Muž v kupce sena (2007) (TV film) odpad!

Oplatí sa komentovať niečo tak prestrašné? Celý počin vystihuje jedno slovo - pilcherová. Je to typicky pilcherovský film (je mi jedno, či s tým má niečo spoločné) - presladená hudba, prostredie, scenár, nehrajúci herci, gýč nad gýče. Toto bolo pozvárané z tých najtradičnejších romantických klišé. Koniec by neprekvapil ani mentálne zaostalého. Po videní nutné preháňadlo, aby ste túto maškrtu mohli stráviť. 5%

Most přes řeku Kwai (1957)

161 minútové sledovanie dokonalej ukážky prepracovaných charakterných postáv zahraných výbornými hercami. Napriek tomu, že vo filme nie je žiadna veľká bitka ani prestrelky, čas rýchlo preletí. Finále bolo grandiózne, napínavé do poslednej chvíle. Keďže som predtým o filme nepočula a nepoznala koniec, bol pre mňa uchvacujúci. Napriek pretečenému času je film stále výborný, nenudí, i keď sú tu určité scény diskutabilné. 88%

Insidious (2010)

Videné s kamarátkou, ktorá čo-to o astrálnej projekcii vie. Pri pozeraní mi skoro zničila od nervov gauč. Nie, žeby to bolo také napínavé, ale s astrálnou projekciou to malo spoločné toľko ako vegeterián a mäso. Každá strašidelná scéna bola predvídateľná. Ono človeka nenapadne, že keď hlavnú postavu kameraman naberie naľavo, tak napravo sa niečo zjaví :) Pravda, človek sa zľakne i vtedy, keď mu je jasné, že presne o 3 sekundy niečo vyskočí (napr. ja). Báť podľa mňa bude len nečastý divák hororov, ostrieľaní sa budú smiať. Kamera a réžia sa snažia, dokonca sa dá povedať, že sú solídne. No koniec je tak strašne naivný a smiešny, že strápňuje všetko, čo sa pokúšal hodinu budovať. 40%

Křižník Potěmkin (1925)

Nebyť tohto diela, dnes by kinematografia nebola tým, čím je. Réžia, kamera, strih sú revolučné ako sám námet. Masové scény sú dokonale načasované, no je tu jedna vec, ktorá mi prvú polovicu neuveriteľne liezla na nervy - titulkovanie. Titulky boli v každej minúte snáď dvoje a pritom sa mnohé dali bez problémov vygestikulovať a zahrať. Videla som nejeden nemý film a pri žiadnom s nimi nebol problém. Mnohí ľudia hovoria, že Metropolis mal pár mesiacov vyčkať a byť zvukový, no pri tomto filme som mala päťnásobne silnejší pocit (i keď, pravda, v 1925 mohli o zvuku ledaže snívať). Stopáž utiekla ako strela z dela, takže nuda to určite nebola. Nebyť pamätnej scény na schodoch Odesy, zrejme by som šla o * nižšie. 88%

Srážka s mimozemšťanem (2011)

Z Paula cítim až tragicky nevyužitý potenciál. Vtipné miesta sa našli, ale boli zadupávané neustálymi nadávkami, ktoré pôsobili kontraproduktívne (každý si myslel, aký je cool a chlap, keď v každej vete povie nadávku, ale mňa skôr napadlo iné hodiace sa slovo - dement). Film sa nakopával pomaly a po príchode Paula za Graemom a Cliveom, kedy im oznámil, že ho chcú zabiť, si to pýtalo viac vtipu i akcie. V podstate boli dvaja chlapi, žena a mimozemšťan v púšti vždy krok vpred pred agentmi. Akcie sme sa dočkali až pri konci. A záver bol neuveriteľne sentimentálny. A to som myslela, že sa dívam na komédiu. Ach jaj, ďalší nevyvážený mainstream. 65%

Metropolis (1927)

Prechádzka depresiou alebo doprdeleononatomniečobude. Skutočne v tejto dobe žijeme podobne - boháči sa vyvaľujú v mrakodrapoch a užívajú si vymoženosti, ku ktorým sa dostali zdieraním bežného ľudu. Ale k veci. Hodnotiť niečo, čo bude mať o 16 rokov stovečku, je ťažké. Z pohľadu doby sú efekty úchvatné, exteriéry i interiéry vynikajúce, úvodná časť, kde je zobrazené mesto s mrakodrapmi sa dokonca takmer trafilo do súčasnosti. Herecké výkony tradičné na dobu, i keď to teraz príde tragicky vtipné :) No atmosféra je výborná, od začiatku mám chuť nakopať vládcovi mesta zadok a masové scény sú ohromujúce. 4,5* PS: kto má chuť pozrieť si to, aby aj niečo rozumel, tak http://www.youtube.com/watch?v=yPE4rhb5I-4&feature=related (po anglicky) 87,5 %

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

I keď tento komentár zrejme okrem mňa nikto nebude čítať, musím napísať, čo mám na srdci :) Status kult si zaslúži. O svetelných mečoch som vedela už ako decko a videla som to až teraz. Film má dobrú atmosféru a zvláštne čaro, ktoré spôsobilo, že som mala okamžite po dopozeraní chuť pustiť si ho znova. Spolu so 4 a 5 prvé filmy, pri ktorých mi stopáž prišla krátka (2 hodiny málo?) a uletelo to nesmierne rýchlo. Ani som sa nenazdala a koniec. Akcia je úplne brilantná, rovnako ako vizuál. Sú absolútne magnetizujúce! Harrison Ford výborný ako vždy, dokonca i Mark Hamill sa v herectve zlepšil. Toto sú vlastnosti brilantného kultového sci-fi. Po druhom vzhliadnutí musím skonštatovať, že naháňačka po Lukovi a Leii sa mi zdala logická a potrebná. No predsalen si to pýtalo i viac zobrazení činnosti celého povstania, no to by vyšlo i na ďalší film. Scenár to bol pomerne slabý, no mohlo to dopanúť horšie. Ku koncu film naberá na napätí, ale musím povedať, že bol dosť naivný. Mám rada, ak má fantasy v sebe plnohodnotné myšlienky a tento ich má v náznakoch plno, ale treba si ich vystriehnuť. Čo sa týka roztomilých domorodých primitívnych chlpáčov, mali tam svoje opodstatnenie (keby tam žijú trojmetroví na'vi, tak by ich impérium zrejme bralo ako hrozbu a vytvorila by megasilnú obranu. Takto ich podcenila a chlpáči mohli úradovať. Znova dobrá myšlienka.). Prvý raz som sa nevedela v hodnotení rozhodnúť, no po druhom videní môžem len zhrnúť - je to film ako sa patrí, ktorí síce má svoje muchy (naivita a scenár), ale vrámci celku sa mu to dá odpustiť. 90%

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Z tohto filmu od začiatku po koniec čmuchá pokračovanie. Prvá polovica je vlastne len a len vysvetľovanie, kto sa ako do príbehu dostal a zaplietol, ale, chvalabohu, že to aspoň nenudí. Akcia prichádza až od trištvrtiny. Vizuál je uchvacujúci a na dobu vzniku skutočne ohromujúci. Koniec je jedna veľká kvalitná akcia. Čo sa týka hercov Harrison Ford je výborný, i keď mi jeho frajerstvo nejako nesadlo (hold, mal to v scenári, tak čo?), Mark Hamill je slabý ako čaj, celý film mal rovnaký výraz, nech sa dialo čokoľvek (a že sa toho dialo). Scenár je priemerný, réžia akási divná. Od dokonalosti má film ďaleko, ale Harrison Ford, vizuál, kostýmy a akcia potiahli film na (pre mňa) 4* 77% PS: kto má rád triky, tak ten dá bez mihnutia oka 5* Kto má rád aj nejaký ten dej, bude pomýšľať i na 3*

Donnie Darko (2001)

Tá atmosféra, tá atmosféra! Takto sa to má robiť, pánové. Geniálny Jake Gyllenhaal, ktorý mi svojím výkonom pripomenul Jacka Nicholsona v Osvietení. Chvíľami príjemný mladík s jemným úsmevom, meniaci sa na chalana, ktorého by ste rozhodne nechceli stretnúť v temnej uličke. Nielen Jake bol výborným hercom, prekvapivo sa blysla väčšina. Ďalším pokladom je hudba, z ktorej mi naskakovali zimomriavky. Šikovná réžia a kamera, gradujúci scenár, bezchybní reálni herci, mrazivá hudba a pekelne vybrúsená atmosféra robia z tohto filmu zaujímavú raritku. Keď predýcham, pozriem znova ;) 90%

Apokalypsa (1979)

Božemôj, prečo?!! Prečo mám vždy šťastie na director's cuty? Ale poďme postupne. Forme sa nedá čo vytknúť. Perfektný súboj výbuchov, ohňov, farieb. Coppola proste umí, kameraman tiež. Martin Sheen jednoducho výborný. Zobrazenie vojny zo začiatku desivé, no neskôr mi to začalo pripadať mimo reality. No to, kvôli čomu som išla nižšie s hodnotením, je neuveriteľná rozvláčnosť (nezamieňať s nudou, prosím!). Mnoho vecí sa tam mohlo vynechať a výsledok by bol rovnaký (napr. playmate-ky). Ja osobne nedokážem dlho udržať pozornosť, ak sa nemám nad čím zamyslieť alebo sa na čom kochať. A časť, kedy sa plavia na lodi, sem-tam monológ Sheena, sem-tam boj, moja pozornosť upadala až natoľko, že som sa pri konci, kedy konečne nastúpil Brando (152 minúta, vau) už nedokázala ani sústrediť. No, to je môj problém. Z objektívneho hľadiska je to bezpochyby výborná vojnová dráma s vynikajúcim obsadením, subjektívne príliš roztiahle. Ach, prečo som nenarazila na kratšiu verziu? Určite by to šlo i vyššie s hodnotením. 75%