Čtyři minuty (2006)

Film se ukrutně táhne a prakticky nic moc neřeší, nejde ani do hloubky, ač se o to snaží. Výkon mladé pianistky je naštěstí přesvědčivý a díky tomu se dá na snímek dívat. Její motivy mi však nejsou úplně jasné. Otázka zní, jestli se vyplatilo celý film čekat na ty výborné čtyři minuty, které to zachraňují.

Nevinnost (2011)

Přiznávám se, lehce nadhodnocuji, ale v českém měřítku nikoli. Herci jsou skvělí a kupodivu nepřehrávají, Geislerku mám čím dál radši a "malá" Linhartová ze sebe ždíme, co to dá (samozřejmě myšleno v dobrém). První půl hodina sice působí vlekle, ale až po skončení a rozležení celého toho příběhu vám začnou věci doznívat a je jen dobře, že nás snímek s postavami sbližoval tímto způsobem. Těší mě, že jsem nepostřehl snad jediný trapný vtip či pokus o něj, naštěstí si v tomto smyslu film drží úroveň a neutíká od dramatické linky. Stejně tak je výborná kamera, vždycky se mi na severských filmech líbilo, jak kamera umí sjet člověka až do morku kosti a projet mu žaludkem, Nevinnost se tímto způsobem velice přiblížila. Je tu však jedno velké ALE! Příběh si (například právě jako u skandinávských filmů) nedokáže vystačit sám se sebou. Nedokáže těžit z vlastního ducha, ale musí připojit "závěr". Možná jako pěst na oko, možná ne. Nechci tu spoilerovat. Každopádně v tom je tedy problém českého filmu stále na stejném bodě.

Ať vejde ten pravý (2010)

Proč mám fandit upírům? Hned od začátku film najede na stupidní koleje, které postupně žehlí a žehlí, až je nakonec stejně nevyžehlí. Proč se zbytečně zaobírá scénami, které nejsou vůbec důležité, ba naopak vyrušují a dělají ze snímku tucťák? Lépe propracovat vztah hlavního dětského páru a základ je přeci hotov. Přijde mi, jakoby tam ten vztah byl skoro až vedlejší, přitom oba hrají více než dobře a každá scéna s nimi mě bavila. Trochu ubrat plyn a hned bych vystřelil hvězdu navíc.

Ďábel (2010)

Atmosféra je sice dobrá a ve výtahu se děje věcí až až, což je jedině dobře. Problém je, že ve filmu není jasně daná hranice mezi sci-fi a klasickým thrillerem/hororem. Tajně jsem doufal v co nejmenší sci-fi, ale prakticky je to hlavní myšlenka tohoto filmu, což samozřejmě ubírá na originalitě a zjednodušuje vše, co se dá. Scénáristi si tak mohou dělat co chtějí, a to bez omluvy, což mi vadí. Ale napětí si to drží, myšlení si nechám na jindy :)

Precious (2009)

Nějak nepobírám smysl filmu. Na alternativní učitelce nevidím nic zásadně alternativní, a když vezmu v potaz, že by měla být jednou z hlavních postav, nějak mi splývá s ostatními a překáží. Stejně tak překáží i zbytečné násilí, pokud film není schopný být vystavěn na samotných emocích postav a jejich jednání, je zbytečné to zastírat tímto násilím. O rádoby nezávislé kameře ani nemluvím. Buď se film měl více ubírat k mainstreamu a klidně tvrdě zahrát na sentimentální notu nebo radši neměl spatřit světlo světa.

Králičí nora (2010)

Takový potenciál a takhle ho zatratit. Proč? Vždyť snad každý, kdo četl popis, očekával jakýsi myšlenkový svět v jiných dimenzích. Tak proč se neskutečně dlouho odkrývají problémy, o kterých už všichni ví. Přitom každá scéna v parku byla výborně načatá, ale nikdy nedokončená, na tom měl film stavět, ostatní témata už přece všichni znají. Přesto má film zajímavě depresivní atmosféru, aniž by ale do ní příliš upadal. Trochu s tím mám problém, nevím vlastně přesně co bylo poselství v tak zcela jednoduchém snímku. Možná jen ta atmosféra a nakousnutá témata. Každopádně odklon od předešlých dvou Mitchellových filmů. Velká škoda.

Havana blues (2005)

Dobře, že film předčil má očekávání. Počítal jsem s cestou za slávou, kde se bude tradičně z vrcholu padat na dno, ale děj je přitom šikovně zaonačen na jiné problémy. Možná místy trochu vláčné, ale přesto oddychové a zároveň dramatické.

Opustit Las Vegas (1995)

Kupodivu film nepřináší žádné moralizování, což se mi líbí, přenáší ho tím do jiných rozměrů. Alkohol v něm působí jako příjemný kamarád a prostitutky jsou fajn slečny, které se o vás postarají. Po příběhové stránce se snímek zásadně nevyvíjí, vlastně to není ani třeba. Jde v něm o emoce a pohled na dvě trosky (i když svým způsobem trosky nepředstavují, znám jiné filmy, kde jsou opilci břídilové, ale Cage byl opilec s šarmantní lehkostí), které se navzájem utápějí a mají společný pouze zpackaný život. Být opilý láskou nebo lahví whiskey? Proč ne obojí?

Racek Jonathan Livingston (1973)

Po vizuální stránce je snímek čistě krásný. Vznášet se s Johnatanem a obdivovat kouty světa je opravdu povznášející. Věřím, že kvůli plno záběrům museli tvůrci čekat dlouhé dny, dokud nepřišel ten správný moment. Ale vyplatilo se. Věřím, že létání může být osvobozující a s uvědoměním si této schopnosti se dá dosáhnout ohromných rozměrů. Škoda jen toho plytkého příběhu. Čekal jsem větší moudra...ale co..vždyť jsou to rackové :)

Jíst, meditovat, milovat (2010)

Příjemný film na odpoledne bez hlubšího smyslu a veškeré náplně. Atmosféra je sice místy lahodná, ale jako celek nepůsobí tak strhujícím dojmem, jak by měla. Jednání Liz jsem místy nechápal a počáteční úprk byl možná zbytečně odfláknut. Neměl jsem totiž dojem, že by strádala. Naopak až přehnaně byla dlouhá druhá polovina filmu, která se již nijak nevyvíjela. Film se nesl v podobném duchu jako Vicky, Cristina, Barcelona (nejen díky Bardemovi), který byl rozhodně o několik stupňů výš, jelikož měl nápad a sršel z něj život. Nicméně je to taková mainstreamová pohodovka se stále mladou Julií :)