Iron Man 2 (2010)

Iron man 2 ako jeden z mála filmov zameraných na superhrdinstvo dokázal vytvoriť zaujímavý charakter Tonyho Starka, ktorému dodal Downey sympatické čaro. Tým chvála končí. Keď som videla úvodné tančeky na Starkovom výstavisku techniky, skoro som sa povracala. Zaujímavý bol nápad odkryť tajnú identitu, no toto vypálilo skutočne zle. Namiesto akcie bola ponúknutá konverzácia, ktorá však mnohokrát pokrivkávala. Záverečný súboj, ktorý mohol byť poslednou záchranou pre potápajúcu sa loď, ho nevytiahol. 40%

Blázni ze stadiónu (1972)

Nemôžem sa ubrániť pocitu, že po úspechu Bažantov, ktorí sú plní absurdného streleného humoru, si autori povedali, že znova zavítajú do rovnakej vody. Na tom by nebolo nič zlé, keby si zachovali aspoň trocha originality. Vtipy boli veľmi podobné ako tie predošlé, to akoby len niekto vzal tie staré a zmenil len postavy a prostredie. Filmu chýbal lesk, niečo, čo by ho robilo jedinečným a nezabudnuteľným. Popravde, pamätám si už len scénu s pretvorením sochy. I to asi len preto, že som to predvídala. 60%

Geniálna politická satira skĺbená s inteligentným humorom. Vynikajúco som sa zabavila na zosmiešňovaní jadrového zbrojenia i "dokonalej" Ameriky, k tomu aj vynikajúce vtípky. Za scenár by si autor zaslúžil obrovské uznanie. Na kvalite, samozrejme, pridal Peter Sellers, ktorý perfektne zahral všetky svoje role. Samozrejme, je tu jedna vec, ktorá naoko uberá kvalite, a to veľmi jednoduchá výprava... To som napísala k Myši, ktorá revala, no tu sa to hodí rovnako. Tu však o niečo viac kričí výpravová jednoduchosť. Áno, dal by sa z toho spraviť i film pre rádiové vysielanie, no pripravili by sme sa o vynikajúceho Petra Sellersa, akčnú sekvenciu, obrazový humor. Hryzavá satira bola tu oveľa citeľnejšia i lepšia. Koniec odzbrojujúci. Klobúk dole, pán Kubrick, zvládnuté na jednotku. 90%

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Pre milovníkov zombie hororov musí byť toto kult kultov. Neprekvapilo by ma, keby po videní chceli fanúšikovia od svojich priateliek, aby si nechali amputovať nohu a dať nasadiť samopal. Mne ako nestranníkovi sa páčil netradične poňatý vizuál plný rôznych filtrov, efektov, netradičných uhlov kamery, z čoho vznikla zaujímavá atmosféra. Tu sa však vynoril tradičný problém - forma valcujúca obsah. Planéta Teror je fakticky bez deja, skupina ľudí sa snaží zdrhnúť pred zombie do povedzme zasľúbenej zeme. Výstavba napätia je ako vystrihnutá z ostatných zobie hororov, ničím sa nevyníma, proste priemer. 70%

Byt (1960)

Jednoduchý, no do detailov premyslený, dobre obsadený, skvelo napísaný filmík spĺňajúci všetky predpoklady pre oddychový film, no neskĺza do priemernosti ani tuctovosti. Ide si svojou cestou, ktorú dláždia perfektne prepracované charaktery ústrednej dvojice, ktorá bola naviac nezabudnuteľne zahraná. Billy Wilder je proste vynikajúci režisér, ktorému sa úspešne podarilo ukočírovať každú zložku. 89%

Myš, která řvala (1959)

Geniálna politická satira skĺbená s inteligentným humorom. Vynikajúco som sa zabavila na zosmiešňovaní jadrového zbrojenia i "dokonalej" Ameriky, k tomu aj vynikajúce vtípky. Za scenár by si autor zaslúžil obrovské uznanie. Na kvalite, samozrejme, pridal Peter Sellers, ktorý perfektne zahral všetky svoje role. Samozrejme, je tu jedna vec, ktorá naoko uberá kvalite, a to veľmi jednoduchá výprava. Sú filmy, ktoré sa odohrávali ešte na menšom počte miest. Je to vec vkusu. Čo mi však vadilo viac bol vlažný záver, bol to iba akýsi dojazd inak kvalitného filmu plný obrovského happy endu. 86%

Underworld (2003)

Ospravedlňujem sa Twilightu 4 za to, že som mu povedala, že nemá dej. Underworld ho tromfol. Človek po začiatku je vhodený do deja a zvyšné dve hodiny sa díva na film rozmýšľajúc: "Do prdele! A o čom to vlastne má byť?" Ako časť dllllhého seriálu možno, no ako samostatný film? Celý je o tom, ako sa bijú vlkolaci a upíri. Pár prestreliek (ktoré sú však tak bláznivé, až pri nich zastáva rozum), pár naháňačiek, jedna romanca a koniec. Herci boli pekní, no tým to i končilo. Hrať šesťsto rokov starých ľudí vyzerajúcich na tridstať by dokázal zahrať len majster. Celkový vizuál mal zrejme navodiť atmosféru temna, čo sa mu podarilo, len keby cez tú tmu bolo i niečo vidieť. Jedna jediná pozitívna vec je zobrazenie vojny, v ktorej sa nedá určiť, kto je zlý a kto dobrý. Dáva to veľa možností na zamyslenie, je len škoda, že pri tých efektoch, akcii a atmosfére si to všimne len ten, kto pri filme trochu rozmýšľa, a to pri toľkých výbuchoch ľahko prehliadne. 40% 2,5*

Závrať (1958)

Pri tomto filme som krochkala blahom. Tak formálne bezchybný film sa len tak ľahko nevidí. Neviem, čoby som mala prv vyzdvihnúť, či réžiu, kameru, strih, hercov... Skutočne sa bolo na čo pozerať. Mysteriózna zápletka spolu s vyvrcholením boli výborné, ALE. V prvom rade bolo veľkou chybou, keď autor pol hodinu pred koncom prezradil pointu, pretože zvyšná minutáž bola dosť nudná. Prepálené boli i niektoré postavy, ktoré tam v podstate nemali čo robiť, celkove neboli dobre vykreslené. O hl. hrdinovi sa človek v podstate dozvie iba toľko, že sa bojí výšok, je múdry a šialene zaľúbený. Ak by sa niekedy robili rebríčky filmov, v ktorých forma valcuje obsah, tento by patril k topke. Práve vďaka zápletke a forme však bude patriť k nezabudnuteľným. 88%

Nedotknutelní (2011)

Netradične upravený tradičný film. Od začiatku som mala pocit, že som už niečo také videla. Skutočne, hlavná línia je o vzťahu dvoch extrémne odlišných ľudí z extrémne odlišných prostredí, ktorí si k sebe našli cestu a spriatelili sa. Nedotknuteľní vynikajúco lavírovali medzi drámou a komédiou, zdarilo zobrazovali zaujímavý vzťah Drissa a Phillipa, Phillipov nešťastný osud, no viac nič. Načal, no nerozobral sa Drissov život, jeho rodina či vzťahy v rezidencii. Scenár je na jednotku, herci sú dobrí, celkový vizuál poňatý rovnako na výbornú. Film si plynie svojím tempom, no nevytvára žiadne zápletky, iba pláva na zobrazení vzťahu. Príjemne sa na to dívalo, no povedať, že je to jeden z najlepších filmov všetkých čias? Ani omylom.

Blázniví bažanti (1971)

Každý uzná, že najťažšie sa hodnotí komédia. Tak dobre ako pri Bažantoch som sa už dávno nezasmiala. V podstate to nemá zmysluplný dej, je to sled na seba naväzujúcich skečov, ktoré sú však mimoriadne vtipné hlavne svojou absurditov. Oná absurdita je príčinou, prečo sa to mnohým ľuďom nemusí páčiť a priam sa im to zdá trápne. Je to len vec vkusu. Čo sa týka obsadenia, nečakala som, žeby hudobníci mohli byť i dobrými hercami. Pri dráme by pohoreli, no ako bezhlaví mladíci sadli. K tomu fajn atmosféra "sladkého Francúzska" obohatená o "peace" a na jednu z najlepších oddychových komédii má našliapnuté. Objektívne sú to priemerné 4*, no subjektívne, hmm. 88%