůrci dostali skvělý základ v podobě knižní předlohy celkem neznámého, avšak velmi zajímavého příběhu, takže už to samo o sobě bylo premisou velmi dobrého filmu. A když k tomu přičteme skvělé herecké výkony především Benedicta Cumberbatche a Keiry Knightley, tak dostaneme opravdu velmi dobrý snímek. Hodnotím slabšími 5 hvězdičkami.

E.A. Poe: Podivný experiment (2014)

Poeovu předlohu, musím se přiznat, neznám. Avšak tento film mě zaujal už po zhlédnutí prvního traileru, který ovšem bohužel poodhalil možná více, než by bylo zdrávo, a podstatná část zápletky tak přišla o svůj moment překvapení. To ovšem nic nemění na tom, že se jedná režisérsky o velmi dobře zmáknutý snímek, který vyniká svou atmosférou a soudě dle obsazení i nepřekvapivě skvělými hereckými výkony. Vytkl bych mu snad jen občasnou kýčovitost a pár klišé momentů. Zarytým fanouškům Edgara by také mohl chybět nějaký hlubší hororový aspekt. Ovšem já jsem celkově spokojen. 4 hvězdičky.

Drákula: Neznámá legenda (2014)

Další ze sekce "Van Helsing" filmů - průměrných hororových béček. Oceňuji nový pohled na původ Drákuly a herecký výkon Luka Evanse. Ovšem zbytek filmu byl skutečně šedým průměrem. Za mě 3*

Muž, který věděl příliš málo (1997)

Průměrná komedie na podobný motiv jako "The Game" s M. Douglasem, avšak pochopitelně odlehčená. Bill Murray zde předvedl slušný výkon a víceméně zvedá celý film o jednu hvězdičku nahoru. 3*

Krotitelé duchů (1984)

Nesmrtelná klasika, která v hlavách diváků utkvěla hlavně díky svému osobitému humoru (a teď, když jsem je s odstupem času viděl jako dospělý, i trochu perverznímu), na svůj čas krásným efektům, nezaměnitelnému soundtracku a hlavně a především skvělému Billu Murrayovi. 4*

Sama nocí tmou (2014)

S artovými "festivaláky" je to složité. Divák si často připadá jako hlupák, který dokáže pochopit pouze triviální, konzumní snímky, a "skutečné" umění filmu je pro něj španělská vesnice. Každopádně asi ne pokaždé je to ten případ a to je právě problém. Kde je hranice opravdového umění filmu a toho, kdy se tvůrci snaží jen na oko ztvárnit něco, co svou nesrozumitelností jako umění působí. No, teď už ale k filmu. Musím pochválit kameru a vůbec celou kompozici obrazu, hrátky se světly a nejen to, jelikož i soundtrack byl super. Ovšem co se děje a postav týče, jsem zjednodušeně řečeno v rozpacích a asi to nebudu dále rozebírat. Tohle takový ten případ, kdy si po zhlédnutí filmu pomyslíte jen "OK" a jdete domů. Slabé 3*