• Rodinný

Psychiatr (2018) (seriál)

Prostredie konca 19. storočia, New York City, skupina sympatických "vyšetrovateľov", a k tomu jeden zvrátený, ale možno aj poľutovaniahodný vrah. Kombinácia faktorov, ktorá ma, napriek skepticizmu počas prvých dvoch-troch dielov, presdvedčila pokračovať v sledovaní. Stálo to za to. Dobová atmosféra je vykreslená vynikajúco, mám slabosť pre Viktoriánske obdobie a hoci sa dej seriálu odohráva v USA, bol som pri väčšine dielov ako prikovaný. Na tejto sérii mi však predsa len prekážali dve veci - hudobné podkreslenie bolo tak trochu nevýrazné, zabudnuteľné. Druhým nedostatkom je záverečný diel. Očakával som väčší "plesk", niečo, nad čím by som premýšľal ešte pár dní. Takto to bolo viac-menej také umiernené rozriešenie, našťastie však bez väčšieho pátosu. Tak či onak, seriál by som určite odporučil milovníkom dobovej krimi s oceľovým žalúdkom.

Extinction (2018)

Ďaľšia jednohubka z produkcie NETFLIXu nenadchne a neurazí. Je taký mix Vojny svetov a Ja, robot. Prekvapivá pointa filmu možno pre niekoho nie je prekvapivá pre každého. Každopádne ako filmeček na zabitie letného večera celkom fajn. Vizuálne efekty priemerné, atmosféra v prvej polovici priemerná. Najväčším nedostatkom sú však postavy, ktorých vykreslenie je nezáživné a ich osud mi bol viac-menej ukradnutý. 3*

Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Od čias Statočného srdca ubehlo už veľa vody a Mel Gibson nevstúpil do tej istej rieky. Jedná sa o film, ktorý spracúva silný príbeh, celkovo však pôsobí plocho. Na základe hodnotení som očakával minimálne podobný náklad ako v špičke Stevena Spielberga z roku 1998. Kde-tu sa takmer tlačí slzička do očí, remeselne a technicky je film na vysokej úrovni, ale to už snáď dnes nikoho neprekvapí. Z hľadiska emocionálneho ma to minulo. Toľkokrát kritizovaný úvod (kým sa dostaneme k vojnovému besneniu) je právom kritizovaný. Dlhý, bez hĺbky, umelý. Chvíľami mi to pripadalo ako dva rôzne filmy. Čo ma však najviac rozčarovalo bolo to vykrádanie iných známych filmov, najmä Full Metal Jacket. Je mi jasné, že vojenský dril a buzerácia bývajú zrejme skoro všade rovnaké, ale toto je až príliš do očí bijúce. Pridáva sa k tomu aj štýl scén (prskajúca hlina, či krv zaberaná zospodu - to už tu predviedol Kaminski) a v neposlednom rade - Mel, netlač toľko na pílu s tým náboženstvom. Sám som veriaci človek, ale takto priamočiaro to už divákovi neservíruj. Výsledný dojem? Remeselne zvládnutá jednohubka bez hĺbky. 3*.

Žena v černém (2012)

Teda ja som sa bál, ale možno som len príliš veľký strachopud. Každopádne atmosféru má tento film veľmi dobrú, horory z Viktoriánskeho Anglicka mám vôbec najradšej. Už len tá smršť rôznych hracích skriniek, klaunovských hračiek, sviečok a starých domov dáva základ kvalitnému pocitu strachu. Daniel Radcliffe ma neoslnil, ale ani výrazne nesklamal. Ak vypnete logické zmýšľanie, užijete si nadpriemerný horor.

Bohové Egypta (2016)

Gods of Egypt je popcorn, áno. Žiadny veľkolepý príbeh sa nekoná, nejaká hlbšia myšlienka tu nie je ani naznačená, ale nevadí to. Prekvapivo mi neprekážala ani stopáž, ktorá u iných filmov býva krutou vlastnosťou. Tento popcorn je fajn, miestami trochu prepálený, ale inak chrumkavý a chutný. Takýto typ filmov potrebuje snáď každý, kto má za sebou náročný pracovný deň a jednoducho musí vypnúť a nechať sa hýčkať farebným kabátom moderného akčňáku so štipkou vtipných hlášok. Neurazí, na Oscara to nie je - skrátka, oddychovka. 3*.

Unesení vetřelci (2014)

Alien Abduction. Mimozemský únos. Ako niekomu, kto sa o túto tematiku zaujíma, mi tento film vyvolal v duši nemalé očakávania. Je pravda, že už tisíckrát opakované výhrady na found footage žáner bývajú oprávnené, a ani tento kúsok nie je nič prevratné, ale keďže ide o horor, dostal som o niečo viac, než som čakal. Niekoľkokát som sa poriadne zľakol, koncept úvodu a záveru mi pripadá celkom originálny (ale možno som proste nevidel dostatok filmov o únosoch). Po väčšinu času som bol napnutý - teda film splnil svoju úlohu. A za scénu v tuneli pridávam štvrtú *.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Mad Max alebo ako som sa naučil mať rád piesok, prach a motorový olej. Neradím sa medzi Mad Max geekov, nezbieram plagáty, zaujímavosti a príbeh tohto postapo borca je mi pomerne neznámy. To mi však nezabránilo dať sa s pomerne veľkým nadšením a očakávaním do sledovania dvojhodinovej na desať Oscarov nominovanej off-road naháňačky. A prekvapený zostávam doteraz. Takže rad za radom: Tom Hardy verzus Mel Gibson - nemôžem a nechcem porovnávať. Ale slušný výkon. Byť pripútaný na čele jeep-o-trucku a okolo seba mať tucet kamier, prach v očiach a hadičku z bohvieakého telesného otvoru, klobúk dole. Charlize Theron ma znova presvedčila o tom, že nemusím pochybovať o dôvodoch, prečo ju tak milujem... (Z)režírovať takúto nálož, kde vraj CGI tvorí len 20 percent filmu, tak to už chce klobúky dva. Čo ma však totálne odrovnalo, tak to bola hudba. "Brothers in Arms" počas naháňačky s motorkami je ultimátny hudobný úlet, ktorý chcem počuť znovu a znovu. Možno, že sa nestanem fanúšikom tohto kultu a možno ma to neprinúti pozrieť si poriadne predošlé filmy, ale je to všetko tak cool, že tie 4 * si to zaslúži. Azda jediným väčším nedostatkom je nedotiahnutá práca na vykreslení postáv, ale who cares, že?

Creed (2015)

Čo mi u "Oscarovej tutovky" "Dánske dievča" chýbalo, toho som tu, prekvapivo, dostal na tony. Emócie, emócie a ešte raz emócie. Ani 133 minút mi nezabránilo tomu dopozerať film do konca a užiť si ho naplno a to z jedného dôvodu - Sylvester Stallone. Priznám sa bez mučenia, že nie som so sériou "Rockyho" zoznámený natoľko, aby som sa cítil ako odborník. Najväčším ťahákom pre mňa boli neutíchajúce pozitívne ohlasy na herecký výkon Stalloneho (následne potvrdené získaním ocenenia Zlatý glóbus a nominácie na Oscara). Tohtoročný súboj o Oscary bude tuhý - máme tu DiCapria, Hardyho, Redmayna... Ani jeden z nich vo mne nevzbudil takú dávku radosti, smútku, strachu a nadšenia ako roky zaznávaný "antiherec" Rambo Sly. Ak niekomu Oscara, tak jemu. Nie kvôli jeho veku, ale kvôli neskutočne ľudskému rozmeru ktorý vo filme Stallone podáva. Komika, tragika, možno až epika... A to je známka bravúrneho herca, ktorý rokmi vyzrel ako víno a toto víno mi chutí a ja mu želám ocenenie najvyššie.

Dánská dívka (2015)

Eddie Redmayne. Meno, ktoré sa skloňovalo minulý rok a nie inak to je aj začiatkom roka 2016. "Lili Elbe", príbeh sám o sebe kontroverzný, rozpracovaný do dosť natiahnutej polonudy. Nie, že by mu chýbali zásadné prvky, ktoré robia dobrý film dobrým filmom - vynikajúci herecký výkon v podaní Redmayna (aj keď...) a o to viac v podaní Alicie Vikander, prekrásna hudba mága menom Alexandre Desplat a bravúrna kamera. To máme pomyselné štyri body, ktoré "Dánske dievča" zachraňujú od spánku diváka. Na druhej strane mi tento raz pripadá, že Tom Hooper, režisér veľkého mena, ktoré si zaslúžil mojou srdcovkou "Kráľova reč", akosi pajdá a nedoťahuje film do sfér, kde by mal podľa mnohých byť. Najpravdepodobnejší a najčastejšie spomínaný nedostatok tohto filmu je tak častá "chyba" - emócie tej, či ktorej postavy alebo scény zostávajú kdesi na polceste, medzi divákom a filmom je priehľadná stena, ktorú nerozbije ani záverečná scéna. Sĺz veľa, ale nie u mňa. Eddie Redmayne imho nezíska druhého konzekutívneho Oscara. Práve kvôli spomínanej chybe by to malo zostať pri nominácii. Takýto kalkul nestačí. Každopádne ten film stojí za zhliadnutie. 4*: Redmayne, Vikander, hudba, kamera.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Je takmer isté, najmä v čase uvádzania do kín, že tento film pritiahne nemalý počet divákov hlavne kvôli oslavovanému hereckému výkonu "božského Lea". S podobným očakávaním som k filmu pristupoval aj ja. Úplný začiatok filmu sa dá považovať za akúsi prolepsis filmovej techniky - tečúca voda ako vystrihnutá z prvoligového dokufilmu, k tomu snové zábery na prenádhernú, aj keď trochu chladnú krajinu...a k tomu podivné snové sekvencie zastupujúce akési transcendentálne memoáre hlavného protagonistu. Príbeh sám o sebe, ako tu už mnohí poznamenali, je jednoduchý v zápletke, prostý one-man-show survival uprostred divočiny. Nejaké existenciálne momenty som tam nezachytil. Čo však chýba filmu čo do príbehu, to je nahradené iným. Vzhľadom na oscarové proroctvá samozvaných filmových kritikov z celého internetového sveta sa skúsim vyjadriť aj ja. Oscar pre Lea, nie. Oscar za kameru, áno. Leo sa naozaj vcítil do postavy a hrá "o život", ale predsa len mi k oscarovému nadšeniu niečo chýba. Definovať ten element neviem. Možno občasné zábery naplnené už toľkokrát videnými výrazmi v tvári (za všetky jeden príklad - Mr. Gatsby). Možno je to už pseudopredsudok, že Leo toho zlatého paňáca nikdy nedostane. Summa summarum The Revenant je lahôdka pre poslucháčov filmovej akadémie, trochu utrpenie pre bežného diváka (stopáž) a malé sklamanie pre Leových oscaroprediktorov. Za mňa 4* práve kvôli prehnanej stopáži a pár nudným miestam z toho vyplývajúcich. Poprosím však Akadémiu o Oscara za kameru pre toho vysokého muža v zadu menom Emmanuel Lubezki.