• Thriller

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Velice inteligentní a současný trend chytrých a vychytaných komedií skvěle vystihující Hitch je zábavná jednohubka na sobotní večer, ve které se skvěle doplňují vynikající Smith a pohledná Eva Mendes. Nelze očekávat přílišnou hloubku, či snad vypointovaný opus, nicméně o zábavu je bohatě postaráno. Především díky několika velmi kvalitním a nenásilně naroubovaným gagům, které stojí za to. Škoda závěrečného klišoidního doznání, které trochu bortí celý koncept inteligentního a "realistického" nádechu. Nicméně jinak to dopadnout ani nemohlo.

Soudný den (2008)

Úsvit mrtvých, Ostrov, Gladiator, Excalibur, Mad Max, Resident Evil...Nejlepší sračka roku.

Wanted (2008)

Čekal jsem větší akční bombu. Vše je tu až příliš moc free a cool na to, aby mne to uchvátilo. Druhý Matrix se nekoná a tahle nabitá a efektní jízda je v podstatě banálně jednoduchý příběh o outsiderovi, který dostane po hubě, následuje tvrdý trénink a konec si člověk už snadno domyslí. Akční scény nejsou (!) tak excelentní jak jsem čekal a zpomalovačky nejsou tak efektivní (!) jak jsem čekal. Nicméně celé se to tváří odvážně, odvázaně a hlavně se to nebere zase až s takovou vážností, takže jsem schopem akceptovat zahýbací kulky, pistoli s kamerou, digitální Pendolino i létajícího Vipera. Už jednou jsem řekl, že Bekmambetov má cit a talent pro akci, ale ať už se do toho konečně pořádně opře a vykašle se na zpomalovačky a různé další technické blbiny, které akorát ruší jinak solidní tempo.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Člověk až někdy žasne jak se může stokrát viděný "karate kit" příběh uchytit v moderní době, ale tady se to doopravdy povedlo. Pomineme veškeré klišé o outsiderovi, kterého trénuje moudrý učitel, aby nakonec společně zvítězili tak, že mladší nakope prdel soupeři a starší pro změnu vyřeší své rodinné problémy. Je to neskutečně okaté, do očí bijící, nicméně akce je velmi zajímavá a herecky opět strhující Djimon Hounsou - tenhle člověk má tak neskutečně syrové, explicitní herectví až se tají dech. Ukázal to v Gladiátorovi, v Diamantu a teď to dokazuje znova a doslova na minimu prostoru. Hlavně kvůli němu se tohle dá přežít, i když nálepka "no brain" je samozřejmostí.

V údolí Elah (2007)

Typický Haggis. Formálně strohý, syrový a dějově velmi minimalistický. Poměrně citlivé téma o dozvucích války na středním východě je podáno poměrně zajímavě, nicméně jistým klišé se vyhnout lze jen velmi těžko. Vše je postaveno v podstatě jen výhradně na hereckých výkonech hlavních představitelů, přičemž utahaný Lee Jones působí v drtivé většině scén skvěle, Theron se rovněz neztratí. Není zde takový emocionální dopad jakým Haggis ohromil v jeho předešlých filmech (ať už z pozice scénáristy, či režiséra), ale zajímavý film to je a za vidění určitě stojí. Bavit se nebudete, ale rozhodně vám to dá docela zajímavý pohled na válečný konflikt, který se udál nez zase tak dávno.

Alpha Dog (2006)

Poměrně zajímavý filmový přírůstek. Ač se Cassavetes přímo vyžívá ve brutálně velkém množství "fucků" a okatě se nám snaží naservírovat co nejsyrovejší příběh mladistvých, některé aspekty se mu povedly vystihnout dokonale. Například slovní přestřelky a nuvěřitelně syrové osobní střety a souboje obecně. A překvapivě i herci hrajou fantasticky. Timberlake a hlavně Ben Foster. Jeho postava je zahraná neskutečně. Nečekjte dějově nabouchanou jízdu, ale syrovost a atraktivní spád vás rozhodně nenechají zmáčknout stopku na vašem přehrávači.

Zakázané království (2008)

Občas je to sice spíš komediální taškařice, než-li solidní akční kung-fu snímek, ale Jackie Chan hraje opilce s takovou chutí, že se na něj nelze nezlobit. Pánové dokazují, že se stále umějí skvěle ohánět a i když je mnoho záběrů (především pak celá Mytologie) a scén jako přes kopírák z Pána prstenů, celek je natolik sympatický a upřimný, že je člověk ochoten i při tomto průseru přimhouřit oči. Občas bych si možná představoval méně létání a více solidní akce, ale člověk nemůže čekat od východních borců to co se běžně dělá v Evropě, potažmo v US.

Sex ve městě (2008)

Gucci, Louis Vuitton, Prada, Versace, Dior, Mercedes & Benz, luxusní kluby, nádherné penthousy, pětihvězdičkové hotelové resorty, diamanty, šarmantní muži, krásně oděné ženy, láska. Obyčejná romantika ve strhujícím blyštivém hávu. Luxusní zábava.

Stalo se (2008)

Obyčejný, přímočarý a nudný film. A nebýt velkého a vrzavého domu s jednou prapodivnou paní domácí, ani bych nepoznal že film dělal mistr napětí a geniálních point. Této skutečnosti rovněž nenasvědčuje ani fakt, že se Shyamalan tentokráte nebojí ukázat "akci" přímo a s kamerou neuhne. Dočkáme se tedy několika opravdu zajímavých a krvavých nehod, které jsou dostatečně razantní a opravdové aby zaujmuly (stavba, autonehoda, kombajn). Atmosféra je bohužel nijaká. Spousta volné periferie nedává šanci nějak zhustit děj a zapracovat na stránce napětí. A závěrečná pointa se taky nekoná, což jsem vzhledem ke jménu tvůrce očekával jako samozřejmost.

Kopačky (2008)

Už je těch prudce inteligentních a duchaplně uvědomělých komedií v poslední době nějak trochu moc. Možná by neškodilo ubrat trochu té špinavé reality a trošičku pohladit diváka po duši, protože ne každému vyhovují střihy na nahého Jasona Segela, který vypadá jako kdyby jedl posledních pár let svého života tlačenku, zapíjenou mocnými hlty pivního moku. Mila Kunis zachraňuje hodně. Její opravdová holka nemá chybu. Zbytek nestojí za řeč. Trend "reality" bez osobitějších trademarků. Nuda.