Taxikář (1976)

Brilantní vykreslení psychologie osamělého člověka! Nadpisek na obalu DVD mluví za vše: ON EVERY STREET IN EVERY CITY, THERE IS A NOBODY, WHO DREAMS OF BEING A SOMEBODY. Režisér Martin Scorsese využil výborného scénáře Paula Schradera a skloubil jej se svými pocity a zážitky z dětství, kde opravdu tu špínu na ulicích vídal každý den. Nejdůležitější je, že od počátku si Scorsese s De Nirem rozuměli a i když o tom prý nikdy nemluvili, cítili stejně o čem má film být a jak má vypadat. Vnitřní monolog nám vykresluje pocity Travise Bickela, který se po návratu z Vietnamu nedokázal začlenit do společnosti tím správným způsobem. Stal se z něj člověk, který nedokáže dobře navazovat vztahy s jinými lidmi a snad kvůli tomu a také kvůli samotě si zvolil povolání taxikáře. Jeho samota a zvláštnost jeho charakteru ho nutí často přemýšlet o lidech a prostředí kolem něj. Nesplynul s životem ve městě, nežije mechanický, povrchní život. Naopak jeho duševní stránka je plná různých emocí, která na povrchu působí jeho zvláštnost a jeho bariéru v navazování vztahů s jinými. Travis Bickle na vlastní oči vidí tu ubohost a špatnost lidí, kteří se uchylují k drogám, prostituci a "zlu". Také díky různým podnětům vyplouvá na povrch jeho touha něco dokázat a zároveň pomoci "spláchnout to zlo do kanálu". Jak vnitřně, tak i fyzicky se na to připravuje. Zlom přinese setkání s mladou prostitutkou a jejím pasákem. Když pozná její situaci, rozhodne se pro radikální řešení, které vychází z jeho pocitů a osobnosti. Zloba překoná pud sebezáchovy a vše skončí masakrem. Martin Scorsese vše završil geniálním koncem, když po zahojení jeho zranění opět usedne do taxíku a v zrcátku znova zahlédne něco, co vyruší jeho pozornost. Myslím si, že osobnost a psychologie hlavní postavy je alespoň zčásti společná velmi mnoha lidem, včetně mě. Toto dílo pochází z let, kdy přicházely jedinečné filmy od jedinečných režisérů (70 - 80. léta) a studia ještě neměla takový vliv ne jejich práci. Ať už to byl Coppola s Kmotrem, Lynch se Sloním mužem nebo právě Scorsese s Taxikářem, či Zuřícím Býkem. Všichni dávali do natáčení maximum energie i srdce. V Taxi Driverovi se sešli výborní herci, scénář, režisér i hudba Bernarda Herrmana, který krátce po jejím složení umřel. Je to opravdu jedinečný film.

Lovec démonů (2001)

Opravdu mrazivý thriller s dobrými výkony herců. Neznámá perlička s tajemným a drsným podtextem. Myšlenka zabíjení ve jménu boha se může zdát naivní, ale lidi se často nechávají zmanipulovat právě sami sebou. Hodně drsné scény a herecké výkony trochu scénář. Konec je vcelku překvapivý. Lovec démonů není nic světoborného, ale za to mrazení v zádech a vynikající atmosféru si ode mě získal 4*

Pach krve (2003)

Další teenagerská vyvražďovačka, která je snadno předvídatelná. Na druhou stranu se sem tam objeví vypjatá situaci nebo nějaké to leknutí. Mizerně udělané masky zabijáků, kteří se navíc chovají až nadmíru inteligentně, (dokonce umí řídit auto) film hodně shazují. Jak vidno, scénáristovi už pozděj docházely nápady a režisér z toho vycucal co se dalo.

Sloní muž (1980)

Nezapomentutelný, krásný a neskutečně smutný film. Kontrast vyšších kruhů v Anglii 19.století a spodiny, která se bavila na účet zuboženého Johna Merricka je důležitým článkem tohoto díla. Myšlenka toho, že pod humanismem a lidskostí na jedné straně se často skrývá pod touhou člověka zviditelnit se, být zajímavý či dosáhnout úspěchů je také jedna z věcí, kterou si divák odnese z kina. A tragičnost postavy "sloního muže" jako takového mluví sama za sebe. Když jsem sledoval tento příběh zmocnil se mě smutek, který neustupoval ani, když se lidé J.Merrickovi snažili pomoci získat mu důstojnost a zařadit ho do společnosti. Protože přes všechnu snahu nemohl John Merrick žít normální život kvůli jeho zohavení a prožíval bolesti. Stále se setkával s krutostí jiných lidí. Sloní muž je důkazem, že i smutný film může být krásný. Na toto dílo nejde zapomenout. Prostě nejde...

Kameňák (2003) odpad!

Původně jsem chtěl psát v této recenzi za každým slovem nějakou aspoň 3 slová sprosté, ale zjistil jsem, že by mi na to nestačil slovník. V každém připadě jsem snad ještě neslyšel o debilnějším nápadu, než natočit film ze vtipů. Za druhé, jestli to byly herecké výkony na úrovni, tak Sadám je můj brácha. Například nevím, kde vzali herečku v roli Novákovy dcery Julie, nebo herce v roli jejího přítele. To jsem tam mohl hrát klidně i já! Příště, až bude chtít Troška dělat scénář ze srandokapsu, tak ať si to radši rozmyslí. Dobrých režisérů je málo, špatných je hodně, ale režisér, který natočí takovou sračku se najde jenom ojediněle. No, pan Troška se asi rozhodl začít sbírat plyšové lvy...

Loupež po italsku (2003)

Film na odreagování, kterému nelze nic moc vyčítat ani přičítat. Pochválil bych snad svižnou kameru, která je téměř neustále v pohybu a k filmu tohoto žánru se hodí. Hvězdné obsazení, pěkné loupeže a navíc žádné zbytečné rozstřelené hlavy, mozky na zdi ani uřezané ruce a nohy. Na druhou stranu očekávejte, že se vám film po několika okamžicích vytratí z hlavy díky klišovitosti a předpovídatelnosti.

Lesní duch (1981)

Nejklasičtější klasika hororových vyvražďovaček. Roztřepaná kamera, srandovní zombící a parta vylekaných teenagerů, kteří se postupně mění v nemrtvé. Co víc si milovník hororů může přát...

Schindlerův seznam (1993)

Na tohle téma jsme se hodně dlouho dohadovali s mým profesorem angličtiny. Zastával názor, že natočit Schindlerův seznam je naprostá zhovadilost. Přišlo mu to jako oslava vypočítavého člověka, který zaměstnal nejlevnější pracovní sílu v té době. Problém je, že ten film neviděl ani celý, natožpak aby si ho dobře pamatoval. Jak to bylo doopravdy v historii je diskutabilní, ale židovské organizace v Izraeli považují Oskara Schindlera za člověka, který židovské komunitě za války nejvíce pomohl. Ve filmu se také objevuje jeho přechod z vypočítavého obchodníka,kterým opravdu byl, až k člověku s hlubokým soucítěním s terorizovanými židy. Spielberg filmu pomohl černobílým zpracováním a vynikajícími herci. Máme možnost podívat se na výborný a dojemný film od tohoto režiséra z doby, kdy ještě nebyl v takové míře ovlivněn komercí.

Underworld (2003)

Underworld není nic víc než komerční brak. Totálně prázdný film plný chyb. Už to že upírů a vlkodlaků je hrozně málo a přitom stačí jediné kousnutí a z člověka se stane jedna z těchto příšer. Je to jakoby svět lidí vůbec neexistoval a příběh se odehrával na jiné planetě. Příběh je celkově velice slabý, celé ty blbosti ohledně mísení krve a tak dále... Zajímavé je taky to, že Luciena, který byl údajně zabit, si za tu řádku let nikdo nevšiml i přesto, že spolu vlkodlaci a upíři bojují od nepaměti. Očividně tvůrci spoléhají, že když diváci zhlédnou pár nabušených trailerů a uslyší, že se v kině chystá ten "super" akčňák s upírama a vlkodlakama, určitě na něj půjdou. Bohužel se jim to alespoň z částí podařilo. Underworld je prostě další film, který spolykal peníze, nějaké vydělal a za chvíli si na něj nikdo ani nevzpomene.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Skvělý seriál. Kéž by bylo více takových. Hltal jsem jeden díl za druhým a čím dál tím víc jsem si seriál zamilovával. Mistrně režisérsky i herecky zvládnuté, nemluvě o dekoracích a efektech. Za těch celých deset dílu opravdu nenajdete nějakou větší chybu. Díly se od sebe liší různými pohledy na Easy Company a vůbec na celou válku. Strhující souboje a skvělé efekty nejsou to jediné, co je na seriálu skvěle zvládnuté. Zobrazení psychických útrap vojáků, když jim umírají jejich kamarádi a peklo, které prožívají dolehne částečně i na diváka. To vše bez amerického vlastenectví, sebestřednosti a nacionalismu. Je to vlastně spíš 10 filmů než seriál. Vzdávám hold všem tvůrcům, režisérům i hercům., výborná práce po všech stránkách