Legenda o létajícím Cypriánovi (2010)

Film som viac počúvala, ako pozerala, takže sa zamerám na túto stránku. Scenár bol dosť slabý, od začiatku po koniec. Hudba bola síce krásna, ale do filmu sa podľa mňa nehodila. Čo mi neuveriteľne vadilo bol príšerný dabing neslovenských hercov. Bolo to hrozné! Z toho, čo som videla: v mnohých scenách bolo násilie priam prvoplánové, bez hlbších zmyslov. Marko Igonda sa zdal byť dobrou voľbou, po dlhom čase slovenský herec, ktorý aj vie hrať. Poslednou vecou, ktorá mi dosť vadila, bola roztrasená kamera. Sumár: ak by som pozerala film nepretržite, možno by sa mi mienka o ňom zdvihla, no z počutého a kúska videného, priemerné 3*

Dobrý voják Švejk (1956)

Za začiatok som bola odhodlaná dať výborné 4* Sú tam super hlášky ("Začo si tu? /v base/" "Pri hraní kariet som vykríkol sedem gulí ako v Sarajeve."), výborní herci, nadľahčený humor i samotný dej, no ako čas šiel, akosi išiel zážitok čoraz nižšie a nižšie. V prvom rade je chyba (ako to tu už bolo spomínané) v Švejkovi. Nečítala som predlohu, ale Rudolf Hrušínský hral Švejka ako múdreho muža, ktorý zo seba robí hlupáka, aby si urobil srandu z politiky. Pritom o ňom ostatní hovoria ako o absolútnom hlúpakovi a bláznovi. To mi absolútne bilo do očí i uší. Na začiatku bol humor super, no neskôr vymizol a naviac som sa začala nudiť. Film je určite kvalitný, či kamera, réžia, Kopecký, no absencia dobrého humoru a vykreslenia postáv, spolu so zdĺhavosťou znížili moje hodnotenie na 3* 70%

Siegfried (2005)

Myslím, že túto "rodinnú komédiu" vystihujú dve slová - nemecký humor. A ten sa v posledných rokoch rovná neustálym nevtipným sexuálnym narážkam a sexu. Skutočne, bozkávanie na zadok mi vtipné nepríde. Napriek tomu sa sem tam zasmiať dá. Herci sú typicky nemecky neschopní, hľadať dobrého nemeckého herca je zrejme ako hľadať vtipný nemecký film. Toto pre deti? Tak to vyrastie skazená generácia. Inak je to neoriginálne, neprekvapivé, trápne. Pozitívum? Príroda je pekná... 1,5*

Chůva v akci (2010)

Pri filme 20 miliónov je najťažších som spomínala, že je to vývar z vývarov všetkých komédii. V tom prípade je toto vývar z vývarov snáď všetkého. Ten film bol kradnúť stokrát okukané námety a nápady akčných a rodinných filmov, nehovoriac o komédiách. Tvorcovia šli komerčne na istotu - je to na vypnutie mozgu a žranie pop cornu, pretože akonáhle človek mozog zapne, odrazu každú sekundu dostane deja vu, že to už niekde videl. Stokrát opakovaný humor nie je humor, takže ani smiať sa nedá. Jediným svetlým bodom môžu byť choreografie bitiek, no i tým sa už dalo pri Chanovi prejesť. Okrem toho mi na nervy liezla strašná hudba, ktorá sa tam nehodila. Najlepšie z filmu asi vyšla réžia. 1,5*

Velký flám (1966)

Len spomienka na tento film mi vyháňa úsmev na tvár. Zbožňujem dobrodružné komédie a táto spĺňa absolútne všetky parametre. Ak som sa nesmiala, tak mi situácia vyhŕkla úsmev na tvári. Výborný scenár, Funes a Burvil, svižný dej, super záporáci (z koho sa dá robiť lepšia prdel ako z nacistov?) a plno, plno humoru robia z tohto filmu nestarnúce dielo. "Tohle, že je armáda?! Tohle je cirkus!" 90%

Memento (2000)

Fajn, fajn. Je to geniálny film z hľadiska rozprávania príbehu a scenára. Úplne pochopiť sa dá až po viacerých vzhliadnutiach. Neustále má čo ponúknuť. Nolan je výborný režisér. Chvalabohu, že ešte existujú ľudia, ktorí točia filmy, pri ktorých človek musí používať rozum. No je tu jedna vec, ktorá mi vadí až príliš, a to je úplný chlad sálajúci z každého okamihu. Nedokázala som precítiť ani okamih, bolo to ľadové ako nástroje na patológii. To je zásadný problém. Rovnako herci sa mi zdali ničím výnimoční. 87%

Ztracené město (2008) (TV film)

Vodný svet kombinovaný s Larou Croft alebo kuk sem kuk tam a máme film. Na tv film dobrý pokus, i keď bolo značne vidieť nedostatok peňazí hlavne v exteriéroch, z ktorých absolútne kričalo, že to nie je reálna budova, ale len farbený papier. Inak je všetko typicky tv priemerné až podpriemerné. Nefunguje tu vlastne nič, je to len vývar. Po desiatich hodinách namáhavej práce by sa to však dalo bez reptania pozrieť celé. 30%

M*A*S*H (1972) (seriál)

Je to jediný počin, ktorý je posadený na smútku (vojna, smrť), a pritom sa na tom človek smeje ako divý. Všetky postavy a ich konania sú tak hrabnuté nie vďaka tomu, že sú takí naozaj, ale vojna ich zničila natoľko, že od zúfalstva perlia neskutočné hlášky a robia ohromné hlúposti, aby sa od nudy nezbláznili nadobro ("Myslíš, že bude podozrivé, ak ho v sprche zrazí džíp?"). Z toho vyplýva aj hlavná myšlienka celého seriálu: skutočne existuje potrebná vojna? To povedzte tým padlým mladým mužom. Žiadna vojna by nebola potrebná, keby ľudia nie sú také svine. Postavy sú bezchybne vykreslené, aké som v seriáli nikdy nevidela. 1* je pre scenár málo. Hlavní hrdinovia sú charizmatickí (Alan Alda vedie). Nechápem tých, čo tvrdia, že seriál nie je dobrý, lebo je málo vtipný. Keďže podklad je vážny, humor nemôže byť vždy. 95%

Jak ukrást nevěstu (2008)

Rozmýšľam, čo sa dá pochváliť. Michelle Monaghan je sympatická. Negatíva: Dempseyho postava je tak neuveriteľne nesympatická, žeby som Hannah radšej nechala so Škótom. Ukážte mi chlapa, ktorý si po desiatich rokoch, kedy sa k najlepšej kamarátke správa ako k chlapovi uvedomí, že "k nej niečo cíti". K nesympatickosti postavy prispel i sám Dempsey. Toto bola komédia? Zasmiala som sa raz, a to od zúfalstva na neuveriteľnej trápnosti "vtipov". Scenár slabý priemer. Toto sa už nedá považovať ani za oddychovú komédiu na vypnutie mozgu. 45%

Deset malých černoušků (1965)

Aspoň vieme, odkiaľ súčasní tvorcovia chodia na okukávanie. Od začiatku výborné budovanie atmosféry, postupné zauzlovávanie príbehu až do napínavého finále. Niečo mi síce našepkávalo, kto je vrahom (a mala som pravdu), ale motív so záverom prekvapí. Vychváliť treba kameru, strih i réžiu. Za 1, páni. Horšie to už bolo s hercami, vykreslením postáv a logikou. Hlavne stred bol dosť hlúpy - traja ľudia zabití násilnou smrťou a ostatní sa napriek tomu neboja, prechádzajú sa sami po zámku a div sa, že mŕtvych pribúda. Grády to potom nabralo až keď ich ostalo päť. Tu si už akoby uvedomili, že niečo nie je v poriadku :) Napätie po rokoch nestratilo nič zo svojej krásy, rovnako atmosféra na začiatku a konci bola výborná. Stred kríval, to je fakt. O predlohe som ani nechyrovala, takže hodnotím len film. Lepší herci a stred, šlo by to u každého o hviezdičky viac. 4,5* 87%