Vlastníci (2019)

Vlastníci sa hodnotia veľmi ťažko. V momentoch keď sa to drźí komediálneho žánru mi to takmer pripomínalo Carnage a zúfalo (a neúspešne) som sa v kine snažil aspoň trochu krotiť svoj smiech. Na druhej strane, vo chvíľach keď to chcelo byť seriózne to prechádzalo do trápnosti. Zlomovým momentom pre mňa bola pôrodová scéna kedy sa to v priebehu pár sekúnd preklopilo z úžasnej komédie do veľmi trápneho diela ktoré si netrúfam odporučiť nikomu kto ma osobne pozná. Na konci dňa som sa úžasne bavil, preto 4*, ale jedna nevyhnutne musí ísť dole, kvôli niekoľkým vyslovene zlým momentom ktoré tam vôbec nemuseli byť keby tvorcovia nemali ambíciu robiť z toho viac než kvalitnú komédiu.

Rozpolcený (2016)

Tak kolosálne pokašlať skvele rozohratý film, to sa len tak nevidí. Keby som nevidel poslednú polhodinu, boli by to pre mňa jasné štyri hviezdičky a zvažoval by som päť. Keby som videl len poslednú polhodinu, je to jednoznačný odpad. Prečo bolo toto nutné?

Komorná (2016)

Od filmu som v principe necakal nic a o to viac som bol uneseny. Pre mna osobne je to jeden z najlepsich scenarov tohto roku a drzal si moju pozornost skoro cely cas (utekala len pri nekonecnych zobrazovaniach a popisoch sexu snad vsetkych druhov - ale treba ze neposobili silene a skutocne boli integralnou sucastou filmu, takze nic proti). Prva a druha cast su napisane vyborne. Tretia cast ma uz bavila menej, ale beriem ju ako kratke a nutne vyvrcholenie deja. Po technickej stranke taktiez filmu nie je co vytknut.

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Škoda toho konca, trochu ma sklamal - uvítal by som niečo viac "down-to-earth". Inak ale skvelý film, držal si môj záujem od začiatku do konca a väčšinu času ma nenechal vydýchnuť si od napätia. Mám rád filmy, ktoré stoja takmer výlučne na dobrom scenári a tento medzi ne pre mňa určite patrí.

Dánská dívka (2015)

Je škoda, že film sa nedržal reality, ktorá je podľa mňa ešte zaujímavejšia než v podstate fiktívny príbeh, ktorý bol natočený. Výsledkom bol trochu dutý a málo vrstvený príbeh bez zásadnejších prekvapení a možno dostatku šťavy. S výnimkou slabého scenára sa to však stále pozeralo dobre a tak som nakoniec skončil pri štyroch hviezdičkách - za tie ostatné veci si to proste menej nezaslúži. Asi ho ale nebudem mať chuť pozerať niekedy znova. Trochu ma ešte mrzí, že film nebol natočený v pôvodných jazykoch, ale angličtine a teda znel trochu neprirodzene, čo však chápem z komerčného hladiska a rozhodne to nie je dôvod na negatívne hodnotenie.

Vlna (2015)

Na úvod musím priznať, že neviem byť k škandinávskej kinematografii objektívny. Akonáhle počujem dánčinu, švédčinu, alebo nórčinu a pozerám sa na ľudí z toho regiónu, tak chtiac-nechtiac si film užívam viac. Bølgen sa bohužiaľ nevie celkom odpútať od žánrových klišé, čo je škoda, lebo inak je to skvele natočený film v krásnom prostredí s veľmi prijemnými hereckými výkonmi. Keby bol scenár o čosi inovatívnejší, bolo by to u mňa aj za 5*.

Lída Baarová (2016)

Pozeralo sa na to skvele. Kulisy a kostýmy sú nadherné a okrem momentov keď tam pridávali nezmyselné efekty to bolo proste vizuálne úžasné a hudba tiež nezaostávala. Z tohto hladiska je to pre mňa vrchol českej tvorby. Film však pre mňa zabili momenty keď sa snažil byť dramatický: v prvom rade opakovane používal až trápne dramatickú hudbu pri scénach, ktoré vôbec dramatické neboli. A aj scény ktoré dramatické obsahovo boli, boli absolútne nezvládnuté - sám neviem či to bolo scenárom, alebo hercami - a vyzerali skôr ako paródia. No a úplny zabiják bol dabing. Ja neviem čo za úchyla môže prísť s nápadom najprv investovať toľko energie do skvelej atmosféry akú mal ten film a vzápätí ju zabiť dabingom. Keby ten film bol normálne dvojjazyčný, bolo by to z mnohých hladísk oveľa lepšie. Kolem-dokola, mám celkom rozporuplné dojmy. Malo to našliapnuté na naozaj kvalitný snímok, ale niektoré elementy to žiaľ fatálne pokazili.

Les sebevrahů (2016)

Dobry namet a pomerne dobre zahrate. To je vsetko pozitivne co o Foreste dokazem povedat a taktiez je to tym co ho u mna zachranilo od hodnotenia odpad. Uz v januari je pre mna film vaznym kandidatom na najhorsi strih roka a ostatne veci boli pomerne zle tiez. A je to fakt skoda, pretoze situovanie hororu do lesa Aokigahara malo potencial na to konecne vytvorit horor pri ktorom sa clovek bude naozaj bat, nie len lakat.

Osm hrozných (2015)

Zatial snad najdialogovejsi Tarantino. A to je z mojho pohladu dobre, kedze rozhodne preferujem dialogy pred akcnymi/bojovymi/whatever scenami. Tentokrat mi dokonca vynimocne nevadil ani Jackson, ktoreho inak velmi nemusim. V podstate by to mozno bolo aj na pat hviezdiciek (najma vdaka uzasnym vykonom Gogginsa a Leigh a skvelemu soundtracku), ale film pre mna zabila prilis dlha tretia kapitola, kde sa az prilis dlho nedialo skoro nic. Vsetko predtym aj potom bolo super.

Vojtěch (2015)

Dalsi film z prostredia bratislavskych sociek. Dockame sa niekedy slovenskeho filmu kde budu normalne postavy? Inak Landl bol fajn. Mozno aj dalsi dvaja-traja herci. Len bohuzial to co hrali nebolo velmi vtipne (aj ked niekolko malo dobrych scen sa naslo), ani nicim inym zaujimave.