Lesní duch (1981)

Klasický (rozhodně nemyšleno tuctový), syrový, vyvražďovací horor prosycený atmosférou let osmdesátých. Dívky srdceryvně křičí, dveře správně skřípají, mlha tajemně... mlží :) Příšerky sebou zběsile škubají, do krve škrábou, děsivě řvou, šklebí se a v jednom případě i hihňají... Docela jsem se bavil, zejména prvních asi 50 minut, poté už to pomalu vyšumívalo, ale stále mohu prohlásit, že se jedná o nadprůměrnou hororovou zábavu, kterou milovníci žánru ocení.

Flákači (1995)

Pár vtípků k pousmání, ale jako celek už méně zábavné. Předvídatelné, černobílé postavy. Fajn oddechovka, napodruhé mi to už tolik nesedlo.

Casino (1995)

Nedá se říct, že by mě film nezaujal, ale je to typický Scorsesovský rozvláklý příběhový opus, který mě osobně příliš nesedí. Uběhlo to vcelku příjemně, ale nikdo z postav mě ničím nezaujal, s nikým jsem se v ničem neztotožnil, nikdo mi nebyl sympatický. Spousta starých, ziskuchtivých, břichatých páprdů, kteří sebe pokládají za vrchol všeho. Na druhou stranu je tu hezky ukázaná leckdy až primitivní jednoduchost, opravdovost a absurdnost takového gangsterství. S patřičnou dávkou komentované ironie. Vím, že film podruhé už vidět nechci, nedal mi tolik zábavy ani myšlenek, kolik od dobrého filomu potřebuju. A mladší publikum (do dvaceti) tohle podle mého názoru už vůbec bavit nebude. Chybí tomu více energie, více šmrncu, větší švih, více emocí (kromě postavy Sharon Stone, ta jich tu má naštěstí až dost). || Režie: ***, Scénář: ***, Herci: ****, Hudba: ***, Výprava/efekty: ***, Kamera: ***

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Od začátku ulítlé, osobité, prostě "své". Kusturicův rukopis se naprosto nezapře (pro znalce jeho dalších snímků). Tolik originálních drobností, ztřeštěností a bláznivých charakterů na jednom místě jen tak nepotkáte. Film se také mohl jmenovat "Prase požírající trabant" nebo "Permanentně zfetovaný mafián snažící se provdat svojí liliputánskou sestru". Téměř každá postava tu má chrup v dezolátním stavu, vzezření primitivního, sto let nemytého strejce (tetky) z té nejzapadlejší vísky, ze všeho na vás dýchá retro 60. a 70. let, když vtom do vás začnou bušit techno decibely "já sem pitbull... teriér" :-) či "Where do you go" od No Mercy. Vše se odehrává v blízkosti Dunaje a řeka zde hraje důležitou roli, starší se snaží provdat své vnuky , rozpustilý mafián svojí sestru... Jenže je to moc dlouhé, těch pomatených blbostí je později už moc a film se trochu vleče. Není to normální film, ale naprosto doporučuju - zvlášť těm, kteří považují filmy a "hrdiny" typu Borat za neodolatelné...

Speed Racer (2008)

Kýčovitý, přebarvený, nepřehledný a zmatečný úlet, nad kterým nezbývá než jen kroutit hlavou. Je to nesmysl, naprosté mrhání prostředky a tvůrčími talenty. Od začátku až do místa, kdy jsem znechuceně zmáčknul "stop", nuda, čekání, až se to vstřebá a urovná, k čemuž bohužel nedošlo. Je to bombastické, hezké pro oko počítačového hráče, ale neurovnané a... nepovedené. Never more...

Beowulf (2007)

Největší slabinou je scénář - proslulá severská legenda podle mého názoru svým námětem nevystačí na celý celovečerní film. Počítačové zpracování není na škodu - i když v tomto případě to klidně mohlo být hrané. Hezky se na to dívalo, ale brzy to přestalo bavit. Škoda.

Fantozzi (1975)

Některé vtípky/gagy/nápady jsou skutečně potrhání-smíchy-hodné, kdo zná i další filmy série (v čele s nepřekonatelnými Maléry) zde pozná i tzv. klasické fóry, které se s obměnami objevují i v dalších dílech. Setkáte se zde se "starými, známými" postavami. Pro milovníky hrubého černého humoru a přehnané nadsázky je zde spousta pikantností... Bohužel tento snímek trpí nevyrovnaností a ve změti stále dalších a dalších gagů se nacházejí hluchá místa, bohužel možná až příliš často. Ale stejně jsem se dobře bavil, protože italský humor Paola Villaggia já prostě můžu :)

Soukromé pasti (2008) (seriál)

1. díl: **** - Solidní příběh s kvalitním obsazením, s nešablonovitým vývojem a dokonce i slušně natočený. Klasika ze života pro TV obrazovky přímo stvořená... || 2. díl: * - slabota. Velice předvídatelný, neoriginální příběh o chudé vysokoškolačce, která potkala pasáka a začala se věnovat nejstaršímu řemeslu mě nezaujal téměř ničím. 3. díl: *** - Opět lepší počin. Příběh o dvou lesbických učitelkách na ZŠ a jednom chudákovi hodném manžílkovi v podání přesného Saši Rašilova řeší zejména pohled společnosti na lesbické (potažmo homosexuální) vztahy a podává realistický pohled na to, jak se vše muselo vyvinout. Někdy se zbrklé změny ze zamilovanosti nevyplácejí... 4. díl: **** - Zatím nejlepší příběh díky solidnímu scénáři a vhodně zvolenému prostředí zámku. Jsou v tom tajemství minulosti, mladá láska a smrt, tenhle díl mě bavil. 5. díl: ** - smutné, melancholické řešení mileneckého, značně odkvetlého trojúhelníku na prahu smrti... Na můj vkus moc deprese, málo děje a spousta nudy (a mytí nohou).

Kráska v nesnázích (2006)

Jirka Schmitzer rulez! Jeho neuroticko přivychcaná figurka je k popukání. I ostatní herecké výkony jsou kvalitní, příběh solidní, ale celé je to takové pomalé, místy zdlouhavé, těžkopádné a příliš melancholické. 70%.

V Bruggách (2008)

Z mého pohledu jedno z největších filmových překvapení posledního období. Tento osobitý, černým humorem a nadhledem protkaný snímek z belgických "shit hole" Brugg si mě získal již od začátku svojí atmosférou, krásně padnoucí hudbou, trefným, reálným a lehce úsměvným humorem, jakož i hereckými tvářemi a výkony ústředních představitelů. Colina Farrella jsem nedávno viděl v Kasandřině snu, kde ztvárnil typově velice podobný part muže těžce se srovnávající sz vraždou, kterou spáchal a ač by to tak být nemělo - i přes to člověk musí s oběma jeho postavami soucítit a podvědomě jim fandit. Colin má zkrátka svoje kouzlo, dokáže v člověku vyvolat pocit, že přesně ví, co uvnitř prožívá a je radost se na něj dívat. Stejně jako na B. Gleesona v roli zkušeného zabijáka, který má slabost po historických památkách, a který má také svědomí, a navzdory svému zaměstnání zde vystupuje taky za sympaťáka. Ralph Fiennes se zhostil svého bossovského partu také bezchybně a C. Poésy - kdo by se do ní nezamiloval? Příběh není vůbec komplikovaný, ale zvraty v něm jsou tak překvapivé, že jsem do konce nemohl tušit, kterým směrem se vše otočí. Úžas patřil mezi pocity, které mě během filmu přepadaly poměrně často a to pokládám za vysoce pozitivní záležitost. Některé dialogy řadím mezi skutečné klenoty filmového světa - svojí úsměvnou bizarností, svým nadhledem, svojí autentičností. Tento film má svoje kouzlo a velice mě potěšil. Podívám se na něj určitě vícekrát a budu si ho vychutnávat :) | Režie=Scénář=Herci=Hudba=Výprava/Efekty=Kamera: *****