Edith Piaf (2007)

Čas, čas, čas. Niekedy je chronológia nudná, no tu by bola viac ako na mieste. Ako sa skákalo z času do času, bolo treba dovysvetliť mnohé veci a nestalo sa. Čo mi najviac vadilo, bolo, že i keď bola chvíľa, kedy šiel dej chronologicky, bol rýchlo posúvaný dopredu, a tak sme nezistili, kedy sa k Edith vrátila mama,nevieme, ako dlho ľudia nevedeli predýchať aféru, kedy Piaf obvinili z vraždy, len odrazu ju oslovil skladateľ a prišiel úspech. Chýba mi tam viac scén zameraných na jej cestu k úspechu. Vo filme je to zobrazené, akoby ju objavil znalec, poslal na javisko a stala sa slávnou. Viac je to zamerané na súkromie, ktoré je vďaka neustálym časovým prechodom absolútne chaotické. Vadí mi i to, že nevieme, koľko mala vlastne Edith detí (na konci sa spomenie len jedno dieťa, ktoré jej umrelo na zápal mozgových blán), kedy sa vydala a prečo vôbec, kedy prestala brať drogy, aké choroby a v akom období vlastne mala, keďže pri neustálych presunoch som postrehla žltačku, problémy s pečeňou, reumu a k tomu závislosť na liekoch proti bolesti. Niet čo dodať. Tesné 4* 71%

Už jsme doma? (2007)

Celý čas som mala pocit, že sa dívam na nevydarený Dom za všetky peniaze. Nič tu nefunguje, herci sú afektovaní, vtipy hlúpe, nevtipné a, samozrejme, je tu obvyklá americká vsuvka o správnych ľudských hodnotách. Tuctový vývar, na ktorý človek zabudne skôr, ako to dopozerá. 40%

Bravo Girls: Všechno nebo nic (2006) odpad!

"Čo ti je, prečo sa správaš ako panna?" "Ale ja som panna. Chcem, aby to prvý raz bolo výnimočné." "Ja som výnimočný." "Vieš, čo? Ak mi vydržíš byť verný do budúceho plesu, tak sa s tebou vyspím." "Ok...Ale, bejby! To sú dva mesiace! To mi nemôžeš urobiť!" Obludnosť tohto dialógu hovorí za všetko. Trápne postavy s trápnymi dialógmi trápne zahrané. A Rihanne sa divím, že sa na to dala. 5%

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Oproti jednotke neporovnateľné. V prvom rade ma naštvali maximálne odchýlky oproti knihe, ktoré v jednotke neboli. To by sa ešte dalo predýchať, ale čo spravili z chudáka Faramira? A, preboha, čo robil Frodo v Osgiliathe? V druhom rade tu máme finálnu bitku. Chýbala mi ťaživá atmosféra zúfalstva a strachu, ktorá sálala z knihy. V podstate je to ľadové vraždenie bez citu. No treba podotknúť, že mnohí, mnohí by to natočili oveľa horšie. V treťom rade už len chválu - hudba dokonalá, vizuál perfektný (no na jednotku nemá), herecké výkony super, scenár o.k. 70%

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Tento skvost som si pozrela znova po niekoľkých rokoch. No i po tak dlhej dobe som si ho vcelku pamätala. Pán Prsteňov 1 má geniálnu hudbu, výborné herecké výkony hlavných predstaviteľov, scenár sa v podstate drží predlohy (chronologicky určite, no vadí mi to, že z Aragorna tu spravili neomylného hrdinu, ktorý nikdy nie je na pochybách). Kostýmy a prostredie sú krásne (Grófstvo, Vododol) i odpudivé (ohyzdi, Isengard). Nutné vidieť i počuť. 88%

Příběh rytíře (2001)

Tento film má také množstvo bludov o stredoveku (chovanie a reč postáv hovorí za všetko), že sa absolútne nedá brať vážne. Zasmiať sa na ňom dá, no všetky tie hlúposti v ňom mi hrozne prekážali. Herci boli sympatickí, no scenár mi pílil uši (zrejme malo byť vtipné, keď postavy hovorili súčasným slangom). Dívať sa naň dá viackrát, no nijakú dieru do sveta nespravil. 65%

Dobrý Will Hunting (1997)

Tlieskam. Tak pôsobivú psychologickú drámu som dlho nevidela. Scenár je naprosto perfektný, dokonale vykresľuje jednotlivé charaktery i sociálne prostredie. Dialógy sú premyslené a reálne. Rovnako je vynikajúco odohraný väčšinou postáv na čele s Damonom a Williamsom. Rozpisovať sa nebudem, tento film treba vidieť. "Keď sa ťa spýtam na umenie, urobíš mi prednášku o kadejakej knihe. Michelangelo, vieš o ňom veľa. Poznáš dielo, politické ambície, vzťah k pápežovi, sexuálnu orientáciu, atď. Ale stavím sa, že mi nepovieš ako to vonia v Sixtínskej kaplnke. Nikdy si tam nestál a nedíval sa na ten nádherný strop. Nikdy. Keď sa spýtam na ženy, tak mi vymenuješ niekoľko svojich favoritiek. S niektorými si sa možno i vyspal. Ale nemôžeš mi povedať, aké je to prebudiť sa vedľa ženy a byť skutočne šťastný. Myslíš si, že si drsňák a keď sa ťa spýtam na vojnu, odcituješ mi Shakespeara. Ale nič o nej nevieš. Nikdy si nedržal kamarátovu hlavu a nedíval sa do jeho očí, ktoré ťa prosia o pomoc. Spýtam sa na lásku a zarecituješ sonet. No nikdy sa ti nestalo, že by si sa pozrel na ženu, ktorá by ťa okamžite okúzlila a ty by si vedel, že ju Boh stvoril kvôli tebe. Že ju stvoril, aby ťa zachránila. Nevieš, aké to je byť jej anjelom. Dať jej lásku a všetko s ňou pretrpieť, i rakovinu, až do konca. A nevieš, aké to je bývať 2 mesiace v nemocničnej izbe a držať ju za ruku, pretože doktori ti vidia na očiach, že návštevné hodiny pre teba neplatia. Nevieš, čo je to strata, pretože tú poznáš jedine vtedy, keď niekoho miluješ viac ako samého seba. Pochybujem, že by si mal odvahu toľko milovať." 96%

Koření života (2007)

Ďalší tuctový film s najtuctovejšou romantickou schémou: stretnú sa, neznášajú sa, zamilujú sa, pohádajú sa, rozídu sa, zídu sa, vezmú/ostanú spolu žiť. Nebola by to Amerika, keby sa tam nepokúsi strčiť niečo ďalšie, v tomto prípade je to úmrtie sestry hlavnej hrdinky, vďaka čomu sa teraz musí ona samotárka začať starať o neter. A sme zasa v tucte - stretnú sa, nevedia spolu naviazať vzťahy, zblížia sa, pohádajú sa, dieťa vyvedie blbosť, odpustia si, uzmieria sa, happy end. Tento film by na nadpriemer nevytiahlo nič. 45%

Blonďatá a blonďatější (2007) odpad!

Vtipy o blondínach sú vtipné. Dokonca sa na mnohých i zasmejem. No povedzme si narovinu - vtipy, ktoré si prečítame, nám nemusia prísť vtipné, keď ich vidíme. Zle mi prišlo už pri pohľade na umelý zjav a neherectvo Pamely Anderson, no jej drahá kolegyňa na tom nie je oveľa lepšie. Zo všetkých pokusov o vtip, ktoré tu boli, vyznelo vtipne iba zopár. Akoby sa scenárista za každú cenu snažil nasilu napchať čo najviac vtipov na najmenšiu plochu. Inými slovami, tak trápny, nevtipný, umelý a neoriginálny film sa tak často nevidí. Dokonca i Kameňák predčil. 3%

Čas probuzení (1990)

V na prvý pohľad jednoduchom príbehu sa skrýva hlboké posolstvo, ktoré nikdy nezostarie. Môžme sa rozprávať, chodiť kam len chceme, jesť čo chceme, keď zaspíme, zobudíme sa, no vážime si to? Oscary by si rozhodne zaslúžili Robert De Niro, Robin Williams i scenárista. Každý kúsok filmu je výborný, nedá sa na ňom čo vytknúť. 96%